Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

* Officiell tråd - Marantz SR7001/8001 *

259 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#201

Postad 27 March 2007 - 20:51

hawkster77
  • hawkster77
  • Amatör

  • 97 inlägg
  • 0
håller på o installerar min marantz 7001 tillsammans med dvd, dig-box, monitor audio silver rs6 (kör bara stereo tills vidare). Men har stora problem. Bild får jag ut via stärkaren, men får inget ljud.

-när jag ska köra audyssey får jag felmeddelandet mic set error. Enl manualen beror detta på att jag satt i micen fel men det funkar inte oavsett hur jag gör..

-kör manuella inställningar. Jag får fram ett test-ljud (brus av nåt slag) så högtalarna är uppenbarligen inkopplade.

-men som sagt, bild från både dvd och satellitbox är inga problem. Men jag får inte fram nåt ljud!

-nu verkar helt plötsligt förstärkaren inte svara på signaler alls från fjärren.

-kan inte heller ändra på något manuellt på stärkaren, försöker vrida på rattar och trycka på knappar utan framgång.

Har jag fått ett kass exemplar eller har jag råkat komma åt nåt barnlås eller nåt? jag fattar ingenting...

Redigerat av hawkster77, 27 March 2007 - 21:13.


#202

Postad 01 April 2007 - 10:18

assar_w
  • assar_w
  • Wannabe

  • 22 inlägg
  • 0
Har tittat runt efter en ny receiver med HDMI. Vad jag har sett på nätet så ser ju Marantz SR7001 ut ha fått mycket bra kritik. Tyvärr så bor jag nu i utkanterna av världen (Svalbard) så det finns inga möjligheter att prov lyssna, så man får gå på vad man kan finna i tidningar och här på nätet.

Vad jag nu undrar över är hur framtidssäker är denna maskin? Vad jag undrar är när man köper HD-DVD eller BLU-RAY blir det då att uppgradera till en ny förstärkare eftersom denna Marantz inte stödjer de nya HD ljudformaten? Eller sitter det redan bra dekodrar i HD spelarna att man bara kopplar över audio signalen analogt till förstärkaren?

MVH Assar W.

#203

Postad 01 April 2007 - 10:28

Unregistered6332cbbb
  • Unregistered6332cbbb
  • Forumräv

  • 882 inlägg
  • 0
precis, fast det räcker med hdmi anslutningen, du kommer kunna ta ut HD-ljudet den vägen också, fast det inte är HDMI 1.3 :)

#204

Postad 01 April 2007 - 15:14

sir.gud
  • sir.gud
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Undrar om nån haft strul med glapp? , tappar ljudet ibland när jag byter från dator till tv, kör hdmi från dator till 7001, hdmi till sharp LC-42XD1E, Wii via komponent till förstärkaren ,osv via hdmi. Problemet är att när jag lyssnar på musik e det inga problem, mkt bra ljud i mina kef, kör jag wii , no problems, har jag på musik o sätter på tvn tappar jag all musik men byter jag då till tv så får jag in tvljudet, sitter det i mina kablar eller är det en inställning?

#205

Postad 11 April 2007 - 11:31

hawkster77
  • hawkster77
  • Amatör

  • 97 inlägg
  • 0
Nån som har koll på en schysst cd-spelare att använda med 7001:an? Pris: inte högre än 4000 kr (begagnat funkar). Letar efter ett öppet och klart ljud men det är klart det varierar ju lite beroende på vad man lyssnar på (har mest rock och hip-hop men gillar även akustiskt).

Efter att ha hängt här ett tag vet jag ju att man egentligen ska ha stereoförstärare när man lyssnar på musik och inte hembioförstärkare, men nu har jag inte råd med ytterligare maskiner, förutom cd-spelaren förstås.

jag har för tillfället en dvd-spelare av modell panasonic s97, vet inte hur den står sig i konkurrensen gentemot cd-spelare när det gäller ljuduppspelning...mina högtalare (monitor audio rs6) är inte inspelade ännu så jag har lite svårt att avgöra. Funderar även på att köpa en ps3 om flickvännen inte lägger in ett veto, funkar den lika bra med vanliga cd-skivor som en schysst cd-spelare?

