Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Ny VIERA: Panasonic TH-37/42 PA50 och PV500

1229 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#951

Postad 12 October 2005 - 17:57

greggit
  • greggit
  • Amatör

  • 56 inlägg
  • 0
Svårt o säga ..kolla kanske inställningar i plasman för scart utgång i vilken format ska du titta på film eller gå in i plasmans pc lägge där borde finnas nåt att ställa in.
Du kan kanske minska upplösning på din pc ...ja vad jag vet värt att testa om du har inte gjort det redan.
Jag vet inte om det är samma inställningar på lågupplösta modell som på min PV500, prova dig fram hoppas det blir till nån hjälp.

Jag själv har fråga : vet nån om det finns möjlighet att kalibrera Röd Grön o Blå separat alltså var för sig på PV500. Kunde inte hitta nåt sånt utan bara på PC utgången.
Det borde finnas nån inställnig för det, för om man ska köra DVE så finns det en möjlighet för RGB färg kalibrering, var kan jag hitta det på plasman ? Det finns bara färgtemp. o color management ingen röd grön blå ... ;)

#952

Postad 13 October 2005 - 21:50

Anders01
  • Anders01
  • Wannabe

  • 36 inlägg
  • 0
Har byggt ny vägg hemma. Hantverkarna har dragit ett rör för kablar till TV'n, men jag är rädd för att det är för klent (tänkte köpa en 37 PV500 och en Panasonic eller Pioneer DVD med hårddisk).

Röret är 20mm i diameter. Vilka kablar behöver jag dra igenom? Ngn säger att man måste ha SCART för att TV'n automatiskt ska ställa om mellan vissa bildlägen, stämmer det?

#953

Postad 14 October 2005 - 12:58

LJN
  • LJN
  • Forumräv

  • 915 inlägg
  • 0
Panasonic 37PV500:

-Är det någon mer än jag som tycker att den har en "märkbar" overscan via
RGB, dvs. via sattelitmottagare? Även via "analog" så är det lika.

Däremot med DVD via HDMI är bildförhållandet perfekt!

/Lennart

#954

Postad 15 October 2005 - 15:41

anton_b
  • anton_b
  • Wannabe

  • 33 inlägg
  • 0
Hej
Är det värt att köpa en 37PA50 för ca 16000. Jag tycker att 32" LCD är för litet. 37" LCD alternativt en högupplöst plasma tycker jag blir för dyrt.

Ska användas till dvd och digital-tv. Går det att koppla in en dator till PA50?

//Anton

#955

Postad 18 October 2005 - 07:27

krille dill
  • krille dill
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Hej alla...

Fick min 42PA50 igår.... nöjd än så länge, jag tyckte det va för mycket pengar att få en 500..
Jag tycker bilden e lite grynig, sitter 4m ifrån med analog comhem...
Någon som har ideer på inställning?? dynamisk?? eller normal?? hur ska staplarna stå??

Sparas inställningarna när man slår av tv:n??

Annars nöjd...

Har någon problem med lipsync??

//Krille

#956

Postad 18 October 2005 - 10:06

Unregistered029e628b
  • Unregistered029e628b
  • Forumräv

  • 771 inlägg
  • 0
Hej! Min PA50 kan vara lite brusig i mörkare delar av bilden, med gröna störningar. Något som du märker på din?

#957

Postad 19 October 2005 - 21:44

Magnus79
  • Magnus79
  • Amatör

  • 76 inlägg
  • 0
Hej allihopa. Har kollat lite med min Expertbutik om att byta min Samsung S5HX mot en PV500 och det verkar inte omöjligt. Har fiskat lite längre upp i tråden om hur den funkar med digitalTV. LJN verkar nöjd, för min del är nog 42" mest aktuellt.
Är det ingen annan som för digitalTV på PV500, gärna boxer. Vill ha alla åsikter jag kan få, vill inte göra misstaget igen och köpa en plasma som inte klarar det jag vill ha den till.

