Hoppa till innehÄll

Sökresultat Sökningen pÄgÄr Sökresultaten dyker upp hÀr efterhand. Du kan fortsÀtta skriva om du vill begrÀnsa sökningen.
Söker efter anvÀndare
Söker efter gallerier
Sök forumtrÄdar
StÀng

PVR-box, Samsung DCB-P850Z

2769 svar till detta Àmne
  • VĂ€nligen logga in för att kunna svara

#651

Postad 16 February 2007 - 09:16

Unregistered8f861f5e
  • Unregistered8f861f5e
  • LĂ€rjunge

  • 272 inlĂ€gg
  • 0
Funderar allvarligt pÄ att bestÀlla denna box nu, har sökt igenom trÄden och uppfattar det som att det gÄr att fÄ ut text-TV till TVns enga textTv-modul. StÀmmer det? SÄ man inte behöver anvÀnda boxens inbyggda avkodare utan TVn tar hand om det? För det funkar sÄ automatiskt pÄ min nuvarnade motorola-box (UPCs gamla).
Finns det nÄgra andra bra alternativ till denna, om man inkluderar boxers/viasat utbud? Tycker att Comhem Àr lite dyrare och det verkar vara en del övrigt att önska med denna box, mÄnga smÄfel som tappade inspelningar osv. Lite synd att köpa en box som man mÄste sÀlja nÀr man flyttar frÄn ett comhemanslutet nÀt och planerna Àr att skaffa hus innom ett Är eller tvÄ.

#652

Postad 16 February 2007 - 09:30

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

Finns det nÄgra andra bra alternativ till denna, om man inkluderar boxers/viasat utbud? Tycker att Comhem Àr lite dyrare och det verkar vara en del övrigt att önska med denna box, mÄnga smÄfel som tappade inspelningar osv. Lite synd att köpa en box som man mÄste sÀlja nÀr man flyttar frÄn ett comhemanslutet nÀt och planerna Àr att skaffa hus innom ett Är eller tvÄ.

<{POST_SNAPBACK}>


Menar du att du istÀllet för Comhem skulle vÀlja Boxer eller Viasat? Det finns ju PVR-boxar för dessa ocksÄ, nÄgra diskuteras pÄ Minhembios forum. Comhem har en annan PVR-box, med 80Gb hÄrddisk och en mottagare. Jag tror att det Àr en Humax. (Du fÄr kolla listan pÄ deras hemsida.)

Comhem finns ju i hus ocksÄ (alltsÄ enfamiljsvillor), om du nu planerar att flytta. Jag bor i fristÄende hus med Comhem indraget.

Och till sist, ni som vill ha Samsungs 850-box, tror ni att det Àr en dum idé att köpa den begagnat? Jag hittade ingen pÄ Blocket, men det dyker sÀkert upp. PÄ Tradera gick en box igÄr för ca 1800kr, lite dyrt kan man tycka. Risken Àr vÀl att de som sÀljer sin box Àr de som har problematiska sÄdana. Men det kan ju ocksÄ vara sÄdana som flyttar ifrÄn ett Comhemhus.

#653

Postad 16 February 2007 - 13:04

Kullre
  • Kullre
  • AnvĂ€ndare

  • 209 inlĂ€gg
  • 0
Dagens gnÀll:

Fantastiskt. Nu har Timeshift börjat strula. Det hackar som bara den. :lol:

Ingen annan som upplevt detta?! Antar att jag mÄste formattera hÄrddisken. Igen.

Vidare Àr ljudsynken fortfarande kass. Uppdateringen lyser med sin frÄnvaro. Jag undrar om det ens kommer nÄgon? Det kanske Àr sÄ illa/fantastiskt att felen sitter i hÄrdvaran och/eller i icke uppgraderingsbara ROM-kretsar, eller nÄt. Typ.

Ett riktigt ess till box, denna Samsung. Ett riktigt toppenföretag, detta ComHem.

:lol:

Redigerat av Kullre, 16 February 2007 - 13:05.


#654

Postad 16 February 2007 - 13:22

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0
Jag börjar ocksÄ pÄ allvar fundera pÄ om det kommer nÄgon uppgradering ö.h.t. Det Àr ju flera mÄnader sedan den skulle komma till ComHem för "test"....dÄ borde vi hört nÄgot. Ingen verkar ju veta ett skit om detta :lol:

#655

Postad 16 February 2007 - 13:54

scooby_doo
  • scooby_doo
  • Wannabe

  • 26 inlĂ€gg
  • 0

Jag tyckte ocksÄ det var konstigt med att de inte ger ngn rabatt pÄ 12 mÄnader sÄ jag ringde och frÄgade. Till svar fick jag att den kostade 3000 med 12 mÄnader
??

<{POST_SNAPBACK}>


jag ringde idag med och kollade.
gammla UPC hus fÄr erbjudandet om boxen:
2000kr för bindningstid i 12mÄn

övriga (som jag) Comhem hus:
4000kr utan bindningstid
3000kr för bindningstid i 12mÄn
2000kr för bindningstid i 24mÄn

sÄ det stÀmmer ej pÄ Comhem hemsida dÀr det stÄr 4000kr för för bindningstid i 12mÄn.
FrÄgade om de kommer sÀlja ut boxar billigare efter UPC erbjudnande som tydligen ska gÄ ut i mitten av Mars, vilket de ej trodde skulle ske.

Är intresserad av köpa boxen för 2000kr dĂ„ jag vill ha en PVR box, men dĂ„ blir det 24mĂ„n bindningstid. Enligt comhem sĂ„ fĂ„r man betala halva mellanskillanden tills ab. gĂ„r ut om man flyttar till ett ej Comhem hus (mĂ„ste styrkas med papper) under dessa 24mĂ„n bindningstid.

I lgh huset jag bor har man 2 jack, ej 3 i vÀggen sÄ kan ej fÄ HD box vilket lÀr dröja, eller hur snabba Àr Comhem pÄ bygga om ett helt lgh hus (Malmö)?
Enda alternativet jag har Àr att skaffa digital tv via BBB, (har brebandsab. redan) men dÀr med 24mÄn bindningstid med.

Har ni nÄgra rÄd?
Köra pÄ 24mÄn med PVR boxen (dÄ HD tv ej kommer ta tid att bygga mm), alternativt digital tv via BBB ocksÄ pÄ 24mÄn och köpa HD separat för att kunna spela in?

