![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
![]() |
14 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
Postad 20 juni 2006 - 23:40
Någon som sett den i butik?
Postad 21 juni 2006 - 06:13
Nej, C7:an skall vara mattsvart...
Schyyst! Äntligen en designer som vet vad reflexer är!
Är den lika snygg som Q7:an?
Och vilka är egentligen skillnaderna i specar mellan Q7:an och C7:an förrutom designen?
Redigerat av Unregisteredb0624c55, 21 juni 2006 - 06:14.
Postad 21 juni 2006 - 06:33
Postad 21 juni 2006 - 10:00
Hur många av er glada ägare till Q7 har upplevt problem med blinkande pixlar i ena hörnet efter någon timmes tittande? På AVForums verkar de flesta ägarna ha problem med detta och menar att det är fel på panelerna (de får byta ut sina apparater). Den "fix" som förelagits av Samsung, dvs att byta pixelshift från 4*4 till 2*2, anser de bara skapa större risk för inbränningar samt endast dölja problemet, inte åtgärda det. Några kommentarer?
Jag har inte märkt ngt av det faktiskt och satt ändå och kollade ca 5 timmar igår...

Postad 21 juni 2006 - 23:19
Blir nog endast så ifall man har samma kanal på väldigt länge och då är det nog inbränningsskyddet som flyttar pixlarna så att en yta saknat information att visa.
Postad 22 juni 2006 - 10:41
Tänkte köpa antingen en monster dvi-hdmi eller en supra vga-vga ...om någen hade lite input skulle jag vara tacksam.
Postad 23 juni 2006 - 10:41
Postad 23 juni 2006 - 14:10
Postad 23 juni 2006 - 20:32
Jag har nu haft min TV i nästan en månad och är fortfarande hur nöjd som helst! Har nu lånat en xbox360 och har spelat lite spel med HD-bild och blev riktigt frälst.. Fast fattig.. Nu kommer jag ju måsta köpa en xbox360

När jag fick den drog jag ner färg, kontrast och de inställningarna som jag läst att många brukar göra i början för att "köra in" sina Plasma skärmar. Hur länge bör man göra detta?
Är det någon som vet hur man får veta hur många timmar TVn har varit igång? Och vad är bra inställningar för denna TV när den är inkörd?
En fråga till!
När jag läser i instruktionsboken på sidan "Läge för datoringång (PC)" står det i punktform under alla upplösningarna så här: 480i/p, 720p eller 1080i är INTE tillgängliga i PC-läge.
Innebär detta att man alltså inte kan se HDTV via datorn på VGA ingången? Isf vad är då meningen med den?
Såg nämligen att någon tidigare skrivit att han skulle testa mata HD via VGA ingången men om jag inte är helt lost står det ju att det inte går.
Jo och angående de där fyra blinkande pixlarna. Var en vecka sen jag ändrade inbränningsskyddsinställningen och har inte sett av dem sedan dess. Har lyckats få en inbränning i bilden dock! Somnade bort till testbilden på SVT (ve och fasa) och när jag vaknade och byte kanal låg det en rätt så skarp inbränning kvar.
Fick panik och slog igång det feta inbränningsskyddet och gick och sket.. När jag kom tillbaka var det borta! Helt otroligt =)
Ord kan inte beskriva hur nöjd jag är med denna TV!
Redigerat av hawkeye82, 23 juni 2006 - 20:33.
Postad 23 juni 2006 - 21:09
PowerDVD kan också ställas in att fungera genom att kryssa ur "Keep aspect ratio". Bilden kommer då att fylla hela ytan på din TV.
Postad 24 juni 2006 - 09:18
Postad 24 juni 2006 - 11:44
Det verkar som Smooth Motion driver inte behövs. Då kan man väl köpa en Samsung PS-42E7 istället. nån som sett skillnaden mellan PS-42Q7H och PS-42E7?? tacksam för svar!!
De enda skillnaderna jag sett i specarna är:
- Avsaknaden av SMD på E7
- E7 4 mm tjockare (Edit: inte cm...