#958

Postad 20 October 2005 - 23:49

Dan.k
  • Dan.k
  • Lärjunge

  • 397 inlägg
  • 0
ganska roligt har ni spanat in den japanska panasonic sidan? ;) mestroligt inte på pga språket ;) men hur som hellst dem har TH-42PX50 och TH-42PX500 osv.. det finurliga i det här är att alla deras modeller har HD paneler. jag hittade ingenstans en 852x480 panel. dessutom så har dem stor flashig sida där dem visar 65" 1920x1080 panelen :P

#959

Postad 21 October 2005 - 10:17

ljuglampa
  • ljuglampa
  • Amatör

  • 63 inlägg
  • 0
500 har fått en hel del uppmärksamhet på senare tid i diverse tidningar som HemmaBio och M3. Även de båda morgontidningarna City och Metro hade "hemmabio-special" i veckan med PV500 som vinnare om jag inte minns fel.
I HemmaBio vann en Hitachi med 1024x1024-panel.. :/
I M3 vann Panasonic "överlägset" vad det verkar som.

Trevligt för er som har köpt eller ska köpa denna plasma ;)

#960

Postad 21 October 2005 - 15:24

Stortankaren
  • Stortankaren
  • Amatör

  • 95 inlägg
  • 0
Vad tror ni är den bästa plasman bildmässigt , funderar på Panasonic TH-50PV500 eller Pioneer PDP-506XDE även om det gör att man får jobba extra ett helt år till o spara.

När jag väl kommer köpa en plasma vill jag köpa en riktigt bra med bra support , läste att Pioner har 2 års garanti med tekniker som kommer hem om det blir nåt fel det låter ju bra , Panasonicens fördel så lång är att den är grymt snygg med små diskreta högtalare på.

Men som sagt vilken är *bäst* mellan dessa monster Tv??

Trevlig helg på er alla dags o knata hemfrån jobbet nu... :)

Redigerat av Stortankaren, 21 October 2005 - 15:25.


#961

Postad 21 October 2005 - 17:25

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0
Pioneeren har ju fått EISA-award så det torde ju vara den bästa då det är det tyngsta europeiska priset man kan få (vad det nu kan betyda då jag inte har någon aning om hur och med vilka maskiner dom använder vid sidan av) men du blir nog inte alls besviken på denna skärm då det är största konkurrent till Pioneeren, jag personligen tycker att Panasonicen har bättre bild, inte bara för att jag har den nu utan attt det var därför jag köpte denna och inte Pioneer.
Många störs av nån sorts hackighet i bilden på Pioneeren har jag läst i andra trådar som inte finns på Panasonicen men detta är inget jag kan bekräfta.

#962

Postad 21 October 2005 - 19:56

Tobbe Hansson
  • Tobbe Hansson
  • Lärjunge

  • 373 inlägg
  • 0
Ok det blir till att hårdtesta senare då när man skrapat ihop kulorna då. ( Stortankaren= Tobbe Hansson) Kom ej in på jobbet så till slut regga jag om mig med ett annat nick.

Men som sgat när man väl har pengarna så har det säkert kommit nya modeller....

:)

#963

Postad 21 October 2005 - 20:41

greggit
  • greggit
  • Amatör

  • 56 inlägg
  • 0
Håller med chrillebn....har haft min Pannan två veckor snart o är fortfarande förvånad varje gång jag tittar på den hur bra bild den presterar, även om inställningar är långt ifrån optimala kör på lägsta möjliga de första 200 timmar..

Var illa tvungen att se filmer under bättre inställningar o körde då AUTO o vilken bild man fick med HDMI att det kan vara så mycket bättre... nå väl kan bara rekomendera denna skärm.
Bäst är att titta själv o avgöra vad man tycker själv passar bäst. Smaken är som baken men valet mellan Pioneer o Panasonic är avgjort för min del iallafall. :) Lycka till

#964

Postad 22 October 2005 - 11:30

gomaltao
  • gomaltao
  • Rookie

  • 9 inlägg
  • 0
Hej,

Vad är bästa pris för 42 tum PV500 i butik respektive online. Kan man pruta på priset om man köper två stycken på en gång?

#965

Postad 22 October 2005 - 15:34

Tobbe Hansson
  • Tobbe Hansson
  • Lärjunge

  • 373 inlägg
  • 0
Bör man ställa ner kontrasten osv på alla nya plasmor för att minimera risken för inbränningar?

Riktigt bra fördel med Pioneer är att man får hem en trekniker under dom första 2 år om det är nåt fel på den och att man får låneplasma under tiden samt gratis frakt osv frågan är om dom håller vad dom lovar nån som vet angående Pioneer?

/Tobbe

Redigerat av Tobbe Hansson, 22 October 2005 - 15:35.