~Henrik

#656

Postad 16 February 2007 - 15:45

Aroskillen
  • Aroskillen
  • ForumrĂ€v

  • 591 inlĂ€gg
  • 0

Jag börjar ocksĂ„ pĂ„ allvar fundera pĂ„ om det kommer nĂ„gon uppgradering ö.h.t. Det Ă€r ju flera mĂ„nader sedan den skulle komma till ComHem för "test"....dĂ„ borde vi hört nĂ„got. Ingen verkar ju veta ett skit om detta  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Det Àr lÄnga veckor inom Comhems vÀrld.

#657

Postad 16 February 2007 - 16:24

Zacabeb
  • Zacabeb
  • Veteran

  • 2484 inlĂ€gg
  • 0
Eftersom Samsung "glömt" förklara vilka ikoner som finns i teckenfönstret i sin bruksanvisning, tÀnkte jag improvisera fram en inofficiell förklaring för den som grubblar över dem. Det Àr möjligt att jag har fel om vad den mystiska stapeln har för funktion, men jag kan inte tÀnka mig att den anvÀnds för nÄgot annat.

Efter att ha lyst pÄ teckenfönstret med lampa har jag i alla fall sett att det inte finns nÄgra fler ikoner Àn de hÀr.

Det kliar i fingrarna att börja fila pÄ en inofficiell, begriplig bruksanvisning sÄ fort det slÄs över hÀr och jag kan börja leka med min box. Inte ens sÀkerhetsföreskrifterna i Samsungs egen bruksanvisning Àr korrekt översatta...

Bifogad fil(er)


Redigerat av Zacabeb, 25 February 2007 - 19:59.


#658

Postad 17 February 2007 - 00:00

Unregistered76636631
  • Unregistered76636631
  • Beroende

  • 1029 inlĂ€gg
  • 0

Eftersom Samsung "glömt" förklara vilka ikoner som finns i teckenfönstret i sin bruksanvisning, tÀnkte jag improvisera fram en inofficiell förklaring för den som grubblar över dem. Det Àr möjligt att jag har fel om vad den mystiska stapeln har för funktion, men jag kan inte tÀnka mig att den anvÀnds för nÄgot annat.

Efter att ha lyst pÄ teckenfönstret med lampa har jag i alla fall sett att det inte finns nÄgra fler ikoner Àn de hÀr.

Det kliar i fingrarna att börja fila pÄ en inofficiell, begriplig bruksanvisning sÄ fort det slÄs över hÀr och jag kan börja leka med min box. Inte ens sÀkerhetsföreskrifterna i Samsungs egen bruksanvisning Àr korrekt översatta...

<{POST_SNAPBACK}>


Bra initiativ. Min boxs lysdioder stÄr och blinkar som gamla jamesbond skurkapparater. Minns de första inlÀggen i trÄden..

#659

Postad 17 February 2007 - 11:24

Unregisterede645e24b
  • Unregisterede645e24b
  • AnvĂ€ndare

  • 115 inlĂ€gg
  • 0

NÄn mer som upptÀckt att fotbollssÀndningarna pÄ C+ Àr skumma? Loggan och matchklockan Àr lÀngre in i bilden, alltsÄ inte ute i kanterna som sig bör. NÄgon?...kanske inte beror pÄ boxen men...

<{POST_SNAPBACK}>

Det Àr vÀl bara pÄ sÄ kallade HD-matcher, dvs matcher som Àven gÄr att se pÄ deras HD-kanal för sport. Gissningsvis har det dÄ med upplösningarna att göra som krÀver att grafiken placeras om lite sÄ att alla, oavsett HD eller ej ska kunna se den.

#660

Postad 17 February 2007 - 15:49

pelle1
  • pelle1
  • ForumrĂ€v

  • 582 inlĂ€gg
  • 0
borttaget

Redigerat av pelle1, 18 February 2007 - 08:21.


#661

Postad 20 February 2007 - 23:54

emil73
  • emil73
  • Amatör

  • 97 inlĂ€gg
  • 0
Hej,
Jag kommer att köpa denna box oxh har en frÄga. Det har nÀmnts nÄgonstans att det finns tvÄ fÀrgvarianter pÄ denna, dels silver men Àven svart, och att detta kan variera beroende pÄ i vilken butikskedja man hÀmtar ut den.
SÄ frÄgan Àr enkel:

Vilken fÀrg hade din box och i vilken butik hÀmtades den ut? Jag verkar kunna vÀlja pÄ Siba och Onoff samt Comhems utlÀmningsstÀlle i Liljeholmen.

Tacksam för inputs...

/Emil

#662

Postad 21 February 2007 - 08:30

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0
Hej Emil,
Comhem vid Liljeholmen har endast silverfÀrgade boxar. Experts Àr svarta. Jag vet dock inte hur det Àr med Sibas och Onoffs (Har de PVR-boxar? Alla har inte det.) Vill du ha en svart kan du ju gÄ till Expert.

Det vore intressant om du, jag och alla andra gamla upc:are Äterkommer i denna trÄd och berÀttar om vÄra erfarenheter.

Hur Àr det t.ex. med flÀkten? En tes i trÄden Àr att de tidiga boxarna hade en tystare flÀkt, men eftersom flera av dem verkade krascha antas att Samsung ökade flÀktens varvtal för att förhindra överhettning.

Vilket versionnummer har programvaran i de boxar som lÀmnas ut till upc:are? Enligt ryktet ska Comhem sitta inne med en uppdaterad programvara som de Àr ovilliga att slÀppa ivÀg. Har de installerat den i de boxar som lÀmnas ut till upc:are? (Den gamla har versionnummer 11.)

HÀnger sig boxen och mÄste startas om?

Tappar den alla instÀllningar om strömmen bryts mer Àn nÄgra sekunder?

Drar sig klockan?

Är ljudet osynkat pĂ„ vissa kanaler? (Personligen tror jag att det har mer med utsĂ€ndningen att göra. I gĂ„r kvĂ€ll var t.ex. ljudet osynkat pĂ„ TV4, och dĂ„ har vi fortfarande den gamla motorolaboxen. Det lustiga Ă€r att jag aldrig tidigare noterat osynkat ljud, det Ă€r först nu nĂ€r vi övergĂ„tt till Comhem.)

Missar boxen inspelningar? Missar den inspelningarnas sluttid?

Är fjĂ€rrkontrollen seg? (Även hĂ€r tror jag att det kan ha med "utsĂ€ndningen" att göra. Testade tvĂ„ olika boxar hemma hos en kompis. Han har bĂ„de Boxer och ViaSat. BĂ„da fjĂ€rrisarna var periodvis sega. Ibland fick man trycka flera gĂ„nger för att boxen exempelvis skulle byta kanal. Kan det ha med boxens kontakt med kĂ€llan att göra? Om ni förstĂ„r vad menar.)

