|
2018-11-15
Efter många år med olika kombinationer av vardagsrum och bio så fick jag äntligen chansen att bygga något mer dedikerat. Rummet jag tagit i anspråk blir 4,35 långt och 3,36 brett efter att väggarna är byggda. Kommer ha 3 recliners till att börja med, har kollat lite olika i Sketchup för att kanske sitta 2+2 i framtiden men inte nå bråttom med det.
Fokuserar på funktionabelt och ekonomiskt. Med 3 barn varav 2 går i förskola finns inte riktigt tiden för några… Läs hela |
Produkter i albumet:
|
Inleder med att riva en vägg som var tämligen burkig, ingen isolering och 45*45 reglar enbart. Den innehöll en dörr som ändå skall flyttas också. Det ni ser i bakgrunden är gamla pannrummet, dörren kommer flyttas dit bordet står och anslutas till till en lång hall.
Då rummet innehåller rör som jag kan behöva komma åt för värmesystemet vill jag inte ta det rummet till bion. Finns dessutom både fall i golvet och en brunn.
Passade på att flytta väggen 30 cm för att vinna lite mer yta till bion, resterande utrymme kommer att tas till all teknik så jag slipper den inne i finrummet. (2018-11-15 10:11:42)




Hej då gamla bettan, jag önskar att föregående ägare hade kastat ut dig så jag slapp :D (2018-11-15 10:23:53)




Pannan borta och här ser ni det tilltänkta teknikhörnet. Lär bygga någon form av skåp/kabinett utifall det skulle springa läck på något rör, gud förbjude. (2018-11-15 10:25:02)




Börjat ordna med "nya" väggarna. 3 väggar är innerväggar och den yttre är ovanför jord. Plattan är fuktspärrad. (2018-11-15 10:26:49)





Lite jobb kvar uppe vid ventilation, inte riktigt bestämt vad jag skall göra än. Fläkt eller självdrag. Funderar på att låta självdraget bestå och monter en fläkt ovanför dörren i bild, bakom där är garaget med sval luft. Behöver jag inte bry mig om någon förvärmning heller. (2018-11-15 10:56:54)




Världens bästa Dan kommer och fixar alla knappar och uttag som skall fram i nya väggarna. (2018-11-15 10:59:54)





Det blev ett laminat istället för matta efter mycket funderande. Med 3 barn i huset kändes det som ett klokt val. Med väldigt lite jobb blir det även rätt så mjukt att gå på. (2018-11-15 11:01:23)





Valde ett inte göra någon platsbyggd bänk utan ett alternativ som går att lyfta bort. Inte omöjligt att det i framtiden blir större ljudtransparent duk och inwall högtalare. (2018-11-15 11:06:20)





Inte satt sista biten av väggen då nya dörren till utrymmet bakom ej är klar. (2018-11-15 11:08:20)




Ingen guru på detta men läste något om att bredden mellan högtalarna generellt är en bra utgångspunkt i lyssningsavstånd, iaf för musik. Har på bilden 3 meter mellan frontarna.Min sweetspot är som det ser ut nu ganska precis på 3,50 från duken, vilket är precis 3 meter från ljudet. Man vill nästan koppla upp och börja testa lite. Hoppas mattan till väggarna kommer innan dagen är slut.
Edit: Mattan är slut och kommer om 14 dagar, så typiskt! (2018-11-16 12:47:06)




När budgeten är stram får man shoppa begagnat, i detta fall akustikplattor som ej var svarta. Men det går ju att ordna som tur är, första strykningen av två. Har redan testat att stryka några plattor två gånger, blev en rejäl skillnad efter andra vändan. Med bara en strykning är det inte helt okej tyvärr. (2018-11-20 21:59:31)





Äntligen kan jag få något gjort, efter en förlorad vecka har min nya matta kommit. Rambo 77 Antracite från Stuvbutiken. Mycket nöjd över hur mattan ser ut. Kort lugg, bra väv på baksidan och enkel att skära/hantera. (2018-11-22 09:48:28)





Med en längd av 4 meter var det bra att vara 3 st för att få till detta bra. Den som limmar blir lätt kladdig om händer så kan inte röra mattan.
Vi gjorde som så att vi drog fast mattan med skruv uppe i kanten, två höll mattan uppe medans den 3e rollade väggen i rask takt. Sen rullades mattan ner och fick sig till sist en strykning med en lång regel. Det satte sig som ett smäck direkt. (2018-11-22 09:58:07)





Fick hem lite absorbenter idag, dessvärre har jag gjort tankevurpa delux och beställt för lite. Bara att klicka hem några fler då. (2018-11-24 22:57:10)





Mitt begagnade fynd som jag målat ser ut att bli helt okej ändå, klart över min förväntan. Värt att notera är att plattorna på bild enbart är målade en gång. Dom plattor jag dubbelmålat är mycket bättre, inte hunnit med alla än bara.
Valet att behålla regelverket i metall/grå ser ut att gå hem, gillar kontrasten mot plattorna. (2018-11-24 22:59:01)





Testade absorbenter i bakre hörnen, sitter bra. Börjar bli mörkt och svårt att fota 🙄 (2018-11-25 22:23:31)





