Samsung DCB-P850Z 160GB
(Digitalboxar)
|
1
|
(62)
|
Inga priser | |
Humax CXHD-1000C
(Digitalboxar)
|
1
|
(183)
|
Inga priser |
36 relaterade trådar
Postad 31 October 2007 - 17:33
Tänkte ställa en kort fråga, ska idag köpa ett tvillingabbonemang på mitt comhem-paket. Nu måste jag välja mellan en HD-box eller en PVR, vad är mest prisvärt? Båda ligger på ungefär 1500kr om man binder sig 24 månader. Skaffar jag en HD-box kommer jag ändå inte köpa till HD-kanaler utan bara ha SVT hd, är det verkligen värt det då?
Postad 31 October 2007 - 18:18
Tror du själv kan svara bäst på den frågan. Troligen har du bättre nytta av en PVR, någon typ av HDD känns som ett måste. Har du en DVD recorder med HDD så kanske en HD mottagare kan kännas mer rätt. Någon som vet vad det finns för DVD recorders, finns det någon som har DVB-C mottagare?
Postad 31 October 2007 - 18:37
Utan tvekan PVR box för vad ska du med en HD box till om du inte ska abbonera på tilläggskanaller och hur mycket fri HD sänds det.
När huvud utbudet kommer i HD format så kommer det att finnas så mycket bättre boxar
När huvud utbudet kommer i HD format så kommer det att finnas så mycket bättre boxar
Redigerat av jekroth, 31 October 2007 - 18:38.
Postad 01 November 2007 - 23:27
Utan tvekan PVR box för vad ska du med en HD box till om du inte ska abbonera på tilläggskanaller och hur mycket fri HD sänds det.
När huvud utbudet kommer i HD format så kommer det att finnas så mycket bättre boxar
Jo det är klart, men tänkte mest på framtiden, men det är klart. SOm du säger så lär ju utbudet på HD-boxer vara betydligt större när utbudet på HD-kanaler ökar.
Postad 02 November 2007 - 00:48
Tror du själv kan svara bäst på den frågan. Troligen har du bättre nytta av en PVR, någon typ av HDD känns som ett måste. Har du en DVD recorder med HDD så kanske en HD mottagare kan kännas mer rätt.
PVR-boxen har dubbla tuners så du kan kolla på ett program medan du spelar in ett annat. Det kan du inte med kombinationen HD-box och DVD/HDD recorder.
Spelar du in från HD-boxen på DVD/HDD recordern går signalen mellan de analogt och komprimeras om. Det leder till en kvalitésförlust som inte inträffar vid inspelning på PVR-boxen. Inspelningen blir då i SD även om du spelar in från en HD-kanall.
Satsa på PVR-boxen du.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
1
Samsung DCB-P850Z
6 bilder
44 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas här?