Kan man fortfarande inte anvÀnda timeshift vid inspelning? (Vilket man ju egentligen sjÀlvklart borde kunna. Vem skulle köpa t.ex. en DVD-inspelare med hÄrddisk som inte klarar timeshift vid inspelning?)

Som sagt, föredetta upc:are, vilka Àr era erfarenheter av Samsungs PVR?

#663

Postad 21 February 2007 - 10:39

Unregistered76636631
  • Unregistered76636631
  • Beroende

  • 1029 inlĂ€gg
  • 0
Snart Àr det vÀl dags att skicka comhem ett mail och frÄga hur det gÄr med uppdateringen? :P

#664

Postad 21 February 2007 - 11:06

thomas65
  • thomas65
  • Rookie

  • 4 inlĂ€gg
  • 0
emil73: Onoff i Farsta har silverfÀrgade. HÀmtade min igÄr... Ser fram emot att starta den imorgon med blandning av förvÀntan och skrÀck efter att ha lÀst alla inlÀgg...

#665

Postad 21 February 2007 - 11:29

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0
Kickade igÄng min igÄr. LÄter som ett halvt kÀrnkraftverk. MÄste stÀlla in den i ett skÄp för att överhuvudtaget kunna tÀnka (typ) vilket sÀkert kommer leda till att den överhettas och brinner upp... Dock kÀnde inte Comhem för att skicka ut nÄgon signal förrÀn lunchtid idag sÄ jag fÄr se om jag fÄr nÄgon bild pÄ den till ikvÀll.

#666

Postad 21 February 2007 - 11:33

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

Kickade igÄng min igÄr. LÄter som ett halvt kÀrnkraftverk. MÄste stÀlla in den i ett skÄp för att överhuvudtaget kunna tÀnka (typ) vilket sÀkert kommer leda till att den överhettas och brinner upp...

<{POST_SNAPBACK}>


Pröva att lÀgg nÄgot mjukt under, möbeltassar eller en bit sittunderlÀgg eller sÄ - hur lÄter den dÄ?

#667

Postad 21 February 2007 - 12:31

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0

Kickade igÄng min igÄr. LÄter som ett halvt kÀrnkraftverk. MÄste stÀlla in den i ett skÄp för att överhuvudtaget kunna tÀnka (typ) vilket sÀkert kommer leda till att den överhettas och brinner upp...

<{POST_SNAPBACK}>


Pröva att lÀgg nÄgot mjukt under, möbeltassar eller en bit sittunderlÀgg eller sÄ - hur lÄter den dÄ?

<{POST_SNAPBACK}>



Ska hem och undersöka nÀr jag slutat jobba men sÄ hÀr pÄ förhand tror jag det kommer göra mindre skillnad men allt Àr vÀrt att testa för ska den fortsÀtta dundra sÄ fÄr jag krupp.

#668

Postad 21 February 2007 - 13:32

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

Kickade igÄng min igÄr. LÄter som ett halvt kÀrnkraftverk. MÄste stÀlla in den i ett skÄp för att överhuvudtaget kunna tÀnka (typ) vilket sÀkert kommer leda till att den överhettas och brinner upp...

<{POST_SNAPBACK}>


Pröva att lÀgg nÄgot mjukt under, möbeltassar eller en bit sittunderlÀgg eller sÄ - hur lÄter den dÄ?

<{POST_SNAPBACK}>



Ska hem och undersöka nÀr jag slutat jobba men sÄ hÀr pÄ förhand tror jag det kommer göra mindre skillnad men allt Àr vÀrt att testa för ska den fortsÀtta dundra sÄ fÄr jag krupp.

<{POST_SNAPBACK}>



VÀntar med spÀnning pÄ testresultatet! :P

#669

Postad 21 February 2007 - 13:48

emil73
  • emil73
  • Amatör

  • 97 inlĂ€gg
  • 0

Hej Emil,
Comhem vid Liljeholmen har endast silverfÀrgade boxar. Experts Àr svarta. Jag vet dock inte hur det Àr med Sibas och Onoffs (Har de PVR-boxar? Alla har inte det.) Vill du ha en svart kan du ju gÄ till Expert.

Det vore intressant om du, jag och alla andra gamla upc:are Äterkommer i denna trÄd och berÀttar om vÄra erfarenheter.

Hur Àr det t.ex. med flÀkten? En tes i trÄden Àr att de tidiga boxarna hade en tystare flÀkt, men eftersom flera av dem verkade krascha antas att Samsung ökade flÀktens varvtal för att förhindra överhettning.

Vilket versionnummer har programvaran i de boxar som lÀmnas ut till upc:are? Enligt ryktet ska Comhem sitta inne med en uppdaterad programvara som de Àr ovilliga att slÀppa ivÀg. Har de installerat den i de boxar som lÀmnas ut till upc:are? (Den gamla har versionnummer 11.)

HÀnger sig boxen och mÄste startas om?

Tappar den alla instÀllningar om strömmen bryts mer Àn nÄgra sekunder?

Drar sig klockan?

Är ljudet osynkat pĂ„ vissa kanaler? (Personligen tror jag att det har mer med utsĂ€ndningen att göra. I gĂ„r kvĂ€ll var t.ex. ljudet osynkat pĂ„ TV4, och dĂ„ har vi fortfarande den gamla motorolaboxen. Det lustiga Ă€r att jag aldrig tidigare noterat osynkat ljud, det Ă€r först nu nĂ€r vi övergĂ„tt till Comhem.)

Missar boxen inspelningar? Missar den inspelningarnas sluttid?

Är fjĂ€rrkontrollen seg? (Även hĂ€r tror jag att det kan ha med "utsĂ€ndningen" att göra. Testade tvĂ„ olika boxar hemma hos en kompis. Han har bĂ„de Boxer och ViaSat. BĂ„da fjĂ€rrisarna var periodvis sega. Ibland fick man trycka flera gĂ„nger för att boxen exempelvis skulle byta kanal. Kan det ha med boxens kontakt med kĂ€llan att göra? Om ni förstĂ„r vad menar.)

Kan man fortfarande inte anvÀnda timeshift vid inspelning? (Vilket man ju egentligen sjÀlvklart borde kunna. Vem skulle köpa t.ex. en DVD-inspelare med hÄrddisk som inte klarar timeshift vid inspelning?)

Som sagt, föredetta upc:are, vilka Àr era erfarenheter av Samsungs PVR?

