Hemma så kör jag med HDMI-koppling till TVen, och nu vid jul åkte man hem till föräldrarna och där finns det bara SCART-koppling. Jag kopplade allt som vanligt och allt funkade jätte bra och vi valde en film som vi ville se.
Cirka 20 min i filmen tappade vi färgen och blev svart vitt. Vi funderade inte så mycket om det, vi menade att det kunde vara bara en dålig dvdrip. Sedan en stund efter stannade bilden helt upp och kunde inte göra något annat än dra ut ström kabeln.
När den startade upp igen blev det ingen färg varken på menyerna eller filmerna och kunde inte se vad som stod på "Setup-knappen" . Då provade jag på en annan tv i huset som hade också bara scart. Samma resultat där.
Sedan for jag till min svärfar som har en liknade tv som jag har och provade med scart där också och helt plöstligt kunde jag se färg och text.
TIll DET STORA PROBlEMET
På dosan till popcornhour så ska man ju logiskt och enkelt komma till mynerna till höger när du har kommit in "setup".
Men när jag trycker på dosan att jag vill till höger höjer den bara ljuset på just den texten som jag står på så att säga. (ursäkta för att jag ej har några bilder att visa).
Övrig information.
- Har ett _theme_ på den.
- Firmwire version 01-17-080812-15-pop
- NMT version 00-17-080808-15-pop
- 500gb hårddisk i den
- Ändrade ej inställningar från att jag kopplade ifrån hemma till att jag satte in din hos mamma och pappa.
/MvH och en god jul på er önskar Fredrik