#966

Postad 22 October 2005 - 18:30

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Hej,

Vad är bästa pris för 42 tum PV500 i butik respektive online. Kan man pruta på priset om man köper två stycken på en gång?



Det beror på vilken butik du köper den ifrån, men självklart ska du pruta och det funkar i dom flesta fall om man står på sig, prutade ner min 500:a 4000:- på elgiganten när jag köpte den.

#967

Postad 22 October 2005 - 19:02

Trhuster
  • Trhuster
  • Lärjunge

  • 311 inlägg
  • 0

Det beror på vilken butik du köper den ifrån, men självklart ska du pruta och det funkar i dom flesta fall om man står på sig, prutade ner min 500:a 4000:- på elgiganten när jag köpte den.

<{POST_SNAPBACK}>


Grymt bra prutat! :) Men har verkligen butiksäljarna fullmakt till att kunna sänka priset så mycket?


/Rikard

#968

Postad 23 October 2005 - 21:12

Dr-Damp
  • Dr-Damp
  • Användare

  • 113 inlägg
  • 0
Nu är min PV500 beställd oxå, beställde den för nån vecka sen... :) Bestäld på expert efter många timmars läsning på forumet.. Skall komma i veckan ha dom lovat..
:D

#969

Postad 24 October 2005 - 16:46

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Grymt bra prutat!  Men har verkligen butiksäljarna fullmakt till att kunna sänka priset så mycket?


/Rikard



I mitt fall fick säljaren gå till butikschefen och snacka med honom och först sa han nej, men efter att jag fick snackat med han så gick det bra efter en del tjat plus att jag var "tvungen" att köpa ett PS2 spel.
Det går ofta att pruta här i Sverige, men vi svenskar är inte så vana vid det och försöker inte heller p.g.a det.

Nu är min PV500 beställd oxå, beställde den för nån vecka sen...  Bestäld på expert efter många timmars läsning på forumet.. Skall komma i veckan ha dom lovat..


Grattis till ett bra köp!

#970

Postad 25 October 2005 - 15:35

skum
  • skum
  • Lärjunge

  • 279 inlägg
  • 0
Nu har min PV-500 kommit tillbaka efter reparation (puh) och nu hör jag inte minsta sus/pip från högtalaren! Känns riktigt skönt nu eftersom jag inte trodde de skulle åtgärda något men de bytte ut en ljudmodul.

Så till dig som skrev tidigare i tråden om att du hörde ett sus/pip: Lämna in den på service! Det är fel på plasman. Det enda positiva med allt är väl att jag var "tvungen" att tröstköpa en LCD under tiden plasman var på service. :huh:

#971

Postad 26 October 2005 - 16:00

ljuglampa
  • ljuglampa
  • Amatör

  • 63 inlägg
  • 0

Grymt bra prutat!  Men har verkligen butiksäljarna fullmakt till att kunna sänka priset så mycket?


/Rikard



I mitt fall fick säljaren gå till butikschefen och snacka med honom och först sa han nej, men efter att jag fick snackat med han så gick det bra efter en del tjat plus att jag var "tvungen" att köpa ett PS2 spel.
Det går ofta att pruta här i Sverige, men vi svenskar är inte så vana vid det och försöker inte heller p.g.a det.

Nu är min PV500 beställd oxå, beställde den för nån vecka sen...  Bestäld på expert efter många timmars läsning på forumet.. Skall komma i veckan ha dom lovat..


Grattis till ett bra köp!

<{POST_SNAPBACK}>



Det går väl ofta ganska bra att ta riktningen "Jag vill gärna stödja dig som fysisk butik, men då måste du kunna matcha online-priset." Har många gånger fått ner priset till bland de lägsta på prisjakt eller pricerunner med det argumentet. Speciellt i mindre elektronik-butiker. Stora kedjor som Elgiganten och SIBA är ju inte lika känsliga för att gå miste om en försäljning.

#972

Postad 27 October 2005 - 08:41

snowman2004
  • snowman2004
  • Wannabe

  • 26 inlägg
  • 0
Hej? klarar panasonics Pv500 att visa mpeg 4 i hdtv som canaldigital kommer att sända i??

#973

Postad 27 October 2005 - 09:15

Unregistered99d4557e
  • Unregistered99d4557e
  • Lärjunge

  • 254 inlägg
  • 0
Tjenare!

