|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ställa in tonarm och PU
Övriga byggbilder
Album från Kronkan:
Hoppas med detta galleri kunna förmedla några grundläggande kunskaper om att montera och ställa in en tonarm och pickup. Exemplet är Michells egna tonarm TechnoArm. Observera att detta inte är en officiell byggbeskrivning utan är endast en skildring hur jag ställde in tonarm och pickup. Jag har gjort så gott jag kunnat. Det som ställs in är nåltryck, VTA, minimera vinkelfelet och antiskating. Om du vill se skivspelaren och den övriga anläggningen får du gå till mina andra… |
Produkter i albumet:
|
Bilder i detta album
Växla till list-vy
|
|
|
|
|
|||||
![]() |
|||||||||
|
|
|
|
|
|||||
![]() |
|||||||||
|
|
|
|
Ge betyg
Du måste vara inloggad för att kunna sätta betyg.
Om du vill använda lite fler avancerade alternativ när du svarar, eller om du vill se alla kommentarer så kan du gå till forumtråden för kommentarer på just detta album.
Bokmärkt! Trevliga album du har!
Kanonfin beskrivning , ska kolla upp antiskatinginställning har helt missat det.
Ser även att du har eller har haft OM2 RED hur e den tycker du prisvärd ?
Eller är den blå värd dubbla pengen nästan?
Ser även att du har eller har haft OM2 RED hur e den tycker du prisvärd ?
Eller är den blå värd dubbla pengen nästan?
Hejsan! kul att nån tar upp just inställning av arm o pickup, för rätt inställt så gör det stor skillnad av ljudet, lite skillnad på vinklar förändrar upplevelsen direkt.
hållt på med vinyl sen man var tonåring på 70talet,,, och bra att det även ges ut nytt på vinyl,,, "Loves vinyl forever"
hållt på med vinyl sen man var tonåring på 70talet,,, och bra att det även ges ut nytt på vinyl,,, "Loves vinyl forever"
Väldigt invecklat för att kunna lyssna på musik hehe
Riktigt intressant (bild) tyvärr är min arm trasig efter flytt... annars hade jag satt igång direkt. en 10a!
Då har jag lärt mig något nytt idag då.
Kul läsning! Sådär nu har man lärt sig något nytt! (bild) Nästa inköp bli faktiskt en Rega P1 ev P2 (bild)
Hej Eufemism. Tack för kommentaren. Den hjälper mig att försöka förbättra text och bild. Från början ville jag enbart lägga ut lite bilder på när jag skruvade ihop tonarmen. Det här med vinklar och nåltryck var inte huvudsaken. Nu ändrarjag mig. Har tagit bort alla bilder som inte handlar om nåltryck, VTA, Azimuth-vinkeln och antiskating. Skall också stegvis försöka se överbåde bilder och text för förbättra pedagogiken. Jag är säker på att du inte behöver en skivspelare för dummies. Däremot kan man behöva någon som förklarar. Denna kan vara en kunnig handlare. När jag köpte min nya skivspelare så fick Stefan på Akkelis Audio ställa in alla vinklar. Nu när jag köpte ny tonarm fick jag med mig lite förklaringar och en protractor. Du kanske har tur och det finns någon undanstoppad äldre skivspelare som du kan sätta i spelbart skick. Och jag skall se över denna sida.
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
Front Atmos
Globe
1 dag sedan -
The12 Passive
Globe
1 dag sedan -
Baffelväggen
Globe
1 dag sedan -
2st Slutsteg till...
Anton
2 dagar sedan -
MadVR Core videoprocessor
Globe
3 dagar sedan
Trendande produkter