Hejsan!
Har införskaffat mig en Sunfire nu och i väntan på resten av högtalarna så undrar jag om den presterar lika bra som jag har hört av alla jag snackat med som är insatta i branchen =)
Och ja! jag köpte grisen i säcken =) men tror inte jag blir besviken..men den är ju onekligen liten alltså..men men..det blir nog bra =)
Så..skakar den ner snön från taket? eller har jag spenderat massa pengar i onödan? 
/Martin
Hej Martin
Jag har en TSEQ12 och kan hjälpa dig med några tips för att snabbare få allt kalibrerat.
Nu är följande inställningar de jag kommit fram till i mitt rum - du har säkert andra förutsättningar men något kan du säkert använda:
Jag kalibrerade såhär: ( kopplad till en 7.1 receiver)
Subben placeras diagonalt i ett hörn ( som i instruktionsboken) kör autokalibrering, micken i sweetspot.
Om du har receiver med eq, kör den, med subbens eq ställd på 0%
Jag kör 100% eq ( subbens egen) till musik - då jag har golvare i front som klingar av vid ca 55hz delas subben vid ca 45-50hz. Receiverns audessey ifrån.
Till film kör jag receiverns audessey aktiverad, subbens eq på 0.
( jag har provat att ha båda eq aktiva samtidigt, men det blir aningen tamt i mitt rum...)
Försök skicka en hyffsat hög signal från receivern, 0db eller högre, du kan då ställa subbens gain lite lägre - jag upplever att det låter bättre.
Montera SD dämpfötter, annars flyttar subben omkring - allt skakar & skallrar.. med SD blir det tight och stabilt.
Hur låter det då??? ( här spelar givetvis resten av anläggningen roll)
Jag har just nu en Nad t785 receiver, Monitor audio rx8 + center/surr. Marantz 7600 Dvd/cd, Pana BD80 bluray & Rega P7 skivspelare - en anläggning som driver på bra, och här hänger verkligen sunfire med!
Till film får man en superstabil bas med en grym attack, och en kraft som är påtaglig, men det är nog till musik jag är allra mest imponerad...
Att spela högt med eq´n aktiverad låter mkt bra, den speciella klick man ibland kan höra i bastrumman återges som det vore "live" utan att något grumlar eller stör - så roligt att dra på, låter "rent" & kraftfullt - bastrumman trycker verkligen till i bröstet. Lyckas att nästla sig in mitt i ljudbilden, sitter klockrent mitt emellan frontarna, trots att jag har min placerad i det ena bakre hörnet av rummet.
Tror helt säkert att du blir nöjd - jag tänkte faktiskt köpa eq10 - men kunde inte leveraras då, så jag fick en eq12 till nästan samma pris!!!
Lycka till, Jörgen
Redigerat av Jörgen A., 03 January 2011 - 00:21.