Jag sitter för tillfället och funderar på att köpa mig en plasma. Tankarna har väl mest kretsat kring Panasonic TH-42PV500E eller Pioneer PDP-436XDE (alternativt 50-tums versionerna av dessa). Av vad jag läst verkar Pioneeren lida av mer problem med inbränningar. Dessutom verkar den inte ha lika bra svärta som Panasonicen. Eftersom den dessutom är något dyrare så känns nu Panasonic som det hetaste alternativet. (Pioneeren har säkert andra fördelar)

Jag äger för tillfället en Denon DVD-3800, vilken ju har några år på nacken. Jag tror nog fortfarande att det är en ganska bra DVD, med förhållandevis bra CD-ljud. Så om möjligt kommer jag vänta ett tag med att byta ut den mot en nyare DVD med HDMI.

Det jag framför allt undrar över är om det finns någon som jämfört att köra via HDMI jämfört med via komponent? Är det riktigt stor eller bara marginell kvalitetsskillnad då man kör DVD-filmer?

Mvh
Dr_drövel

#974

Postad 27 October 2005 - 09:51

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0
Från att ha varit inne på en 436 XDE har jag nu börjat snegla på en PV500. Prisskillnaden talar ju för sig själv och Pannans bild verkar ju rent av bättre. Fast jag har två invändningar:

* Bara en HDMI-ingång på PV500. Jag vill ha både datorn och dvd-spelaren inkopplade utan strul. Är rädd för att det blir problem att koppla datorn med nåt annat än HDMI. Och att dela en HDMI med en splitter verkar jobbigt. Jag vill inte rota bakom TVn varje gång jag ska titta på DivX på datorn och vice versa. Vad säger ni - är jag helt ute och cyklar? Är mina farhågor obefogade?

* Jäkla tjock ram på PV500. Tycker ändå att 436an ger ett mer exklusivt intryck.

Är annars redo att slå till idag på en PV500!

#975

Postad 27 October 2005 - 13:39

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Från att ha varit inne på en 436 XDE har jag nu börjat snegla på en PV500. Prisskillnaden talar ju för sig själv och Pannans bild verkar ju rent av bättre. Fast jag har två invändningar:

* Bara en HDMI-ingång på PV500. Jag vill ha både datorn och dvd-spelaren inkopplade utan strul. Är rädd för att det blir problem att koppla datorn med nåt annat än HDMI. Och att dela en HDMI med en splitter verkar jobbigt. Jag vill inte rota bakom TVn varje gång jag ska titta på DivX på datorn och vice versa. Vad säger ni - är jag helt ute och cyklar? Är mina farhågor obefogade?

* Jäkla tjock ram på PV500. Tycker ändå att 436an ger ett mer exklusivt intryck.

Är annars redo att slå till idag på en PV500!



Varför inte köra datorn över vga-ingången som man brukar koppla en dator?


Tjenare!

Jag sitter för tillfället och funderar på att köpa mig en plasma. Tankarna har väl mest kretsat kring Panasonic TH-42PV500E eller Pioneer PDP-436XDE (alternativt 50-tums versionerna av dessa). Av vad jag läst verkar Pioneeren lida av mer problem med inbränningar. Dessutom verkar den inte ha lika bra svärta som Panasonicen. Eftersom den dessutom är något dyrare så känns nu Panasonic som det hetaste alternativet. (Pioneeren har säkert andra fördelar)

Jag äger för tillfället en Denon DVD-3800, vilken ju har några år på nacken. Jag tror nog fortfarande att det är en ganska bra DVD, med förhållandevis bra CD-ljud. Så om möjligt kommer jag vänta ett tag med att byta ut den mot en nyare DVD med HDMI.

Det jag framför allt undrar över är om det finns någon som jämfört att köra via HDMI jämfört med via komponent? Är det riktigt stor eller bara marginell kvalitetsskillnad då man kör DVD-filmer?

Mvh
Dr_drövel



Jag har inte testat komponent men jag använder för tillfället scart rgb och tycker att bilden funkar helt okej, hade hemma en samsung dvd för ett tag sen som hade scaler och hdmi och den tycker jag inte gjorde ett bra jobb alls så jag lämnade tillbaka den för att vänta in något riktigt bra tills nästa år, kanske Hd-maskinerna kommer då :) .
Så jag tror absolut att du klarar dig på din Denon ett tag till, tag med den till affären och testa den för att se om du tycker den funkar, det är många som gör så.