#206

Postad 19 April 2007 - 22:52

frebac
  • frebac
  • Wannabe

  • 44 inlägg
  • 0
hmm, ingen som haft problem med IPOD docka till 7001:an?

får inte upp bilden på skärmen (OSD)... när jag konfade upp stärkaren funkade OSD (kör HDMI till TV'n)
Har kopplat in ljud och bild via VCR1 ingångarna men när man väljer VCR1 så säger den "no data".
Enligt manualen ska det "bara" vara att koppla in....

skulle vara mycket TACKSAM för svar ni kan ge!

#207

Postad 03 May 2007 - 23:26

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Ni som bi-ampat er 7001. Upplever ni stor skillnad?
Jag har testat fram och tillbaka ikväll och tycker först att det gör skillnad men byter jag tillbaka till "vanligt" så låter det typ samma...???
Mina frontar är B&W 603 S2...

#208

Postad 04 May 2007 - 22:29

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Har precis fått hem min 7001:a och får säga att jag är helnöjd med denna, men har stött på lite problem med hdmi-ljud.
Jag har kopplat min Ps3:a och dvd-spelaren till min Flea (brus-filter för hdmi ni som inte vet), för att sedan gå vidare till recievern och efter det ut till projektorn.

Men när jag kör ljud på hdmi så får jag problem, via ps3:an får jag ett "knastrande" ljud och det låter skit, och via dvd:n blir det bara ljudeffekter i princip och hör nästan ingen dialog alls i filmerna men här kommer inget knaster,alltså signalen är "ren" men dialogen kommer inte fram.

Via optisk kabel funkar båda bra men iom att jag kör via flean (som ochså är en hdmi-växel 2in 1ut) så kan jag inte använda två optiska på en hdmi port vad jag förstått, förstår ni hur jag menar?
Jag har ställt in hdmi ljud ut i båda spelarna.
Fattar inte vad jag gjort för fel, hoppas ni kan lösa detta.

Mvh Christian

#209

Postad 04 May 2007 - 22:34

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Dum fråga kanske men har du testat utan din Flea? Jag har 4 enheter kopplade via HDMI och alla funkar klockrent i min 7001.

#210

Postad 05 May 2007 - 10:25

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Dum fråga kanske men har du testat utan din Flea? Jag har 4 enheter kopplade via HDMI och alla funkar klockrent i min 7001.


Nej, det var ingen dum fråga.
Var trött igårkväll och tänkte inte på det mest självklara, det är flean som spökar.
Tack för svaret.

#211

Postad 05 May 2007 - 12:20

wegeN
  • wegeN
  • Användare

  • 160 inlägg
  • 0
Så, nu har man beställt en 8001 ! Känns helt oki :)

Hoppas bara att den låter bra till mina "nya" Infinity Kappa 600 med surrar och center i samma serie...
Ingen som har en Kappa sub som skräpar i nåt hörn ???
Eller tips på var jag hittar en begagnad...
Återkommer med lite intryck när jag fått den levererad.

#212

Postad 05 May 2007 - 18:04

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Har en fråga till nu, kan man konvertera hdmi-signalerna till komponent ut?
Just nu kör jag hdmi till projektor och har precis kopplat komponent till plasman men kan inte hitta nånting om denna konvertering, går det?
Jag hittar ju menyn från recievern på plasman men hittar inte någon inställning som konverterar om hdmi till component ut.
Annars måste jag försöka byta till 8001:an men vore skönt o slippa gör detta.

edit: Hittade svaret själv, det går inte så måste byta till 8001.

Redigerat av chrillebn, 06 May 2007 - 10:14.


#213

Postad 06 May 2007 - 10:30

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Hur gör ni som har 7001:an till projektor+plasma/lcd ?

#214

Postad 31 May 2007 - 17:59

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Edit: var för snabb där hittade problemet.

Redigerat av chrillebn, 31 May 2007 - 18:13.


#215

Postad 01 June 2007 - 20:49

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Har haft min 7001:a ett tag nu och är jättenöjd. Men igår köpte jag en LG 47LY95 (LCD Tv) och då blev bilden rosa genom HTPCn och HD-DVDn..