<{POST_SNAPBACK}>


HallÄ och tack för svar,
PÄ den lista pÄ uthÀmtningsplatser som jag fÄtt frÄn comhem sÄ finns förvisso expert med men inte som ett alternativ att hÀmta ut PVR-boxen pÄ. DÄ Àr det endast siba och onoff som gÀller och dom har endast den silverfÀrgade varianten. SÄ det Àr den det verkar bli. Synd dÄ den svarta hade gÄtt bÀttre ihop med övrig utrustning.
Ska bli intressant att se hur den fungerar. Verkar ju, minst sagt, ha varit en del bekymmer med den. Men alternativet att ta den "vanliga" boxen utan hd kÀnns inte lika lockande. Vill ju Ät inspelningsfunktionen.
ÅterstĂ„r dĂ„ möjligheten att köpa en dvdspelare med hd. Kanske skulle vara en idĂ©. Men jag kan inte lĂ„ta bli att tycka att tanken med en digitalbox med hd kĂ€nns mer logiskt liksom...

Mycket i-lands problem med det hÀr... :P

#670

Postad 21 February 2007 - 13:55

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0
[quote name='emil73' date='Feb 21 2007, 14:48 ']

<{POST_SNAPBACK}>

[/quote]

HallÄ och tack för svar,
PÄ den lista pÄ uthÀmtningsplatser som jag fÄtt frÄn comhem sÄ finns förvisso expert med men inte som ett alternativ att hÀmta ut PVR-boxen pÄ. DÄ Àr det endast siba och onoff som gÀller och dom har endast den silverfÀrgade varianten. SÄ det Àr den det verkar bli. Synd dÄ den svarta hade gÄtt bÀttre ihop med övrig utrustning.
Ska bli intressant att se hur den fungerar. Verkar ju, minst sagt, ha varit en del bekymmer med den. Men alternativet att ta den "vanliga" boxen utan hd kÀnns inte lika lockande. Vill ju Ät inspelningsfunktionen.
ÅterstĂ„r dĂ„ möjligheten att köpa en dvdspelare med hd. Kanske skulle vara en idĂ©. Men jag kan inte lĂ„ta bli att tycka att tanken med en digitalbox med hd kĂ€nns mer logiskt liksom...

Mycket i-lands problem med det hÀr... :(

<{POST_SNAPBACK}>

[/quote]

Expert har den svarta pÄ sin hemsida: http://www.expert.se....aspx?id=208481

Om just svart skulle göra mycket Ät estetiken hemma kanske du kan chansa pÄ att frÄga i en expertbutik.

Visst Àr det i-landproblem. För hela slanten.
(Nu ska dessutom tusentals upc-motorola-boxar skrotas för att ersÀttas med halvfungerande samsung-boxar. Om fem Är vill alla skrota sina vanliga digitalboxar för att ersÀtta dem med hdtv-boxar med dubbla mottagare och hÄrddisk. :) :P ;) :) )

Redigerat av Mange36, 21 February 2007 - 14:11.


#671

Postad 21 February 2007 - 15:25

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0
[QUOTE]Ska hem och undersöka nÀr jag slutat jobba men sÄ hÀr pÄ förhand tror jag det kommer göra mindre skillnad men allt Àr vÀrt att testa för ska den fortsÀtta dundra sÄ fÄr jag krupp.

Är exakt samma sak för mig. Det gör ingen markbar skillnad att lĂ€gga nĂ„got under. Det Ă€r inte "resonansljud" som lĂ„ter utan ett vĂ€ldigt högt flĂ€ktljud. SvĂ„rt att göra nĂ„t Ă„t annat Ă€n att bygga in eller ta bort den helt.

Edit: Hur gör ni för att citera....fÄr inte till det :P

Redigerat av Svansen, 21 February 2007 - 15:29.


#672

Postad 21 February 2007 - 15:30

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0

Kickade igÄng min igÄr. LÄter som ett halvt kÀrnkraftverk. MÄste stÀlla in den i ett skÄp för att överhuvudtaget kunna tÀnka (typ) vilket sÀkert kommer leda till att den överhettas och brinner upp...

<{POST_SNAPBACK}>


Pröva att lÀgg nÄgot mjukt under, möbeltassar eller en bit sittunderlÀgg eller sÄ - hur lÄter den dÄ?

<{POST_SNAPBACK}>



Ska hem och undersöka nÀr jag slutat jobba men sÄ hÀr pÄ förhand tror jag det kommer göra mindre skillnad men allt Àr vÀrt att testa för ska den fortsÀtta dundra sÄ fÄr jag krupp.

<{POST_SNAPBACK}>



Aha...nu tror jag att jag fattar. Ja, min lever om fortfarande i alla fall :P

#673

Postad 21 February 2007 - 16:06

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0

VÀntar med spÀnning pÄ testresultatet! :P

<{POST_SNAPBACK}>


Placerade den pÄ ett annat stÀlle och ljudet upplevs inte sÄ farligt frÄn boxen nu, fÄr kolla hur det Àr i natt nÀr allt Àr mycket tystare kring en och man hÄller en lÀgra volym pÄ TV:n.

Dock Àr fjÀrren helt konstig. LÀste pÄ Comhem att du kunde te sig lite konstigt innan man fÄtt igÄn allt men nu Àr allt igÄng men den fungerar illa. Kan sÀtta igÄn inspelning men nÀr det vÀl Àr gjort kan jag inte stÀnga av om jag inte stÀnger av boxen manuellt. Jag kan inte heller flippra mellan kanalerna med "+/- channel"-knapparna vilket kÀnns tokstörigt. FÄr se om det lÄses upp nÀr allt börjar bli lite varmt men kÀnns som konstiga fel.

#674

Postad 21 February 2007 - 17:35

petereker
  • petereker
  • Rookie

  • 7 inlĂ€gg
  • 0
HÀmtade en silvrig Samsung 160GB. Dog efter en halvtimmas anvÀndning.
Fungerar en gÄng pÄ hundra, sen dör den. Lyser rött.

Försökte ringa comhem, men kön var lite för lÄng för min smak - 64st.

NÄgon gammal UPC-kund som vet hur man reklamerar boxen utan att behöva stÄ i telefon och mail-kö?

#675

Postad 21 February 2007 - 17:42

Pinnen
  • Pinnen
  • ForumrĂ€v

  • 916 inlĂ€gg
  • 0

Dock Àr fjÀrren helt konstig. LÀste pÄ Comhem att du kunde te sig lite konstigt innan man fÄtt igÄn allt men nu Àr allt igÄng men den fungerar illa. Kan sÀtta igÄn inspelning men nÀr det vÀl Àr gjort kan jag inte stÀnga av om jag inte stÀnger av boxen manuellt. Jag kan inte heller flippra mellan kanalerna med "+/- channel"-knapparna vilket kÀnns tokstörigt. FÄr se om det lÄses upp nÀr allt börjar bli lite varmt men kÀnns som konstiga fel.