Mvh Christian

#976

Postad 27 October 2005 - 13:48

Unregistered99d4557e
  • Unregistered99d4557e
  • Lärjunge

  • 254 inlägg
  • 0
@chrillebn: Tack för tipset angående att ta med DVD till butiken. Jag får se hur rymligt samvetet är med tanke på att jag troligen kommer köpa via nätet, och då känns det lite elakt att gå dit enbart för att testa och sedan handla på annat håll.

Mvh
Ronny

Redigerat av Unregistered99d4557e, 27 October 2005 - 14:58.


#977

Postad 28 October 2005 - 07:55

Unregistered63ba6936
  • Unregistered63ba6936
  • Amatör

  • 50 inlägg
  • 0
Då har man haft sin 37PV500 uppackad i snart 1 vecka och mina tankar är som följer.
Börjar med det negativa B):

- Elektronik/trafobrum från nedre vänstra sidan. Det hörs bara när det är tyst dvs man har mute på eller väldigt, väldigt låg volym eller om det är tyst i filmen/tvprogrammet. Första dagarna störde jag mej som attans på det men nu lägger jag inte märke till det längre om jag inte lyssnar efter det. Sitter man och kollar tv en kväll så märker du garanterat det bara första minuterna. Kollar man på DVD så surrar DVD-spelaren mer än plasman.
- Lite väl mycket mek att byta ingång
- Ganska långsamma kanalbyten på analogtunern

Nu till det positiva:):

- Bilden via HDMI! Helt sjukt bra. Jag matar den med en S97 med senaste firmwaren och har inte märkt av några digitala problem typ macroblocking. Det finns säkert där men jag ser det inte.
- Bilden via scart(rgb) från min Dreambox (500T). När väl antennen bytts ut så blev bilden kanon. Nästan så jag funderar att skippa min parabol.
- Designen med bänken. Givetvis en smaksak men både jag och mina polare (som dissat mej för att jag skulle ha min "vägg-tv" på benställning :rolleyes: ) tycker att den ser riktigt snygg ut.
- Bilden via vanlig antenn är faktiskt mycket bättre än jag trodde. Nu använder jag inte den men jag provade för att se hur bra den var.

Plasman köpte jag av Hembiobutiken för 21690:- och benställningen från Tyskland för 4900:- inkl frakt.

Alla som funderar på ett köp behöver inte tveka längre! Den är precis så bra som jag hade drömt om:D

Ha de´

/AA

[Edit] Stavfel

Redigerat av AA!, 28 October 2005 - 07:56.


#978

Postad 28 October 2005 - 11:00

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
AA: Är det orginal benen du köpte eller? Se till att fixa bilder!!!

case

#979

Postad 28 October 2005 - 13:38

Unregistered63ba6936
  • Unregistered63ba6936
  • Amatör

  • 50 inlägg
  • 0

AA: Är det orginal benen du köpte eller? Se till att fixa bilder!!!

case

<{POST_SNAPBACK}>


Jag köpte orginalstativet även om jag först tyckte att det var lite väl dyrt men jag hittade det lite billigare i Tyskland.
Jag är mitt uppe i en flytt men jag skall leta fram kameran i helgen så på måndag skall jag lägga upp lite bilder.

/AA

#980

Postad 28 October 2005 - 15:52

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
AA. Toppen. Jag har bara sett detta stativet på bild, men det är ju grymt snyggt! Var köpte du det i från?

case

#981

Postad 30 October 2005 - 15:49

Anders01
  • Anders01
  • Wannabe

  • 36 inlägg
  • 0
Grattis AA till det fina priset, tydligen var Du en av dem som "hann" köpa till det låga priset innan HBB ändrade tillbaka.

Någon som hört ngt om prisutvecklingen? För ett tag sen pratades det ju om en 20%-ig sänkning fram tills jul (och HBB sänkte av misstag allt på en gång, nu korrigerat). Det har ju inte blivit mycket av det sen, ngn som vet ngt (=hur länge ska man vänta?). Förstår att man inte heller bara kan vänta och vänta, då den generella prisrörelsen är nedåt, men denna gången verkar det vara ett mer rejält kliv nedåt, som man ju inte vill missa.

Någon som hört något?

#982

Postad 30 October 2005 - 16:56

ULE
  • ULE
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0
Hej!