- Q7 4 cm högre
Redigerat av t93pan, 24 juni 2006 - 11:45.
Postad 25 juni 2006 - 14:08
Postad 26 juni 2006 - 13:29
någen vänlig själ som vet ?
Postad 26 juni 2006 - 15:21
//Raoul Duke
Postad 26 juni 2006 - 19:50
Vart i gbg kan man titta på dessa skärmar live ? verkar som inte så många affärer har dom än ?
någen vänlig själ som vet ?
Expert Stormarknad i både Sisjön och Bäckebol har Q7:an uppsatt tillsammans med Panasonic PV60 och LG PC1R iallafall... Är du ute efter C7:an så vet jag dock inte...
Postad 26 juni 2006 - 21:14
Vore jäkligt nice om någon eldsjäl kan lägga upp lite bilder på sin Q7H/C7H! Har själv reklamerat en Samsung PS-42S5HX och väntar nu på att få hem en C7H:a. Hoppas innerligt att denna modellen sköter sig bättre än min gamla... Designen är iaf tusen gånger snyggare än min gamla, och av det jag har sett av bilden så är den vassare också.
//Raoul Duke
Här kommer lite bilder på Q7H! Rätt dålig skärpa tyvärr men får skylla på min gaaaaaamla digitalkamera...
Hehe, plåtade visst lite snett också... klantigt...

Bifogad fil(er)
Redigerat av ajzman, 26 juni 2006 - 21:17.
Postad 26 juni 2006 - 23:12
Postad 26 juni 2006 - 23:23
Alltså, nu har jag tänkt investera i en 42C7H, men frågan är om det är värt de extra tusenlapparna före att få SMD - Smooth Motion Driver. Som det låter på de flesta så sabbar den totalt bilden vid t.ex. fotboll. Och om den nu itne gör någon nytta vid sportsändningar - vad ska man d ha den till?
Hur mkt billigare kan du få E7an? (för jag antar att det är den och C7an du väljer mellan?)
Jag är rätt besviken på SMD, men tycker ändå att Q7H:an är bra mkt snyggare än E7H:an (personlig åsikt naturligtvis), så generellt sett är jag trots allt väldigt väldigt nöjd med mitt val!

Postad 27 juni 2006 - 02:37
Är det någon mer än jag som har detta problemet med sin q7h:a...
Min TV kan stänga av och sätta på sig själv av någon konstig anledning.. Jag nämnde detta problem i mitt första inlägg och den slutade göra så men idag började den igen. Har suttit och spelat xbox360 med en kompis halva natten och det har varit sjukt störande när den gör det.. OJ se nu gjorde den det igen.. Startade av sig själv och stängde av sig själv. Är det någon kabel som inte sitter som den ska? Har bara antenn-kabeln och component kabeln inkopplade till TVn just nu. Och strömmen förstås.. Kan den bli för varm?
Kommer nog ringa supporten idag. Är det samsung eller Power jag bör ringa?
Postad 27 juni 2006 - 06:14
Alltså, nu har jag tänkt investera i en 42C7H, men frågan är om det är värt de extra tusenlapparna före att få SMD - Smooth Motion Driver. Som det låter på de flesta så sabbar den totalt bilden vid t.ex. fotboll. Och om den nu itne gör någon nytta vid sportsändningar - vad ska man d ha den till?
Jag sitter i samma tankar men för mig lutar det åt en 42E71H, det är samma modell som E7H men med en bättre fot (samma som Q7H tror jag fast i silver). SMD verkar inte vara värt pengarna så för dem så kan jag göra något annat roligt.. Designen är ju det som skiljer sig då och jag måste säga att jag hade liiite svårt för Q7Hs pianolack i butiken, det speglade sig rätt rejält och såg "bucklig" ut.. Men inget snack om att det är en snygg tv.. E7H är lite mindre flashig, lite tråkigare kanske men känns ändå bra mycket snyggare än PV60 tex.. C7an har jag inte sett live men det känns som ett mellanting designmässigt jämfört med Q7h och E7H. Men i slutändan tror jag inte designen är det man bryr sig om, det är bilden och det verkar inte vara något fel på den

Postad 27 juni 2006 - 07:30
Redigerat av Esen, 27 juni 2006 - 07:31.
Postad 27 juni 2006 - 09:03
kör ni andra på Autowide eller ??
Yep, jag gör det och tycker det funkar bra.
Angående inställningar så har jag satt min personliga inställning (TV-analogt) på:
Kontrast: 88
Ljus: 55
Färg: 48
Skärpa: 36
och min filminställning på:
Kontrast: 90
Ljus: 55
Färg: 48
Skärpa: 46
Dynamisk och standard är oförändrade, men de kör jag å andra sidan aldrig...
Vet ej huruvida dessa värden kan betraktas som "korrekta" eller inte (kanske för mkt kontrast...?), men tycker personligen att de ser riktigt bra ut och ger en fin naturlig bild.

