Hej,
Jag har nyligen köpt en LG 65SK8500
Undrar om någon kan länka till inställningar för kalibrering av TVn?
Sökte på Rtings, men hittade inget där.
3 relaterade trådar
Postad 13 juni 2018 - 10:13 Hej,
Jag har nyligen köpt en LG 65SK8500
Undrar om någon kan länka till inställningar för kalibrering av TVn?
Sökte på Rtings, men hittade inget där. Postad 13 juni 2018 - 11:14 Kalibrering kräver att du själv - eller genom att anlita någon - mäter och jämför TV:ns bildegenskaper mot en definierad standard, till exempel Rec.709 som är HDTV-standarden. Den allra enklaste nivån av kalibrering du kan göra är att använda testmönster, till exempel AVS HD 709. Det mer avancerade är att använda mätutrustning som mäter ljuset TV:n sänder ut.
Detta kan du inte göra genom att titta på en webbsida och se vad någon annan har kommit fram till med ett hela annat exemplar, kanske tillverkad för en annan världsdel och med en produkt som kanske består av andra komponenter.
Så vad du söker är ett förslag på inställningar. Där är LG ganska konsekventa och du börja med Bio, Expert och om det finns: Technicolor-läget. Bättre än så kan det inte bli med annat än en faktisk kalibrering i ordets rätta bemärkelse. Postad 14 september 2018 - 08:36
Det är en herrejösses massa att ställ in en deras kalibrering:)
https://www.rtings.c...sk9000/settings Postad 14 september 2018 - 10:18 Rimliga allroundtips för att minimera felen och begripa hur TV:n fungerar. Men kalibrering? Nej, inte alls.
Och i vanlig ordning kan man ignorera allt under "White Balance and Color Space Settings" eftersom detta enbart är exemplarspecifikt. Och det är sådant en kalibreringen går ut på, att anpassa bilden efter hur just ditt exemplar beter sig. Du har troligtvis inte samma exemplar som testas av rtings, eller ens samma tillverkning på apparaten. Gör man inte detta är allting man läser endast en samling inställningar.
I många fall kan ändringar som beskrivs här också påverka bildkvaliteten negativt. Alldeles för många drar i reglagen ändå för att tittar på mätresultaten, ofta i syfte att presentera fina mätgrafer. Men de glömmer att titta på vad som händer med bilden. De ändringar rtings publicerar har troligtvis tillfört flera fel i bilden. 1 användare läser detta ämne0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar |
Trendande produkter |