Precis som så många andra har jag nu velat fram och tillbaka i valet av plasma i över 1,5 år. Varenda gång man bestämt sig kommer det en ny bättre modell eller så dyker det upp något problem på den valda modellen.

Har alltid tyckt att Pioneer haft lite bättre bild än konkurrenterna men är lite skrämd av inbränningsproblematiken som en del verkar ha och som disskuteras i andra trådar.

Är det någon som har en PV500 och fått inbränningar av något slag?

#983

Postad 31 October 2005 - 12:09

Ecis
  • Ecis
  • Lärjunge

  • 453 inlägg
  • 0
Är Panasonic TH 42-PV500 samma som den med E efter. Har sett båda. Nu orkar jag snart inte hålla mig utan trycker på köpknappen Ecis .beteckningarna.java script:emoticon(':D')
smilie

#984

Postad 31 October 2005 - 13:41

Unregistered63ba6936
  • Unregistered63ba6936
  • Amatör

  • 50 inlägg
  • 0

AA. Toppen. Jag har bara sett detta stativet på bild, men det är ju grymt snyggt! Var köpte du det i från?

case

<{POST_SNAPBACK}>


Jag köpte från Alternate och efter lite trixande med tjejen i kundtjänst så slapp vi frakten då vi beställde mycket.
Jag är mycket nöjd med deras service och kan rekommendera dom.

Bilder kommer i morgon. Jag är mitt uppe i en flytt och allt ligger fortfarande i lådor men jag skall försöka jaga fram kameran.

/AA

#985

Postad 31 October 2005 - 15:49

jimel
  • jimel
  • Mästare

  • 3057 inlägg
  • 0
Någon som vet någe mer om dom här http://prylportalen...._MKF921.dbp.asp

Tavelramar till Panasonic plasmor, kommer dom till sverige och isf när???
Skulle bli skitsnyggt hemma tror jag :D

#986

Postad 31 October 2005 - 17:07

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Är Panasonic TH 42-PV500 samma som den med E efter. Har sett båda. Nu orkar jag snart inte hålla mig utan trycker på köpknappen Ecis .beteckningarna.java script:emoticon(':D')
smilie



Ja, det är samma då e står för europa.

#987

Postad 01 November 2005 - 09:49

Unregistered63ba6936
  • Unregistered63ba6936
  • Amatör

  • 50 inlägg
  • 0
Här kommer ett par bilder på plasman med benställningen.
Bilderna togs i morse i riktigt uselt ljus. Det ser mycket bättre ut i verkligheten. Bara så ni vet.

Bifogad fil  PICT1357.JPG   56.4K   0 Antal nerladdningar
Bifogad fil  PICT1359.JPG   59.66K   0 Antal nerladdningar
Bifogad fil  PICT1360.JPG   48.95K   0 Antal nerladdningar
Bifogad fil  PICT1361.JPG   55.04K   0 Antal nerladdningar
Bifogad fil  PICT1362.JPG   54.18K   0 Antal nerladdningar

/AA

#988

Postad 01 November 2005 - 18:46

morcrist
  • morcrist
  • Amatör

  • 60 inlägg
  • 0
Har Pannorna fläktar i sig som LG har?

#989

Postad 01 November 2005 - 21:58

chrillebn
  • chrillebn
  • Forumräv

  • 697 inlägg
  • 0

Har Pannorna fläktar i sig som LG har?



Nej, inga fläktar.

#990

Postad 01 November 2005 - 22:37

joeb
  • joeb
  • Lärjunge

  • 360 inlägg
  • 0
Vad tusan har Panasonic gjort?! Jag har föregångaren till PA50: det vill säga PA30. Har de tagit bort VGA utgången och *inte* vart så shyssta att sätta dit en HDMI då? (läs: data-uttag)

va? det var inte så snällt gjort. Eller har jag missat nått?

#991

Postad 02 November 2005 - 09:45

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0

Vad tusan har Panasonic gjort?! Jag har föregångaren till PA50: det vill säga PA30. Har de tagit bort VGA utgången och *inte* vart så shyssta att sätta dit en HDMI då? (läs: data-uttag)

va? det var inte så snällt gjort. Eller har jag missat nått?