Testa stb knappen för att se om det löser dina problem

#676

Postad 21 February 2007 - 18:06

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

HÀmtade en silvrig Samsung 160GB. Dog efter en halvtimmas anvÀndning.
Fungerar en gÄng pÄ hundra, sen dör den. Lyser rött.

Försökte ringa comhem, men kön var lite för lÄng för min smak - 64st.

NÄgon gammal UPC-kund som vet hur man reklamerar boxen utan att behöva stÄ i telefon och mail-kö?

<{POST_SNAPBACK}>


Trist! GenomgÄende har det ju varit sÄ att somliga fÄtt ganska ok boxar medan andra fÄtt rena katastrofboxarna. Det tycks finnas en ovanligt stor mÀngd "mÄndagsexemplar".

SÄ nu börjar det alltsÄ... 64 pers i telefonkö. Har man prÄnglat ut nÄgra tusen mÄndagsexemplar till gamla upc:are kan man ju undra varför telefonkön inte Àr lÀngre. (SÄvida inte nÄgra hundra till la pÄ direkt, som du gjorde.) Ska bli intressant att se vad Comhem har för handlingsplan för att hantera detta.

Vad tror du om att Äka till Comhems digitalboxutlÀmning och försöka byta den över disk? Bor du i Stockholm? I sÄ fall Àr det ju i Liljeholmen, tror att de har öppet till Ätta eller nio pÄ vardagar. Kolla www.comhem.se/nybox

Redigerat av Mange36, 21 February 2007 - 18:08.


#677

Postad 21 February 2007 - 18:19

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0
Hela historien om denna box Àr ju för sorglig. Det skall ju inte fÄ hÀnda att de fortfarande vrÀker ut boxar som Àr sÄ defekta att de inte ens funkar ok i nÄgra timmar.

De Àr ju fullt medvetna att boxarna Àr dÄliga och full av buggar och har varit sÄ lÀnge. Boxen har vÀl funnits pÄ marknaden över ett halvÄr nu....och ÀndÄ har inte mjukvaran uppgraderats !

SÄÄÄÄÄ dÄligt ComHem (och Samsung) !! SÄÄÄÄ dÄligt !

Edit: stavfel

Redigerat av Svansen, 21 February 2007 - 18:21.


#678

Postad 21 February 2007 - 18:20

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0


VÀntar med spÀnning pÄ testresultatet! :P

<{POST_SNAPBACK}>


Placerade den pÄ ett annat stÀlle och ljudet upplevs inte sÄ farligt frÄn boxen nu, fÄr kolla hur det Àr i natt nÀr allt Àr mycket tystare kring en och man hÄller en lÀgra volym pÄ TV:n.

<{POST_SNAPBACK}>


Jag Àr en nyfiken typ. Vart placerade du den?

#679

Postad 21 February 2007 - 18:21

petereker
  • petereker
  • Rookie

  • 7 inlĂ€gg
  • 0

HÀmtade en silvrig Samsung 160GB. Dog efter en halvtimmas anvÀndning.
Fungerar en gÄng pÄ hundra, sen dör den. Lyser rött.

Försökte ringa comhem, men kön var lite för lÄng för min smak - 64st.

NÄgon gammal UPC-kund som vet hur man reklamerar boxen utan att behöva stÄ i telefon och mail-kö?

<{POST_SNAPBACK}>


Trist! GenomgÄende har det ju varit sÄ att somliga fÄtt ganska ok boxar medan andra fÄtt rena katastrofboxarna. Det tycks finnas en ovanligt stor mÀngd "mÄndagsexemplar".

SÄ nu börjar det alltsÄ... 64 pers i telefonkö. Har man prÄnglat ut nÄgra tusen mÄndagsexemplar till gamla upc:are kan man ju undra varför telefonkön inte Àr lÀngre. (SÄvida inte nÄgra hundra till la pÄ direkt, som du gjorde.) Ska bli intressant att se vad Comhem har för handlingsplan för att hantera detta.

Vad tror du om att Äka till Comhems digitalboxutlÀmning och försöka byta den över disk? Bor du i Stockholm? I sÄ fall Àr det ju i Liljeholmen, tror att de har öppet till Ätta eller nio pÄ vardagar. Kolla www.comhem.se/nybox

<{POST_SNAPBACK}>


FÄr Äka till Liljeholmen i helgen om jag inte fÄr svar tidigare.

Jo köerna blir nog som sagt lÄnga om fler Àn jag har problem. Ska ringa och lyssna ikvÀll.

Fick imorse ett "noreply" mail frÄn comhem att mitt Àrende kommer ta lÀngre tid Àn vanligt att hantera pga att de har sÄÄ mÄnga mail att hantera för tillfÀllet.

INTE bra

#680

Postad 21 February 2007 - 18:41

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0


VÀntar med spÀnning pÄ testresultatet! :D

<{POST_SNAPBACK}>


Placerade den pÄ ett annat stÀlle och ljudet upplevs inte sÄ farligt frÄn boxen nu, fÄr kolla hur det Àr i natt nÀr allt Àr mycket tystare kring en och man hÄller en lÀgra volym pÄ TV:n.

<{POST_SNAPBACK}>


Jag Àr en nyfiken typ. Vart placerade du den?

<{POST_SNAPBACK}>


Var jag placerade den nu Àr inte sÄ spÀnnande, den satte jag ovanpÄ DVD-spelaren under TV. DÀr den satt innan (och dÀr min tidigare box satt hela tiden) var den fastklÀmd mellan TV:ns ovansida och min TV-möbels undersida dÀr jag tvingat in den sÄ att den satt som berget (Hur mÄnga fick rysingar nu) :)

#681

Postad 21 February 2007 - 18:41

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

Hela historien om denna box Àr ju för sorglig. Det skall ju inte fÄ hÀnda att de fortfarande vrÀker ut boxar som Àr sÄ defekta att de inte ens funkar ok i nÄgra timmar.

De Àr ju fullt medvetna att boxarna Àr dÄliga och full av buggar och har varit sÄ lÀnge. Boxen har vÀl funnits pÄ marknaden över ett halvÄr nu....och ÀndÄ har inte mjukvaran uppgraderats !

SÄÄÄÄÄ dÄligt ComHem (och Samsung) !! SÄÄÄÄ dÄligt !

Edit: stavfel

<{POST_SNAPBACK}>


Petereker skrev: "Fick imorse ett "noreply" mail frÄn comhem att mitt Àrende kommer ta lÀngre tid Àn vanligt att hantera pga att de har sÄÄ mÄnga mail att hantera för tillfÀllet.

