1. Filmen komprimeras alltid om man inte filmar med miniDV, med minneskort och hårddisk etc. MiniDV blir alltså inte komprimerat och man kan redigera mycket lättare. Hur mycket sämre blir det nu när den här kameran har minneskort?
2. Jag såg att denna kameras filformat för film var .mov och H.264. Kan man redigera detta i t.ex Vegas 7.0? Går det att rendera som vanligt?
3. Om man filmar i 300 fps respektive 600 och 1200 så blir kvalitén inget vidare. Kan man på något sätt skala upp upplösningen på den?
4. Finns det "jack" under kameran för stöd för "tripod", kamerastativ?
5. På hemsidan står det att vid Full-HD skjutning filmar den i 60 fps, kan den filma i 30 fps med samma upplösning också?
6. Jag såg på en video på YouTube att denna kamera inte låter en spara en riktig filmfil utan måste använda ett program eller bränna till Blue-Ray-skiva vid Full-HD-filer. Stämmer detta eller är det bara i USA?
Jag är lite nybörjare i detta så ursäkta mig.
Tack!
Redigerat av Unregistered9c595cc7, 23 december 2008 - 14:38.