<{POST_SNAPBACK}>


Nej det stämmer bra. ingen VGA, HDMI eller DVI.

case

#992

Postad 02 November 2005 - 23:28

Magnus79
  • Magnus79
  • Amatör

  • 76 inlägg
  • 0
Hej alla.
Hämtar min 42" PV500 imorgon, verkar som många är nöjda, hoppas jag bli en av dom.

#993

Postad 03 November 2005 - 01:19

Poka64
  • Poka64
  • Användare

  • 213 inlägg
  • 0
om man sitter 2.8-3m från en 37" pa50, är det tillräckligt för att man inte ska störa sig på pixlighet eller dylikt ?

#994

Postad 03 November 2005 - 09:42

jimel
  • jimel
  • Mästare

  • 3057 inlägg
  • 0

om man sitter 2.8-3m från en 37" pa50, är det tillräckligt för att man inte ska störa sig på pixlighet eller dylikt ?

<{POST_SNAPBACK}>


Det lär vara lungt, jag sitter typ 3m kanske 3,2 från min 42" PA50 och ser ingen pixlighet

#995

Postad 03 November 2005 - 09:58

kave
  • kave
  • Lärjunge

  • 439 inlägg
  • 0
Jag hade tänkt strunta i att köpa plasma och satsa på en 36" CRT istället, men nu verkar det som att de är slut hos återförsäljaren. Argh. Det får kanske bli en 42PV500 istället.
Nu har jag dock en snabb fråga, som säkerligen har ältats fram och tillbaka.
Hur får man en 16:9 bild på 1024x768? Det är ju exakt 4:3 läge på skärmen.

#996

Postad 03 November 2005 - 10:13

Magnus79
  • Magnus79
  • Amatör

  • 76 inlägg
  • 0

Jag hade tänkt strunta i att köpa plasma och satsa på en 36" CRT istället, men nu verkar det som att de är slut hos återförsäljaren. Argh. Det får kanske bli en 42PV500 istället.
Nu har jag dock en snabb fråga, som säkerligen har ältats fram och tillbaka.
Hur får man en 16:9 bild på 1024x768? Det är ju exakt 4:3 läge på skärmen.

<{POST_SNAPBACK}>


Tror pixlarna är assymetriska.... Men det finns säkert någon mer påläst som kan ge ett grundligare svar.

#997

Postad 03 November 2005 - 23:21

Magnus79
  • Magnus79
  • Amatör

  • 76 inlägg
  • 0
Hämtade min 42" PV500 idag, några första intryck.

Har mest kollat digitaltv (boxer), det lilla jag sett av DVD (scartRGB) ser bra ut, sugen på en S97.
Svärtan, oj oj, jättesvart, hästvägar bättre än min Samsung S5HX som fick resa tillbaka till Expert.
Bilden känns djup och CRTlik. Ibland pixlar det sig i mörka partier, kanske något man får leva med, det är ju ändå TVsändning vi pratar om.... Eller är det någon som har tips på justering?

Finns bara en sak som stör mig.... Detta surrande som min samsung oxå led av. Frekensen på surret ändras med ljusmängden i bilden, ljusare bild, mer högfrekvent surr. Ljudet kommer bakifrån, hörde det tyligt från baksidan innan jag hängde upp TVn. Någon mer som lider av detta?? Störande när man tittar med låg volym.

Någon som har tips på inställningar som bör göras?? tex alla dessa arbetande funktioner (mpegnr, p-nr mm.)

#998

Postad 03 November 2005 - 23:51

morcrist
  • morcrist
  • Amatör

  • 60 inlägg
  • 0
E inte så haj på detta men har du sänkt kontrasten och ljuset som man ska göra när man "kör in" en plasma?
Kan ju va att du kör den lite för hårt...
Bara en tanke ;)

#999

Postad 04 November 2005 - 02:34

Poka64
  • Poka64
  • Användare

  • 213 inlägg
  • 0
Blir antagligen en beställning på en pa50 när jag vaknar, hoppas det inte tar allt för lång tid innan man får tvn från fyndbörsen ;)

#1000

Postad 04 November 2005 - 09:58

jimel
  • jimel
  • Mästare

  • 3057 inlägg
  • 0

Blir antagligen en beställning på en pa50 när jag vaknar, hoppas det inte tar allt för lång tid innan man får tvn från fyndbörsen ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Bra val :wub: fyndbörsen är snabba, köpte min ljudanläggning där och det gick riktigt fort att få hem den, blev uppburen 3 trappor också :lol:



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.