INTE bra"

Jag kan inte fatta att Comhem skulle vara sĂ„ totalt, fullkomligt cyniska, sĂ€lja ut lagret med en massa defekta boxar och stoppa huvudet i sanden. Det fĂ„r ju konsekvenser för dem. (Som dock kanske frĂ€mst drabbar de stackare som svarar i telefon pĂ„ supporten.) Nu mĂ„ste nĂ„got hĂ€nda pĂ„ uppdateringsfronten. Annars kommer de att förlora mĂ€ngder av kunder. (Om det handlar om total cynism blir det ju dags för anmĂ€lan till allmĂ€nna reklamationsnĂ€mnden. ÅterstĂ„r att se hur mĂ„nga som "drabbas" och hur Comhem hanterar det.)

#682

Postad 21 February 2007 - 18:44

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

[DÀr den satt innan (och dÀr min tidigare box satt hela tiden) var den fastklÀmd mellan TV:ns ovansida och min TV-möbels undersida dÀr jag tvingat in den sÄ att den satt som berget (Hur mÄnga fick rysingar nu) :P

<{POST_SNAPBACK}>


Kan det vara sÄ att den "inte fick luft", kippade efter andan och lÀtt flÀkten gÄ pÄ högvarv?

Redigerat av Mange36, 21 February 2007 - 18:44.


#683

Postad 21 February 2007 - 19:18

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0

[DÀr den satt innan (och dÀr min tidigare box satt hela tiden) var den fastklÀmd mellan TV:ns ovansida och min TV-möbels undersida dÀr jag tvingat in den sÄ att den satt som berget (Hur mÄnga fick rysingar nu) :P

<{POST_SNAPBACK}>


Kan det vara sÄ att den "inte fick luft", kippade efter andan och lÀtt flÀkten gÄ pÄ högvarv?

<{POST_SNAPBACK}>


Nej nej, den hade grymt mycket luft. Den enda kontaktpunkten var just i fronten sen stack den rakt ut i luften och hade frigÄng bÄde ovanpÄ och nedÄt. Möbeln saknar bÄde backstycke och sidstycke men jag antar att vibrationerna fortplantade sig i TV:ns ram men som sagt, jag avvaktar att uttala mig om hur den lÄter nu tills dess att jag hört den ikvÀll...

#684

Postad 21 February 2007 - 19:25

Zmija
  • Zmija
  • Rookie

  • 8 inlĂ€gg
  • 0

Jag kan inte fatta att Comhem skulle vara sĂ„ totalt, fullkomligt cyniska, sĂ€lja ut lagret med en massa defekta boxar och stoppa huvudet i sanden. Det fĂ„r ju konsekvenser för dem. (Som dock kanske frĂ€mst drabbar de stackare som svarar i telefon pĂ„ supporten.) Nu mĂ„ste nĂ„got hĂ€nda pĂ„ uppdateringsfronten. Annars kommer de att förlora mĂ€ngder av kunder. (Om det handlar om total cynism blir det ju dags för anmĂ€lan till allmĂ€nna reklamationsnĂ€mnden. ÅterstĂ„r att se hur mĂ„nga som "drabbas" och hur Comhem hanterar det.)

<{POST_SNAPBACK}>


De tappade mig som bredbandskund nÀr UPC blev Comhem. De lovade att man skulle fÄ behÄlla sina mailadresser eller iaf att det skulle "eftersÀndas" till comhem adressen om nÄgon skickade till gamla chelloadressen men sÄ blev det ÀndÄ inte och dÄ kÀnde jag att jag lika gÀrna kunde byta leverantör nÀr jag ÀndÄ bytte mailadresser...

Idag ringde de mig och erbjöd mig 3 mÄn gratis med 24 mbit och sedan sades det upp utan problem. NÀr jag sedan började ifrÄgasÀtta detta erbjudande visade det sig att jag var tvungen att ringa kundtjÀnst och sÀga upp det nya "gratis"-abonnemanget efter 3 mÄnader annars skulle det automatiskt gÄ in pÄ 9 mÄnaders bindningstid... snyggt. SÄ nÀr jag frÄgade snubben om vad som hÀnde om jag skulle glömma bort att sÀga upp det fick jag svaret "ja, vad vill du jag ska svara pÄ det?" ?????? ###### Comhem rent av...

#685

Postad 21 February 2007 - 20:36

Pinnen
  • Pinnen
  • ForumrĂ€v

  • 916 inlĂ€gg
  • 0

SÄ nÀr jag frÄgade snubben om vad som hÀnde om jag skulle glömma bort att sÀga upp det fick jag svaret "ja, vad vill du jag ska svara pÄ det?" ?????? ###### Comhem rent av...

Jag finner inte ord, det hÀr var bland det vÀrsta jag hört....! Tre mÄnader utan kostnad, ett sÄnt vidrigt erbjudande mÄste strida mot minst ett dussin lagar o bestÀmmelser....

Nu trodde jag att den hÀr trÄden skulle handla om Samsungboxen o inte vara en allmÀn "spy galla över Comhem" trÄd

#686

Postad 21 February 2007 - 21:07

Gunnar2
  • Gunnar2
  • Wannabe

  • 41 inlĂ€gg
  • 0
hej,

Jag var för nÄgra dagar sen starkt inne pÄ att satsa pÄ Samsungs Box.
För att fÄ en uppfattning om hur den tagits emot, gjorde jag en sökning och hamnade i detta möte.
Efter ha lÀst igenom inlÀggen hÀr insÄg jag att man höll pÄ att bli pÄlurad en box
med dÄlig kvalite.

För att ta reda pÄ om det Àr uppdatering pÄ gÄng som ÄtgÀrdar problemen kontaktade jag
Expert, COMHEM försÀljning pÄ ONOFF, COMHEM & Samsung. Detta var svaren:

Expert: Vi Àr inte medvetna om nÄgra problem. Ingen kund som köpt har hört av sig.

COMHEM pÄ ONOFF: Samma svar som EXpert ungeför. Inga problem med Boxen. Men det Àr
en uppdatering pÄ gÄng som gör att man kan spela filmer pÄ extern disk. Ingen aning om
det blir felrÀttning.

Samsung: Kan inga detaljer om detta. Men ComHem kommer att göra en uppdatering i slutet
av mÄnaden.


ComHem Support: Det finns ett problem med Boxen. Sen nÀr jag nÀmnde flera fel, jo det finns visst
fler (suck). Det Àr uppdatering pÄ gÄng, men vad den innehÄller och nÀr kunde han inte ge besked om.