Inte hänt så mycket sista dagarna. Pillat lite med bärverket till taket och städat ur rummet. Det är trevligt att se golvet igen, passar bra i det nya mörkare rummet. (2018-11-27 17:00:38)





Ställde in bäddsoffan som vart ivägen ute i matrummet. Ingen skönhet men trevligt att få en liten rumsbild. Har kikat på recliners en vecka nu men beslutsångesten är enorm haha. (2018-11-27 17:05:45)





Fått hem fler absorbenter, dessa skall bland annat vara bakom frontarna., (2018-12-01 15:23:41)





Det sved lite att beställa ett nytt fäste men monterat och klart var det värt varje krona. (2018-12-01 15:27:15)





Det har vart kämpiga veckor med sena kvällar och även spring på natten med barnen. Men moralen fick en rejäl skjuts av att få upp nya projektorn, till jul ska jag se en film här inne 😀 (2018-12-01 15:30:25)





Vart mest pyssel denna helg, gjort klart småsaker. Taket tog sin tid men nu är det helt målat och uppe. Även målat dörr och element så ingen ljus fläck kvar i rummet längre. (2018-12-02 22:26:41)





Efter otroligt mycket velande vilken soffa/fåtölj jag skulle köpa så blev det denna. En 3 sits känns lagom, 208 bred så får 64cm till godo på vardera sida. Tillräckligt för att ställa in extra platser vid behov i form av solstol med dyna :). Var länge inne på en 2 sits med mitt konsol men ur familjens vy så blir nog det här bättre just nu.
Ju mer rummet kommit fram under byggets gång så har jag släppt tanken på en bakre rad tyvärr, vill inte att det skall kännas trångt och trivs med 3,5 till duken som det är nu. Måste ner på 2,7m för en rad två. (2018-12-03 09:47:45)




När den andra soffan inte lämnade lager på 6 dagar fick jag frispel, företaget var hopplösa att få tag i också. Vid lunch idag mackulerade jag ordern. Men nu var det lite rea på en soffa jag kikat på länge, så lite tur ändå. Klickade hem denna xs300 och den var hämtad av DHL 2 timmar senare, nu snackar vi!, 🤗 (2018-12-07 18:40:28)


Dessa låg på posten igår, inte helt återhämtat sig från sin vakumpackning. Sett till priset är jag nöjd, men kommer 2 till som hamnar på efterkälken.
Monterat med spegelmetoden, om det har lika stor betydelse i mitt rum med både tak och behandlade väggar vet jag ej, troligtvis inte?, men måste säga att det bidrar även till känslan i rummet 😄 (2018-12-07 18:46:18)




Fått upp lite trevlig belysning runt alla väggar utom fronten. Rummet blir nog klart till veckan i det stora hela. Detaljerna blir man väl aldrig klar med. (2018-12-09 20:33:50)




Får en hyfsad helhet här, framme i hörnet hänger ledden då frontväggen inte är redo än. (2018-12-09 20:38:53)




Fick som tidigare nämts tag på ett par till Canton gle 416. Upplever ett lyft i 7.1 från 5.1 även om tankem med köpet egentligen var 5.1.2 atmos. Men det ligger på framtiden då receivern inte åker ut just nu. (2018-12-09 20:43:04)





Mitt moltontyg verkar skickas med sniglar, räknar inte med att det trillar in före jul så igår tog jag en quickfix med att måla väggen och bänken kläddes med ett svart lakan. Då kan jag iaf använda rummet i väntan på riktiga grejer. (2018-12-11 10:07:08)




Ytterligare ett begagnat fynd som blivit liggandes hos en vän som hjälpte till att hämta upp den. Så aldrig sett den trots att jag köpte den för 2 månader sen.
Mycket fin ram måste jag säga, bara hoppas duken håller lika bra kvalité. (2018-12-18 18:17:51)





Min tanke är också att se film till jul men när jag ser hur långt du kommit så är jag milsvida ifrån det målet haha.
Förstår känslan av att ha flyttat in en soffa :)
Du har nog fått lägga lika mycket tid på att riva ur som jag kunnat lägga på att bygga :), ett tacksamt rum hos mig på den fronten. Testade anläggningen igår nu när taket är klart, vilken skillnad mot vardagsrummet. Ljudet var så grymt bra. Med ett stort leende gick jag upp i köket och sambon undra vad tusan jag var så glad över. Förklarade att jag bombat loss en film på test i rummet, hörde du inte? När svaret var nej blev jag om möjligt än mer glad, så bra att det inte sprider sig till övervåningen.
Vad är det för matta du väntar på?
Det blev Rambo 77 Antracite från stuvkompaniet, mycket nöjd med hur mattan var att arbeta med. Enkel att få upp, men vi var 3 st pga att längderna är 4 meter.
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
Front Atmos
Globe
1 dag sedan -
The12 Passive
Globe
1 dag sedan -
Baffelväggen
Globe
1 dag sedan -
2st Slutsteg till...
Anton
2 dagar sedan -
MadVR Core videoprocessor
Globe
3 dagar sedan