Mailade Marantz och fick ett snabbt svar:

Din maskin behöver uppdateras mjukvarumässigt. Tyvärr fanns det ett kompatibilitetsproblem mellan receivern och vissa skärmar. Detta går att avhjälpa genom uppdatering. Kontakta din återförsäljare för hjälp av administration. Är maskinen inhandlad inom en tvåveckorsperiod byts den ut mot en ny, annars skickas den till vår serviceverkstad.

Bara ett tips om nån annan här stöter på samma sak med en nyinköpt Tv... ;)

#216

Postad 29 July 2007 - 09:14

_FredriK_
  • _FredriK_
  • Beroende

  • 1377 inlägg
  • 0

Har haft min 7001:a ett tag nu och är jättenöjd. Men igår köpte jag en LG 47LY95 (LCD Tv) och då blev bilden rosa genom HTPCn och HD-DVDn..

Mailade Marantz och fick ett snabbt svar:

Din maskin behöver uppdateras mjukvarumässigt. Tyvärr fanns det ett kompatibilitetsproblem mellan receivern och vissa skärmar. Detta går att avhjälpa genom uppdatering. Kontakta din återförsäljare för hjälp av administration. Är maskinen inhandlad inom en tvåveckorsperiod byts den ut mot en ny, annars skickas den till vår serviceverkstad.

Bara ett tips om nån annan här stöter på samma sak med en nyinköpt Tv... ;)

<{POST_SNAPBACK}>



Kan man inte uppdatera den själv på något sätt som man kan med en H/K ?

#217

Postad 29 July 2007 - 10:25

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Tyvärr inte verkar det som. Har letat mjukvara på nätet men inte hittat nått...

Men om nån annan hittar nått så hojta till! ;)

#218

Postad 30 July 2007 - 05:54

Nickodemus83
  • Nickodemus83
  • Rookie

  • 9 inlägg
  • 0
Funderar på att köpa mig en 7001:a, men fick höra nu att det kanske ska komma ut en 7002 senare i höst. Så vad ska man göra.
Ljud mässigt så ska det inte skilja så mycke, men det är en till hdmi utgång som ja ha hört.

Så hur ska man göra? 7001 eller 7002?

#219

Postad 23 August 2007 - 20:43

NILOMA
  • NILOMA
  • Användare

  • 143 inlägg
  • 0
Var inne i en butik idag och hörde mig för om nya Marantz receiver modeller och fick inofficiellt följande besked:
SR4002 släpps ca 11/9
SR5002/6002 (tror jag det var) släpps i mitten av oktober
SR 7002 & 8002 släpps i mitten på november.
Tyvärr hade han inga uppgifter om dem då allt var väldigt hemligt från Marantz sida.

#220

Postad 24 August 2007 - 12:35

Nickodemus83
  • Nickodemus83
  • Rookie

  • 9 inlägg
  • 0
Jo det var ungefär samma svar som jag fick när jag va och hörde mig för om dom...
Lite synd att det ska vara sånt hemlighetsmakeri för några förstärkare..

Men man får väl vänta och se vad skillnaden blir mellan 01 och 02 modellerna.

#221

Postad 25 August 2007 - 14:19

_FredriK_
  • _FredriK_
  • Beroende

  • 1377 inlägg
  • 0
Kul det där som står i manualen ang uppgradering på recivern för framtida ljudformat. Det kommer dom ALDRIG göra :)

#222

Postad 02 September 2007 - 21:01

jimmy1976
  • jimmy1976
  • Användare

  • 157 inlägg
  • 0
nån som vet om sr7001 släpper igenom 1080p/24

#223

Postad 02 September 2007 - 21:24

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Japp, utan problem!

#224

Postad 11 September 2007 - 22:02

zobar
  • zobar
  • Användare

  • 136 inlägg
  • 0
Är inne på att köpa Marantz SR7001 och köra den med kef kht-3005. vad tror ni om den kombinationen? hitta ett väldigt bra pris på 7001an på en sida 9.200:- inte så tokigt pris va :P hoppas dett inte var allt för offtopic :(

#225

Postad 20 September 2007 - 10:57

blucher
  • blucher
  • Rookie

  • 8 inlägg
  • 0
Och nu kostar 7001 <9k i ett gäng butiker. :)

Redigerat av blucher, 20 September 2007 - 10:58.