ComHem kundtjÀnst: Vi kÀnner inte till nÄgra problem eller uppdateringar.

Tycker det verkar rena skojet att lura pÄ oss dessa boxar, sen mörka lÀget och hoppas pÄ att uppdateringar ska fixa allt. Det lÀr ha köpt pÄ sig en massa sÄ dom har vÀl inget att vÀlja pÄ Àn att
köra sÄ hÀr.

HÀnder det inget snart borde Sverker kontaktas sÄ han kan ta dit VD till plus och köra, Àr det sÄ, Àr det sÄ.. Tror detta kan ta skruv... FÄr avsluta med att kasta boxen i soptunnan.

#687

Postad 21 February 2007 - 21:20

pelle1
  • pelle1
  • ForumrĂ€v

  • 582 inlĂ€gg
  • 0
detta verkar ju helt otroligt.. jag som var nÀra att bestÀlla denna boxen.

#688

Postad 21 February 2007 - 21:28

Mange36
  • Mange36
  • Veteran

  • 1865 inlĂ€gg
  • 0

Nu trodde jag att den hÀr trÄden skulle handla om Samsungboxen o inte vara en allmÀn "spy galla över Comhem" trÄd

<{POST_SNAPBACK}>


Du har rÀtt Pinnen, Àven fast det Àr sÄ att problem med boxen ocksÄ rÄkar vara problem med just Comhem.

LikvÀl, som sagt, vore spÀnnande med fler rapporter om buggar, maskinvaruproblem och eventuella nya mjukvaruversioner frÄn alla gamla upc:are som nu och de nÀrmaste veckorna kopplar in och startar upp sina nya samsung-PVR:s.

(Finns en trÄd om Samsung DTB-P850V ocksÄ, alltsÄ vad som förefaller vara samma box, men för Boxer. En snabblÀsning av trÄden ger att anvÀndarna av denna box har nÄgra problem gemensamma med Comhem-kunderna, men överlag verkar vara mer nöjda.)

Redigerat av Mange36, 21 February 2007 - 21:31.


#689

Postad 21 February 2007 - 21:33

pelle1
  • pelle1
  • ForumrĂ€v

  • 582 inlĂ€gg
  • 0
finns det ingen annan box att köpa, menar inte bara genom comhem.. finns det ingen lös box ???

#690

Postad 21 February 2007 - 21:35

Pinnen
  • Pinnen
  • ForumrĂ€v

  • 916 inlĂ€gg
  • 0
Det finns faktiskt en del av oss som Àr vÀldigt nöjda med den hÀr boxen. Typiskt för den hÀr trÄden o mÄnga andra trÄdar pÄ det hÀr forumet Àr att det oftast Àr de som upplever problem med sin pryl som skriver inlÀgg medan de som Àr nöjda kanske inte kÀnner nÄgot större behov av att delta i diskussionen. Jag försöker inte pÄstÄ att den hÀr boxen Àr felfri pÄ nÄgot sÀtt o de som har problem har sÀkert fog för sin kritik men som sagt var, det finns nöjda boxÀgare ocksÄ, jag sjÀlv inkluderad

#691

Postad 21 February 2007 - 21:40

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0

hej,

Jag var för nÄgra dagar sen starkt inne pÄ att satsa pÄ Samsungs Box.
För att fÄ en uppfattning om hur den tagits emot, gjorde jag en sökning och hamnade i detta möte.
Efter ha lÀst igenom inlÀggen hÀr insÄg jag att man höll pÄ att bli pÄlurad en box
med dÄlig kvalite.

För att ta reda pÄ om det Àr uppdatering pÄ gÄng som ÄtgÀrdar problemen kontaktade jag
Expert, COMHEM försÀljning pÄ ONOFF, COMHEM & Samsung. Detta var svaren:

Expert: Vi Àr inte medvetna om nÄgra problem. Ingen kund som köpt har hört av sig.

COMHEM pÄ ONOFF: Samma svar som EXpert ungeför. Inga problem med Boxen. Men det Àr
en uppdatering pÄ gÄng som gör att man kan spela filmer pÄ extern disk. Ingen aning om
det blir felrÀttning.

Samsung: Kan inga detaljer om detta. Men ComHem kommer att göra en uppdatering i slutet
av mÄnaden.


ComHem Support: Det finns ett problem med Boxen. Sen nÀr jag nÀmnde flera fel, jo det finns visst
fler (suck). Det Àr uppdatering pÄ gÄng, men vad den innehÄller och nÀr kunde han inte ge besked om.

ComHem kundtjÀnst: Vi kÀnner inte till nÄgra problem eller uppdateringar.

Tycker det verkar rena skojet att lura pÄ oss dessa boxar, sen mörka lÀget och hoppas pÄ att uppdateringar ska fixa allt. Det lÀr ha köpt pÄ sig en massa sÄ dom har vÀl inget att vÀlja pÄ Àn att
köra sÄ hÀr.

HÀnder det inget snart borde Sverker kontaktas sÄ han kan ta dit VD till plus och köra, Àr det sÄ, Àr det sÄ.. Tror detta kan ta skruv... FÄr avsluta med att kasta boxen i soptunnan.

<{POST_SNAPBACK}>



Jag finner inte ord för detta...nu mÄste det fan göras nÄgot Ät saken !!!

#692

Postad 22 February 2007 - 00:35

emil73
  • emil73
  • Amatör

  • 97 inlĂ€gg
  • 0
Jaaa ni vad ska man sÀga om allt detta...
HÄller med Pinnen (tror jag det var) som sÄ riktigt pÄpekade att de flesta som finner anledning att skriva hÀr Àr de som har problem med nÄgot. Exempel pÄ detta Àr plasman jag till slut valde att köpa, Samsungs PS42C7. MÄnga hÀr som har problem med hög ljudnivÄ pÄ den men sjÀlv kan jag inte klaga. Sett till hur mÄnga av denna skÀrm som sÀljs sÄ kanske det trots allt inte Àr sÄ stor procent som har strular.

InstÀmmer i en föregÄende talare som efterlyste alternativ till boxen. Har sjÀlv funderat över lösningen med comhems "gratis"box utan hÄrddisk och komplettera med en ny dvd-spelare med hÄrddisk i stÀllet. PÄ detta sÀtt skulle man ju, med hyfsat bÀttre ekologiskt samvete, Àven kunna uppgradera boxen till en hd-box den dag det beger sig.
Vad tror ni om detta?

Eller sÄ köper man grisen i sÀcken och hoppas pÄ det bÀsta...