Redigerat av ajzman, 27 juni 2006 - 10:54.
Postad 27 juni 2006 - 12:00
Nån annan som har några andra bra inställningar?
Postad 27 juni 2006 - 12:57
Tacksam før svar.
Postad 27 juni 2006 - 13:34
Någon som kan ge lite mer info om hur TVn funkar ihop med PC, har det vart nån krångel med att få till bra bild (blir det bra bild)? Funderar mellan Samsungen, PV60(ful)/PV600(dyr). Har læst lite i trådarna om PV60 och tydligen så har det vart en hel del krångel med att få till bilden (mkt beroende vilket grafikkort man anvænder).
Tacksam før svar.
Har inte testat än tyvärr, men eftersom många butiker kör HD-material via VGA, så ska det väl inte vara några problem?? Köper min VGA-kabel nästa vecka och lägger in fler kommentarer då...
Postad 27 juni 2006 - 14:27
Ett enda litet problem bara, verkar vara fler som har det, fotbollssändningar. Varför ska man
behöva koppla ur SMD för att få bollen att sluta rycka? Hmff.... Hur som helst supernöjd ändå.
Kan ni dela med er lite av era inställningar nu när ni "kört in" era skärmar.
Jag har fortfarande min kontrast på 55-60 och ljus på ungefär samma.
Kanske ska starta en separat tråd för inställningar?
Postad 27 juni 2006 - 14:34
Har nu haft min i ca 1 månad och e SUPERNÖJD!!
Ett enda litet problem bara, verkar vara fler som har det, fotbollssändningar. Varför ska man
behöva koppla ur SMD för att få bollen att sluta rycka? Hmff.... Hur som helst supernöjd ändå.
Kan ni dela med er lite av era inställningar nu när ni "kört in" era skärmar.
Jag har fortfarande min kontrast på 55-60 och ljus på ungefär samma.
Kanske ska starta en separat tråd för inställningar?
Vet inte, tycker också det känns rätt surt att behöva stänga av SMD eftersom:
1. Detta skulle vara en "stor nyhet" från Samsung speciellt anpassad för sportsändningar
2. Själva spelarna och fotbollsplanen blir mkt skarpare med SMD påslaget...
Men tyvärr hackar sig bollen fram i luften om man inte stänger av SMD, vilket gör att jag alltid har den avslagen. Det är tyvärr såhär med många av tillverkarnas "specialfunktioner" och "bildförbättringar", kolla t ex på Philips och deras "Pixelplus-teknik" som i princip förstör bilden (allt får en onaturlig skärpa och rör sig väldigt ryckigt) i st f att förbättra den.
Detsamma verkar alltså gälla för Samsung och SMD...
Men men, strunt samma, jag är supernöjd ändå och får helt enkelt hålla mig till godo med lite "suddiga spelare" vid fotbolls-matcherna fram tills jag skaffar hd-box, eller digital-tv blir standard...
Postad 27 juni 2006 - 14:36
Har nu haft min i ca 1 månad och e SUPERNÖJD!!
Ett enda litet problem bara, verkar vara fler som har det, fotbollssändningar. Varför ska man
behöva koppla ur SMD för att få bollen att sluta rycka? Hmff.... Hur som helst supernöjd ändå.
Kan ni dela med er lite av era inställningar nu när ni "kört in" era skärmar.
Jag har fortfarande min kontrast på 55-60 och ljus på ungefär samma.
Kanske ska starta en separat tråd för inställningar?
Har inte kört in min TV men använder en kontrast på ca 88 ändå (se mina inställningar ovan). Kanske är dumt dock, med tanke på inbränningsrisken såhär i början, men tycker att Samsungs inbygga "inbränningsskydd" verkar klara av detta ganska bra ändå...
Hursomhelst, dela gärna med er av era inställningar också!
Postad 28 juni 2006 - 12:08
Ingen som sett den brevid Pioneer XDE? Tydligen tunt på samsungs lager ? har de problem att leverera?
Postad 28 juni 2006 - 13:28
helt klart ett alternativ till pioneer. den har ju dock bara 1 HDMI. Pioneer har 2. Spelar det någon roll. Har nämligen hört att det kommer "switchar" som utökar antalet HDMI-ingångar ?
Ingen som sett den brevid Pioneer XDE? Tydligen tunt på samsungs lager ? har de problem att leverera?
Jag var i en affär idag och jämförde mot Panasonic PV60, så jag kan inte uttala mig om skillnaden mot Pioneer XDE. Tyckte Samsungen var aningen vassare än Panasonicen. Jag blev dock mycket besviken på båda apparaterna när de visade fotboll. Kantiga spelare, förväntade mig mycket mer. Säljaren menar dock att det inte berodde på apparaterna utan på signalen.
Samsungen har ju som sagt bara en HDMI, men precis som du säger finns det "splitters" som man kan göma exempelvis bakom DVDn eller liknande. Kostar tydligen runt 1500:- för en bra. I mitt fall kommer det bli en Samsung för att den är så mycket snyggare designmässigt än PV60.
Postad 28 juni 2006 - 21:02
(Jämförde de båda apparaterna med både analog tv-sändning och hd-slinga)
Postad 28 juni 2006 - 23:00
Postad 28 juni 2006 - 23:09
http://en.wikipedia..../Colour_banding
Kan väl även kallas false contouring tror jag.
Edit: Eller http://en.wikipedia....i/Posterization
Redigerat av induce, 28 juni 2006 - 23:14.
Postad 29 juni 2006 - 08:13
Har haft Q7H:an i några dagar nu, hade LGPC1R innan. Kan dessvärre konstatera att Q7H:an har sämre bild. Har testat olika inställningen med hjälp av olika forum, men bilden blir fortfarande inte lika bra som LG:n (optimalt kalibrerad). Håller fortfarande på att fixa till inställningarna till Q7H:an. Problemet är att bilden känns "orolig", bakgrunden i olika scener är riktigt usla, det är ingen jämn färgövergång utan stora "fläckar". Vet inte riktigt vad d kallas, men nyanserna i bakgrunden är fel iaf. Som testmaterial använde jag "I Robot" DVD, kördes på H/K DVD47 via HDMI. Körde scenen där Will Smith förhör roboten i polishuset. Kollar man på bakgrunden i dem olika scener märker man tydligt att det "klumpar" ihop sig, inga naturliga färgövergångar. Kanske förklarar lite dåligt, men hoppas ni förstod. Är det bara jag som har upptäckt det på Q7H:an?
Det har jag faktiskt inte märkt överhuvudtaget...? Jag har jämfört med PV60, LG PC1R och tycker att Q7H ger klart bättre bild än LGn och minst lika bra som Pv60n... Sen har jag ställt in mina värden (färg, ljus, kontrast) efter olika forum och är väldigt nöjd med bilden (förutom fotbollssändningarna...)! Kan dock tycka att detaljerna i svärtan blir lite otydliga ibland, men detta blir säkert bättre när TVn är inkörd (har bara kört ca 50 timmar...). Så nej, jag håller inte med, jag tycker Q7H levererar väldigt fina och klara färger, speciellt från DVD-skiva via HDMI.
De intryck jag däremot fått av LG PC1 är INTE bra, oerhört dålig svärta... Men detta kanske beror på butikens standard-inställningar, vad vet jag...