#226

Postad 20 September 2007 - 11:33

_FredriK_
  • _FredriK_
  • Beroende

  • 1377 inlägg
  • 0

Och nu kostar 7001 <9k i ett gäng butiker.  :)

<{POST_SNAPBACK}>



Lite skillnad mot dom 13500 eller vad det va man gav för 7 månader sen.

#227

Postad 20 September 2007 - 11:48

BioBanditen
  • BioBanditen
  • Beroende

  • 1281 inlägg
  • 0
Den är prissänkt från 12000:- till 9000:- pga utförsäljning.

#228

Postad 20 September 2007 - 12:09

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Hoppas utförsäljningen är för att deras nya med HDMI 1.3 med TureHD & DTS-HD kommer.
Jag är jättenöjd med min 7001 men kommer byta så fort Marantz kommer med fullt stöd för dom formaten... :)

#229

Postad 20 September 2007 - 12:51

_FredriK_
  • _FredriK_
  • Beroende

  • 1377 inlägg
  • 0
Dom nya modellerna är väl på väg ut? 7002/8002 kommer väl i Oktober

Marantz 7002/8002 tråd

Redigerat av _FredriK_, 20 September 2007 - 12:55.


#230

Postad 21 September 2007 - 17:04

Unregisteredc220c3eb
  • Unregisteredc220c3eb
  • Lärjunge

  • 366 inlägg
  • 0

Hoppas utförsäljningen är för att deras nya med HDMI 1.3 med TureHD & DTS-HD kommer.
Jag är jättenöjd med min 7001 men kommer byta så fort Marantz kommer med fullt stöd för dom formaten...  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

7001 har väl fullt stöd för de bara att den inte har ngn inbyggd dekoder vilket inte behövs om spelaren har det!?

#231

Postad 21 September 2007 - 19:28

ktd
  • ktd
  • Veteran

  • 1662 inlägg
  • 0
Jo, men det finns ju inga (knappt iaf) enheter som kodar av DTS-HD och skickar det via LPCM till stärkaren tyvärr. :blink:
Så därför får det bli en uppdatering till 7002 när den kommer... :rolleyes:

#232

Postad 22 September 2007 - 13:38

_FredriK_
  • _FredriK_
  • Beroende

  • 1377 inlägg
  • 0
Bara jag som har märkt att om man använder sin reciver som bild växel (min tv bara har en dvi ingång). Att man inte kan ha två dvd inställningar med bild visaren på samma. Fatta någon vad jag mena ? :)

Typ jag har min dv7001 på dvd o cd (för att skilja på analog o digital). Men kan bara få bild på en en av dom. om man vill använda hdmi 1 på flera.

Eller är det jag som är blåst?

KASSSS

#233

Postad 23 September 2007 - 15:08

Unregisteredc220c3eb
  • Unregisteredc220c3eb
  • Lärjunge

  • 366 inlägg
  • 0

Hoppas utförsäljningen är för att deras nya med HDMI 1.3 med TureHD & DTS-HD kommer.
Jag är jättenöjd med min 7001 men kommer byta så fort Marantz kommer med fullt stöd för dom formaten...  :)

<{POST_SNAPBACK}>

7001 har väl fullt stöd för de bara att den inte har ngn inbyggd dekoder vilket inte behövs om spelaren har det!?

<{POST_SNAPBACK}>

Samsung:s spelare verkar ha inbyggda dekodrar iallefall för True HD & DTS MAhttp://www.samsung.c...=Specifications

Redigerat av Unregisteredc220c3eb, 23 September 2007 - 18:44.


#234

Postad 25 September 2007 - 19:45

Unregisteredfe239b4c
  • Unregisteredfe239b4c
  • Wannabe

  • 24 inlägg
  • 0
Har en fråga.
Min Marantz SR7001 har börjat knäppa lite titt som tätt helt själv. Förut var det bara när jag bytte källa på hjulet men nu knäpper den av sig själv.

Det är lite störande och oroar mig.
Vet någon vad detta kan bero på?

/daniel

#235

Postad 30 September 2007 - 00:33

widde
  • widde
  • Beroende

  • 1211 inlägg
  • 0

Har en 7001 och när SVT kör DD 5.1 så kör inte subben. Nån som har nått förslag på vad som kan vara fel?

På displayen står det Digital och LFE finns också med på displayen men inget ljud kommer ur den...