#693

Postad 22 February 2007 - 07:16

pelle1
  • pelle1
  • ForumrĂ€v

  • 582 inlĂ€gg
  • 0
visst kan man göra sÄ, komplettera med en inspelningsbar dvd. Men dÄ kan du inte se pÄ ett program samtidigt som du spelar in ett annat... Egentligen helt poÀnglöst tyÀrr.. DÀrför letar jag efter en annan pvr-box som gÄr bra.

#694

Postad 22 February 2007 - 10:17

Unregisterede645e24b
  • Unregisterede645e24b
  • AnvĂ€ndare

  • 115 inlĂ€gg
  • 0
Svansen... Du och jag verkar sitta med samma problem vad gÀller boxen, speciellt det horribla oljudet den för. Borde man inte kunna fixa nÄgon gemensam skrivning till Comhem och PLUS (i vilken ordning vet jag inte riktigt, hehe) och krÀva en bÀttre hantering av detta. Alla dessa som sitter med köp via abonnemang pÄ ett eller annat vis "skriver under", istÀllet för enstaka klagomÄl med olika infallsvinklar pÄ problemen.
KrÀva att antingen fÄ pengarna tillbaka, eller att garanteras byte till framtida bÀttre box utan kostnad etc. KÀnslan man fÄtt nu senaste veckorna Àr att de dragit ut pÄ den pÄstÄdda uppgraderingen för att fÄ sÄ mÄnga som möjligt att bli av med Ängerperioden (jag sjÀlv bland annat).

#695

Postad 22 February 2007 - 11:04

EboY809
  • EboY809
  • Wannabe

  • 16 inlĂ€gg
  • 0
Ja det Àr inte lÀtt att göra sitt val nu efter att man lÀst allt bra och mindre bra med denna box. Men nu till en helt avgörande frÄga (för min del):

Jag har en Philips Pronto RU 950 och hur fungerar det med att lÀra den ir-signalerna frÄn boxens fjÀrrkontorll?

Just nu sitter jag med Motorolaboxen och det var ett rent h-vete att föra över ir-koderna frÄn den.

Det Àr ju sÄ att den skickar ut dolda signaler som inte min Pronto kan uppfatta.

NÄgon som har erfarnhet av detta?

#696

Postad 22 February 2007 - 11:15

Pinnen
  • Pinnen
  • ForumrĂ€v

  • 916 inlĂ€gg
  • 0
Har ingen erfarenhet av Pronton men min Logitech Harmony 525 fungerar klockrent ihop med boxen

#697

Postad 22 February 2007 - 12:24

Unregistered1fb8f78e
  • Unregistered1fb8f78e
  • Rookie

  • 7 inlĂ€gg
  • 0


VÀntar med spÀnning pÄ testresultatet! :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Placerade den pÄ ett annat stÀlle och ljudet upplevs inte sÄ farligt frÄn boxen nu, fÄr kolla hur det Àr i natt nÀr allt Àr mycket tystare kring en och man hÄller en lÀgra volym pÄ TV:n.

Dock Àr fjÀrren helt konstig. LÀste pÄ Comhem att du kunde te sig lite konstigt innan man fÄtt igÄn allt men nu Àr allt igÄng men den fungerar illa. Kan sÀtta igÄn inspelning men nÀr det vÀl Àr gjort kan jag inte stÀnga av om jag inte stÀnger av boxen manuellt. Jag kan inte heller flippra mellan kanalerna med "+/- channel"-knapparna vilket kÀnns tokstörigt. FÄr se om det lÄses upp nÀr allt börjar bli lite varmt men kÀnns som konstiga fel.

<{POST_SNAPBACK}>


FjÀrkontrollproblemet uppstÄr eftersom fjÀrrkontrollen har (rÄkat?) blivit kodad för att
styra TV:n Detta avhjÀlpes lÀttast genom att ta ur batterierna till fjÀrrkontrollen och sedan sÀtta
i dem igen.

#698

Postad 22 February 2007 - 12:35

Pinnen
  • Pinnen
  • ForumrĂ€v

  • 916 inlĂ€gg
  • 0
Eller göra det enkelt för sig o trycka pÄ stb knappen....

#699

Postad 22 February 2007 - 12:53

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0

Ja det Àr inte lÀtt att göra sitt val nu efter att man lÀst allt bra och mindre bra med denna box. Men nu till en helt avgörande frÄga (för min del):

Jag har en Philips Pronto RU 950 och hur fungerar det med att lÀra den ir-signalerna frÄn boxens fjÀrrkontorll?

Just nu sitter jag med Motorolaboxen och det var ett rent h-vete att föra över ir-koderna frÄn den.

Det Àr ju sÄ att den skickar ut dolda signaler som inte min Pronto kan uppfatta.

NÄgon som har erfarnhet av detta?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag har haft exakt samma problem men med andra maskiner Àn du har. Min HK-fjÀrr kunde heller inte lÀra sin Samsungens kommandon. Jag köpte en HK TC-30 multifjÀrr (helt underbar sak) och med den funkar den felfritt.

#700

Postad 22 February 2007 - 12:57

Svansen
  • Svansen
  • LĂ€rjunge

  • 462 inlĂ€gg
  • 0

Svansen... Du och jag verkar sitta med samma problem vad gÀller boxen, speciellt det horribla oljudet den för. Borde man inte kunna fixa nÄgon gemensam skrivning till Comhem och PLUS (i vilken ordning vet jag inte riktigt, hehe) och krÀva en bÀttre hantering av detta. Alla dessa som sitter med köp via abonnemang pÄ ett eller annat vis "skriver under", istÀllet för enstaka klagomÄl med olika infallsvinklar pÄ problemen.
KrÀva att antingen fÄ pengarna tillbaka, eller att garanteras byte till framtida bÀttre box utan kostnad etc. KÀnslan man fÄtt nu senaste veckorna Àr att de dragit ut pÄ den pÄstÄdda uppgraderingen för att fÄ sÄ mÄnga som möjligt att bli av med Ängerperioden (jag sjÀlv bland annat).

<{POST_SNAPBACK}>


Vi MÅSTE göra nĂ„got radikalt "Mindfire"....och alla Ni andra med olika fel pĂ„ denna box. Vi kan inte bara skriva av oss lite ilska i detta forum och fortsĂ€tta vĂ€nta. Vi mĂ„ste sĂ€tta ner klacken och sĂ€ga att "Nu fĂ„r det vara nog" :lol:

Tror vi mÄste upp en bit i ComHems hirarki. Tror inte kundtjÀnst kan hjÀlpa oss. Vi mÄste högre upp !



1 anvÀndare lÀser detta Àmne

0 medlemmar, 1 gÀster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas hĂ€r?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   VĂ„ra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-instĂ€llningar.