Redigerat av ajzman, 29 juni 2006 - 08:17.
Postad 29 juni 2006 - 08:21
Hej
Är det någon mer än jag som har detta problemet med sin q7h:a...
Min TV kan stänga av och sätta på sig själv av någon konstig anledning.. Jag nämnde detta problem i mitt första inlägg och den slutade göra så men idag började den igen. Har suttit och spelat xbox360 med en kompis halva natten och det har varit sjukt störande när den gör det.. OJ se nu gjorde den det igen.. Startade av sig själv och stängde av sig själv. Är det någon kabel som inte sitter som den ska? Har bara antenn-kabeln och component kabeln inkopplade till TVn just nu. Och strömmen förstås.. Kan den bli för varm?
Kommer nog ringa supporten idag. Är det samsung eller Power jag bör ringa?
Fan va jobbigt! Jag har inte haft några sådana problem med min Q7H:a, så du måste fått ett felaktigt exemplar... Garantin gäller ju, så borde räcka med att du kontaktar Power, för att få en ny TV.
Postad 29 juni 2006 - 08:59
Redigerat av Esen, 29 juni 2006 - 09:01.
Postad 29 juni 2006 - 09:22
Gissningar, men...Är det någon mer än jag som har detta problemet med sin q7h:a...
Min TV kan stänga av och sätta på sig själv av någon konstig anledning.. Jag nämnde detta problem i mitt första inlägg och den slutade göra så men idag började den igen. Har suttit och spelat xbox360 med en kompis halva natten och det har varit sjukt störande när den gör det.. OJ se nu gjorde den det igen.. Startade av sig själv och stängde av sig själv. Är det någon kabel som inte sitter som den ska? Har bara antenn-kabeln och component kabeln inkopplade till TVn just nu. Och strömmen förstås.. Kan den bli för varm?
Det är säkert bara powersupply:et i TV:n det är fel på... Förmodligen en lätt sak för servicen att byta.
Oskar
Postad 29 juni 2006 - 09:25
Ajzman, hur har du ställt in SMD, brusreducering m.m.? Har du dessa "av" eller "på"? Vilken färgton använder du?
Jag har stängt av alla sk "bildförbättringsfunktioner" (SMD, brusreducering), tyckte de gjorde bilden sämre faktiskt... Kolla mitt inlägg ovan (#278) för mina personliga inställningar.
Postad 29 juni 2006 - 14:30