<{POST_SNAPBACK}>

Har du testat med att köra DD 5.1 eller DTS 5.1 till receivern från en DVD spelare? Fungerar det då?
Jag sitter på samma problem med min SR8001 fast jag märkte det först igår eftermiddag, subben är stendöd när jag kör DD 5.1 eller DTS 5.1 men jag matar in det från DVD.

Jag är också övertygad om att det har fungerat med DD 5.1 tidigare men nu har det helt enkelt slutat fungera. Spelar jag två kanaligt från CD, DVD eller radion i min SR8001 så hoppar subben igång igen och spelar så fint men så fort jag växlar tillbaks till ett 5.1 ljus spår så klipper den bort den. Verkar som LFE signalen försvunnit? Varför???

<{POST_SNAPBACK}>


Kanske lite sent att säga detta nu, men i menyerna går det att stänga av LFE-signalen och jag undrar om inte min var avstängd från början.
Man går helt enkelt in i "Surround"-menyn och där finns "LFE-level". Den kan man antingen ställa på "OFF", "0dB" eller "-10dB".
Min stod på OFF från början. Ställ den på 0dB så lär du få tryck i basen :)

#236

Postad 30 September 2007 - 00:41

SwedishBadger
  • SwedishBadger
  • Lärjunge

  • 394 inlägg
  • 0
Aldrig för sent för att svara på något. Min LFE level har alltid stått på 0dB i menyn, fenomenet uppkommer när fronthögtalarna står som large i "högtalar"-menyn, sätter jag dem som small istället så funkar allt som det skall.

#237

Postad 30 September 2007 - 00:53

widde
  • widde
  • Beroende

  • 1211 inlägg
  • 0

Aldrig för sent för att svara på något. Min LFE level har alltid stått på 0dB i menyn, fenomenet uppkommer när fronthögtalarna står som large i  "högtalar"-menyn, sätter jag dem som small istället så funkar allt som det skall.

<{POST_SNAPBACK}>


Jaså, ja då var det skumt? Har du fortfarande problem med det?
Alltså i DD 5.1 och DTS 5.1? Du får alltså inte ut någon LFE-signal till subben då?

#238

Postad 30 September 2007 - 00:56

SwedishBadger
  • SwedishBadger
  • Lärjunge

  • 394 inlägg
  • 0
Som jag skrev, det fungerar så länge som högtalarna är satta som small.
Det är skumt, bugg eller produktegenskap kanske man skall kalla det. :) Testat tre olika SR8001 och det var samma på alla.

#239

Postad 30 September 2007 - 14:02

widde
  • widde
  • Beroende

  • 1211 inlägg
  • 0

Som jag skrev, det fungerar så länge som högtalarna är satta som small.
Det är skumt, bugg eller produktegenskap kanske man skall kalla det. :D Testat tre olika SR8001 och det var samma på alla.

<{POST_SNAPBACK}>


Jag tror inte att jag haft några problem med det med min Marantz SR-6001?
Jag kör frontarna på Large och jag får ut LFE-kanalen till baslådan?
Nu blir jag nästan lite osäker här. Ska testa imorgon.. Men det blev ett jäkla
lyft när jag kopplade in baslådan iaf, när jag ställt om LFE-level till 0dB från OFF..
Och jag har aldrig kört mina frontar som small...

Redigerat av widde, 30 September 2007 - 14:04.


#240

Postad 18 October 2007 - 22:22

hasse2cool
  • hasse2cool
  • Amatör

  • 84 inlägg
  • 0
Vad är det för skillnad mellan 8001 och den nya 8002?

#241

Postad 19 October 2007 - 18:19

Unregisteredc220c3eb
  • Unregisteredc220c3eb
  • Lärjunge

  • 366 inlägg
  • 0

Vad är det för skillnad mellan 8001 och den nya 8002?

<{POST_SNAPBACK}>

Läs den officiella tråden om 7002 samt 8002 då det står där , i korthet: HDMI 1.3 samt dekodrar för HD ljud formaten.

#242

Postad 26 October 2007 - 09:07

Bergan
  • Bergan
  • Veteran

  • 2231 inlägg
  • 0
Är det någon som vet ifall det går att ställa in en volym förstärkaren alltid ska starta med?
Eller en högsta volym?
Min gamla Andersson R2 förstärkare hade den funktionen men jag har inte hittat det någonstans på denna maskin (SR7001)...

