Jag bytte ut min analoga tjock-TV (pga död) för några veckor sedan mot en enklare JVC-apparat. Jag tycker bild och ljud är ur synk på min nya TV. Kan det verkligen stämma? Och vad beror det på? Går det att åtgärda?
Det är ju värdelöst. Digital-TV är ju mer än tio år gammalt. Hur har man inte kunnat lösa den här sortens problem på den tiden?
Skriv alltid modellnr då det är bra att ha om det är ett känt fel.
Men ljudsync-fel har det senaste veckorna skrivits om i andra trådar, tror det var i både Comhem och Telias IP-Tv, tror det handlade om Tv4, så vilka kanaler är det hos dig?
HUR tar du emot tv; kabel-tv, isf vilket bolag, eller marksänt, eller satellit?
Ljudsyncen brukar man kunna justera inne på TVns meny för Ljud, så in och rota där, man kan ställa in en Delay/Fördröjning, så hitta det och testa med att ställe upp den på så mycket som alls går (lättast att höra och SE skillnad om man först överdriver), och kolla sen om ljudet ändrade sig, och gjorde det det så kan du sen börja finjustera.
Men, som sagt, KAN ju även vara utsändningen av vissa kanaler som är felaktig i vissa nät.
Redigerat av Kung Nu, 13 January 2016 - 06:54.