Försökte hitta info om LG ang hz i 4k hittade inget på hemsidan eller prisjakt.
Det blev lite rörigt så jag förtydligar lite om det är ok...

UB850 kan ta emot [upp till och med] 2160p50/60 (4K i 50 resp 60 Hz mao) signaler via samtliga sina 4 HDMI-ingångar. Minst en av ingångarna stödjer dessutom HDCP 2.2, det kopieringsskydd som kan bli aktuellt hos framtida 2160p källor som t.ex. "4K Blu-ray".
Endast ingång 3 har stöd för 2160p50/60 i full färgupplösning. Så ska man koppla in en fet pc (som har ett grafikkort som stödjer 2160p60 i full färgupplösning) till sin tv är det den här ingången man ska använda (för video kommer inte full färgupplösning vara lika kritiskt). Nackdelen är att denna ingång är att den med största säkerhet inte stödjer HDCP 2.2.
Det jag var ute efter är om den klarar 4k i 24/50/60hz som tvsändningar och nedladdat material kommer använda sig av dvs 25/30fps.
Eventuella framtida 4K tv-sändningar kommer vara 2160p50/60 ja. Upp till 50/60 fps mao.
Nedladdat 4K material kan vara allt mellan 24->60fps, beror ju helt på var ifrån materialet kommer.
Enligt UK sidan stödjer den 4k/30p i h265 och 4k/60p i hevc. (Med det menas nog den inbyggda video spelaren)
Ja det avser vilken codec den interna spelaren stödjer. H265 och HEVC är förövrigt samma sak.
Kattenhunk>> UB850 är mer framtidssäker på så sätt att den kan ta emot fler typer av signaler samt att den interna spelaren är mer kapabel (med bl.a. stöd för Netflix 4K). Framtidssäkerhet handlar dock i första hand om att man är nöjd med "bildkvalitén" överlag och det finns det ju inte på några sätt några garantier för att du blir med vare sig UB850 eller H6475. Så säkerställ att du gillar bilden hos den tv du köper - DET är det mest framtidssäkra du kan göra.
Redigerat av pacman, 31 October 2014 - 09:35.