#243

Postad 26 October 2007 - 09:48

Audiovector
  • Audiovector
  • Guru

  • 4885 inlägg
  • 0

Har en fråga.
Min Marantz SR7001 har börjat knäppa lite titt som tätt helt själv. Förut var det bara när jag bytte källa på hjulet men nu knäpper den av sig själv.

Det är lite störande och oroar mig.
Vet någon vad detta kan bero på?

/daniel


Så uppförde sig min Onkyo 703 också, och generalagenten hade ingen lösning på problemet. :P

#244

Postad 05 November 2007 - 15:20

Bergan
  • Bergan
  • Veteran

  • 2231 inlägg
  • 0

Är det någon som vet ifall det går att ställa in en volym förstärkaren alltid ska starta med?
Eller en högsta volym?
Min gamla Andersson R2 förstärkare hade den funktionen men jag har inte hittat det någonstans på denna maskin (SR7001)...


Ingen som vet svaret?

#245

Postad 08 May 2008 - 16:24

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Hej på er.

Denna tråd har varit död ett tag men testar här först annars får jag testa den officiella 7002/8002 då det torde vara snarlika inställningar på dom modellerna.
Jag har min 8001:a kopplad till både projektor och plasma med diverse prylar så som ps3,dvd,mediaextender etc.
Nu skulle jag vilja börja utnyttja zone2 systemet ochså mest pga. att jag vill spela på ps3:an lite mer för frugan brukar sätta stopp för det på kvällarna.
Jag har tappat bort manualen så jag tänkte ta eran hjälp istället.

Det verkar som jag endast kan skicka komposit och s-video till zone2 efter jag tittat på baksidan eller har jag fel?
Och går det förresten över huvud taget att konvertera om ps3:ans hdmi in till komposit/s-video i zone2?
Kan jag få in nåt klent surroundsystem med denna förstärkare i zone2 eller går det endast att köra stereo där?

Ja, ni får gärna svara på frågorna och komma med synpunkter vad som är bästa alternativ.

Mvh Christian

#246

Postad 09 May 2008 - 14:39

passan1
  • passan1
  • Beroende

  • 1019 inlägg
  • 0
har för mig om det fortfarande är aktuellt att det bara går att köra stereo till zone 2. Rätta mig om jag har fel!

#247

Postad 12 July 2008 - 22:00

antiman*
  • antiman*
  • Wannabe

  • 20 inlägg
  • 0
Någon som vet säkert att sr7001 tar Linjär PCM från ps3 vi hdmi eller tar den bara det genom dom analoga 7.1 ingången ????

#248

Postad 12 July 2008 - 22:20

ivanhoe
  • ivanhoe
  • Användare

  • 212 inlägg
  • 0
Den tar det... har modellen under "sr6001", och det funkar för mig.

#249

Postad 16 July 2008 - 22:02

Twim
  • Twim
  • Användare

  • 241 inlägg
  • 0
Har för första gången kopplat in datan via HDMI till förstärkaren. Problemet nu är att marantzen tappar sync när jag stänger av tv:n om jag exemelvis lyssnar på musik (har HDMI vidare ut från marantzen till tv:n). Detta är naturligtvis irriterande när man bara ska lyssna på musik och inte vill ha tv:n påslagen. Kan naturligtvis lösa det med SPDIF ut från datan istället men skulle gärna få till det och undrar om någon har tips? Kan det vara så att man kan uppgradera Marantzen? Den borde ju känna att ljud fortfarande kommer och hålla kanalen öppen även om tv:n stängs av.

Har även nu testat att ta bilden via VGA och endast ljud via HDMI men ändå reagerar den på att tv:n stängs av och ljudet slås av. Lite lustigt tycker jag då tv:n inte ens är med i ekvationen....

Hoppas någon har ett tips!

Mvh
Twim

#250

Postad 09 August 2008 - 14:22

T1000
  • T1000
  • Lärjunge

  • 286 inlägg
  • 0
Tja, undra om någon kan hjälpa mig.

Jag tycker att basen är dålig på min marantz 7001. Jag har kört Audyssey, sen testat med att ställa upp subwoofern till +12 db.
Men jag tycker fortfarande att det saknas bas.

Har jag missat någon inställning ??



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.