I början på 90 talet så köpte jag Philips matchline pyramid högtalare med tillhörande sub, som jag sedan kopplade till min 2 kanals förstärkare. Då fick videofilmerna nytt liv ;-)
1994 så började mitt hemmabio intresse på allvar ta fart, men då fanns det inte så mycket färdiga system med högtalare att handla. Så därför började jag med att bygga tre likadana högtalare och dom blev bestyckade med Focal element, en Kevlar diskant (T120 K) och en 7 tummare (7K011 DBL) och…
Läs hela
I början på 90 talet så köpte jag Philips matchline pyramid högtalare med tillhörande sub, som jag sedan kopplade till min 2 kanals förstärkare. Då fick videofilmerna nytt liv ;-)
1994 så började mitt hemmabio intresse på allvar ta fart, men då fanns det inte så mycket färdiga system med högtalare att handla. Så därför började jag med att bygga tre likadana högtalare och dom blev bestyckade med Focal element, en Kevlar diskant (T120 K) och en 7 tummare (7K011 DBL) och hemma byggda filter. Ett lyft från Philips högtalarna.
Van den Hul M.C CS 122 Hybrid Halogen free, blev det som högtalarkabel.
För att driva högtalarna så skaffade jag ett Rotel försteg RSP 960 AX och två stycken Rotel slutsteg RB-956 AX som jag bryggkopplade så att jag fick ett effektsteg till varje element, fick då en volymratt till varje element, ganska praktiskt.
Jag köpte även föregångaren till DVD spelarna, nämligen Philips CDI 210 (inte många som ägt en) och med den kunde man både se film och spela spel med.
1998 köpte jag en projektor Infocus LitePro 550. En lampa kosta då ca 800kr och den gick sönder ganska ofta tyckte jag.
2000 så uppgraderade jag med en ny tv Panasonic 32 tummare TX-32PF10, en DVD spelare Hitachi DV-P250E och en Yamaha surround receiver RX-V595aRDS men behöll Rotel stegen så jag använde bara Yamaha:n som prosessor.
2006 i januari köpte jag en ny DVD spelaren, Pioneer DV989 Avi. Och i februari uppgraderade jag till Audiovector högtalare. Under hösten köpte jag mig en plasma Panasonic TH-42PV60E.
Stäng