/Fredrik
Postad 29 juni 2006 - 19:17
Är det colour banding du tänker på?
http://en.wikipedia..../Colour_banding
Kan väl även kallas false contouring tror jag.
Edit: Eller http://en.wikipedia....i/Posterization
exakt det är false contouring jag menar. KAn inte fatta varför det syns så pass tydligt, kan inte stämma alltså. Nån som har märkt av det?
Postad 29 juni 2006 - 19:40
Redigerat av sadrakir, 29 juni 2006 - 19:42.
Postad 29 juni 2006 - 20:42
Jag har inte, så tydligt, märkt av vad du beskriver. Vid något tillfälle när jag körde "Corpse Bride" och hade SMD funktionen påslagen så märkte jag små små tendenser till vad du beskriver, slog då av SMD och det funkade fint. Kan du inte ta med dig filme till POWER eller EXPERT och köra samma scen, bara för att verifiera om det är din tv som spökar?
jo ska dra dit o testa det imorrn. Men du märker alltså inget av det? Ni har som har en Q7H kan väl testa scenen där Frodo går in i grottan med Smeagol (Return of the king ext ver, Disc2, Tid: 2.07). Hur ser svartheten ut för er i den scenen? I den scenen ser bilden för jävlig ut och man märker av colour banding.
Postad 29 juni 2006 - 22:20
1) Någon som provat om det går?
2) Hur kommer man in i service menyn?
3) Förlorar man någon form av garanti för att man går in i service menyn och "meckar"?
Postad 30 juni 2006 - 00:26

Redigerat av Alexandra, 30 juni 2006 - 00:28.
Postad 30 juni 2006 - 02:16
Jag köpte en Q7 idag. Kopplat in och hängt upp. Men jag är mycket besviken. Tycker inte det är bra bild på någon källa (analog, digital, PS2 och DVD via HDMIspelare) Varken skarpa bilder eller bra färger, brusigt mm. Det var mycket bättre bild i affären. Ska testa era inställningar imorgon. Hoppas det är något fel...
Det låter jättekonstigt. Jag har fått till mycket bättre bild än det var i butiken och bilden från DVD via HDMI är helt enkelt underbar! T o m min flickvän är imponerad och hon brukar vara väldigt kräsen...

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar