Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Officiell Tråd - LG 42PX5R

1696 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#651

Postad 07 november 2005 - 21:57

Lorryquai
  • Lorryquai
  • Veteran

  • 1 928 inlägg
  • 0
Risken finns att någon har haft den före dig och skickat tillbaka den.

//Lorryquai

#652

Postad 08 november 2005 - 00:20

toy2me
  • toy2me
  • Amatör

  • 52 inlägg
  • 0
:) Jag bjuder på tårta, Px5:an har nu passerat Pioneer 436FDE,
som den mest populära produkt på prisjakt. :blink:

Bara att smaska på i tv-soffan.

#653

Postad 08 november 2005 - 04:58

Lorryquai
  • Lorryquai
  • Veteran

  • 1 928 inlägg
  • 0
Jag avstår tårtan, tack men nej tack(man blir bara tjock :) ) Men tv:n tackar jag inte nej till... sitter bara o väntar på att priserna ska sjunka lite samt att min nuvarande tv blir hävd.

//Lorryquai

#654

Postad 08 november 2005 - 19:47

kalle67
  • kalle67
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Hej alla PX5 ägare !!

Tack för all hjälp i valet av ny Tv.

Väntar hem min px5 nu i veckan och har tänkt
förbereda håltagning i väggen samt montering av väggstativet

Så min fråga är om det någon av er som har måtten på monterings hålen bak på px5

Tack på förhand

#655

Postad 08 november 2005 - 21:48

adhoc76
  • adhoc76
  • Wannabe

  • 49 inlägg
  • 0
Joreimer: Väggfästet som jag blev erbjuden kostar 1295 spänn annars. Så erbjudandet jag fick gäller plasman + scart (digiality) + 2 m HDMI (supra) + väggfäste (á 1295:-) för 27100 kr.

Orkar inte vela mer - så kan inte nån bara säga att det är ett bra köp så man slipper våndas? Vill ju göra en bra affär på en bra TV!!!!!

//adhoc

#656

Postad 08 november 2005 - 23:05

Combo
  • Combo
  • Användare

  • 149 inlägg
  • 0
KÖP!!
:)

Nej, men allvarligt talat, det låter som ett rimligt paketpris faktiskt. 25 för plasman, 1000 för fästet och
500 var för kablarna. Klart det är en bra deal!

#657

Postad 09 november 2005 - 15:13

Jonas75
  • Jonas75
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
*Suuuck* Nu har jag väntat på min PX5R föööör länge.
Den skulle ha kommit redan förra veckan till Fyndbörsen men verkar inte ha kommit än.
Är det bara jag som väntar otåligt?

#658

Postad 09 november 2005 - 15:46

stx
  • stx
  • Wannabe

  • 17 inlägg
  • 0
Enligt Fyndbörsen skulle dom komma in på deras lager igår.
Har inte hört något än så det är väl bara att vänta vidare.

#659

Postad 09 november 2005 - 16:51

patrik57
  • patrik57
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
Jag har fått besked från Fyndbörsen att de skulle få in dem på fredag.

#660

Postad 09 november 2005 - 19:05

genX
  • genX
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0
Jeg har fått høre tisdag 8/11. Ny mail fra fyndbørsen i dag som sier fredag 11/11, men det stoler jeg ikke på. Ser en annen nettbutikk som sier 15/11.Det er vel snakk om samme store leveranse til sverige ?
Jeg sparer ca kr 3000,- på å handle i Sverige, men nå gir jeg snart f... og kjøper den i Oslo :)

#661

Postad 09 november 2005 - 19:36

Mikkla
  • Mikkla
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0
Jag väntar också på min PX5a... Technistore sa att den skulle komma i onsdags förra vecka... sedan lovade de mig att den skulle finnas i måndags... och i måndags ändrade de sig igen och sa framåt torsdag-fredag... så nu hoppas jag verkligen att den dyker upp imorgon annars blir jag riktigt irriterad... :) Jag vill ha min plasma nu!!!!!

#662

Postad 09 november 2005 - 20:00

joreimer
  • joreimer
  • Användare

  • 214 inlägg
  • 0

Joreimer: Väggfästet som jag blev erbjuden kostar 1295 spänn annars. Så erbjudandet jag fick gäller plasman + scart (digiality) + 2 m HDMI (supra) + väggfäste (á 1295:-) för 27100 kr.

Orkar inte vela mer - så kan inte nån bara säga att det är ett bra köp så man slipper våndas? Vill ju göra en bra affär på en bra TV!!!!!

//adhoc

<{POST_SNAPBACK}>



Det är helt ok! Det handlarna tjänar pengar på är ju tillbehör såsom t.ex. väggfästen som de tar upp till 2000 kr för. Helt absurt, med tanke på att det är några plåtbitar. Så det pris du fick är väl schysst.

Såg någon som hade köpt profiler på järnaffären för 150 spänn och hängt upp sin plasma med. Tyvärr kommer jag inte ihåg vem det var eller var jag såg det.

J

#663

Postad 10 november 2005 - 01:48

Unregistered99322caa
  • Unregistered99322caa
  • Lärjunge

  • 470 inlägg
  • 0
Jag hämtade min PX4R idag och är mkt nöjd med bildkvaliten.
Efter en veckas äventyr med en Samsung PS-42S5H så bytte
jag älskarinna, inte helt utan smärta. Doften av kärlek dröjer sig kvar
men den nya bekantskapens talanger får snabbt saknaden att avta.

LG:n är bra på att visa naturliga hudfärger och de artifakter jag irriterade mig över hos 42S5H finns inte här. Fin bild från Dreambox via komponent men boxen behöver uppgraderas med några kondensatorer på ett kretskort enligt tyskt recept för att åtgärda bildstörningar. Men jag ser redan nu hur bra det blir.

LG:n har en del egenheter också, synd på de gråa sidorna runt 4:3-formatet, långsamt val av ingång. Mkt funktionalitet för analog TV som är på väg ut.

Bifogad fil(er)


Redigerat av Unregistered99322caa, 10 november 2005 - 02:41.


#664

Postad 10 november 2005 - 02:36

Lorryquai
  • Lorryquai
  • Veteran

  • 1 928 inlägg
  • 0
Gunnar123: Vad är den största bildskillnaden mellan s5hx och px4r?

//Lorryquai

#665

Postad 10 november 2005 - 03:35

Unregistered99322caa
  • Unregistered99322caa
  • Lärjunge

  • 470 inlägg
  • 0
Jag tror det är subjektivt och man skall egentligen inte lära folk att se sådant som de annars inte skulle bry sig om. Samsung är ingen dålig apparat om man inte är petig eller lagd åt det maniska hållet. Jag tycker det bästa med LG är att färgåtergivningen av hudfärger är naturligare. Samsung får ofta en egendomlig effekt i övergång mellan hårfäste och hud där det ser ut som man har en rödbrun ring runt håret och färgskiftningar som kan se ut som skägg nästan. Jag såg samma på deras lågupplösta modell. Den återger inte lika många färgnyanser i mörka partier utan försöker sig på någon algoritm som gör att det kan se ut som skärmen bara kan återge ett begränsat antal färger där. Det var de två grejorna + att jag fick en gulblek hudton när jag drog ner färgstyrkan som jag hade svårt för. Samsung är mkt bra på tecknad film och svartvitt. Har fint format för 4:3-visning och "bra tryck i färgerna". Den känns större och är mkt tyngre än LG. Det kändes som att den varit menad att säljas dyrare men att de tvingats dumpa priset för att kunna konkurrera med annat än bilden. LG:n visar dåligt videomaterial naturligare, mer som på en vanlig CRT-skärm. Samsung är en riktig design-ikon medan LG har sett ut likadan i flera år, men är förfinad i materialfinish och färgsättning jämfört med tidigare serier. Den smälter in mer diskret i rummet jämfört med Samsung som dominerar mer. Båda har ett skal som lämpar sig bra för en hemmabyggare att fälla in i en vägg så att fronten bara bygger tre cm ut från väggen. Det skapar en illusion av att apparaten inte är djupare än så :)
Då får man se till att ventilera inne i väggen..Men jag har den hellre stående i ett hörn av rummet på en bänk. LG kan visa bild i bild med valfri kombination av ingångar, t ex komponent med HDMI som infälld mindre bild som kan förstoras steglöst och flyttas omkring.

En annan stjärna som jag var imponerad av ute i butikerna när jag fått några veckors vana att skilja agnarna från vetet var Panasonic's lågupplösta 50-modell som har en otroligt stabil och vilsam bild för ca 18000:- Klart mkt mer prisvärd än 500:an. Det är mkt kvalitet i den där Viera-serien. Jag hade mkt nöje att läsa deras imageskapande reklam, de andra tillverkarna frontar inte med utvecklingsingenjörerna på samma sätt, Viera Development story : http://www.panasonic...01/story04.html

Redigerat av Unregistered99322caa, 10 november 2005 - 03:46.


#666

Postad 10 november 2005 - 05:06

Lorryquai
  • Lorryquai
  • Veteran

  • 1 928 inlägg
  • 0
Ok, tack för ett väl formulerat svar, uppskattas. Men en sak har jag funderat på länge, vad har LG:n för brister i bilden då? Har den de generella plasmafelen, eller är den lite mer unik(den= lgs nya serie)?Gunnar123, du borde vara proffs på att kolla upp det tycker jag.

//Lorryquai

#667

Postad 10 november 2005 - 11:48

Outrage
  • Outrage
  • Beroende

  • 1 342 inlägg
  • 0

Såg någon som hade köpt profiler på järnaffären för 150 spänn och hängt upp sin plasma med. Tyvärr kommer jag inte ihåg vem det var eller var jag såg det.


Användare Case har en sån bild i sitt galleri

#668

Postad 10 november 2005 - 13:27

Jonas75
  • Jonas75
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Hej alla!
Någon som fått ytterligare besked om när era PX5R ska levereras?
Är det så att alla butiker får hem den samma dag eller kan tex Fyndbörsen få den före
InWarehouse? Lite orolig då InWarehouse har beräknat leveransdatum 15/11...

#669

Postad 10 november 2005 - 16:10

Motin
  • Motin
  • Beroende

  • 1 021 inlägg
  • 0

Hej alla!
Någon som fått ytterligare besked om när era PX5R ska levereras?
Är det så att alla butiker får hem den samma dag eller kan tex Fyndbörsen få den före
InWarehouse? Lite orolig då InWarehouse har beräknat leveransdatum 15/11...

<{POST_SNAPBACK}>


Det måste ju ändå vara olika från butik till butik, beroende lite på vart i kön de står från tillverkaren och tillgänglighet. Så det kan mycket väl vara så att en butik får tidigare än en annan osv. Sen vet man ju inte om det blir förseningar i leverans och butiken/stället man köper pryler från lovar ett datum men så blir det inte så ... Har hänt och händer hela tiden.

Får besked om min Samsung försvinner ur mitt liv (har ju inte direkt vart närvarande i snart 2 månader) o om jag kan lägga vantarna på en LG istället. Panna 500 verkar vara omöjliga att få tag på.

Redigerat av Motin, 10 november 2005 - 16:11.


#670

Postad 10 november 2005 - 16:25

Sambuccashake
  • Sambuccashake
  • Forumräv

  • 943 inlägg
  • 0
Denna är ju ordentligt restnoterad "överallt" men jag undrar om alla som köar på en verkligen köper en när det kommer in apparater i lager?

Vad jag undrar är om man kan ha tur att få en TV i samband med leverans till butikerna trots att man hamnar sist i en (iallafall vad man får för intryck här) lång kö?

//Jensa

#671

Postad 10 november 2005 - 19:43

coke66
  • coke66
  • Användare

  • 174 inlägg
  • 0
Jag är nyfiken på hur många gråtoner o miljarder färger PX serien har för det stod inte på LG hemsida.Är det nån som vet.

#672

Postad 10 november 2005 - 23:05

Lindome
  • Lindome
  • Rookie

  • 6 inlägg
  • 0
Tjenare

Angående leveranserna skall det ev komma en (som har blivit försenad ett antal gånger)
på måndag 14/11 till Leverentör som sedan skickas ut till återförsäljarna

Hoppas detta datum håller bättre

Kul att höra att de flesta är väldigt nöjda med tv`n

#673

Postad 10 november 2005 - 23:10

joreimer
  • joreimer
  • Användare

  • 214 inlägg
  • 0


Såg någon som hade köpt profiler på järnaffären för 150 spänn och hängt upp sin plasma med. Tyvärr kommer jag inte ihåg vem det var eller var jag såg det.


Användare Case har en sån bild i sitt galleri

<{POST_SNAPBACK}>



Just den var det, tack! Kanske är ett tips för alla som inte hunnit köpa ännu och som är lite händiga?

Mvh J

#674

Postad 11 november 2005 - 13:22

Unregistered99322caa
  • Unregistered99322caa
  • Lärjunge

  • 470 inlägg
  • 0

Ok, tack för ett väl formulerat svar, uppskattas. Men en sak har jag funderat på länge, vad har LG:n för brister i bilden då? Har den de generella plasmafelen, eller är den lite mer unik(den= lgs nya serie)?Gunnar123, du borde vara proffs på att kolla upp det tycker jag.

//Lorryquai

<{POST_SNAPBACK}>

Nja jag har ju bara haft den några timmar. jag hittar inte mkt att vara irriterad över i bilden men i vissa lägen så minns jag faktiskt att Samsungen levererade en bild där det ser 'tamare' ut på LG :D , men det kan vara en justeringssak. Det finns mkt mer bildjusteringsmöjligheter på LG:n. Jag är glad att människoansiktena ser bra ut även i lite sämre videokvalitet. Eftersom jag till 90% ser på TV med skärmen (Dreambox via komponent) så är det där viktigt i mitt fall.

Jag provade de där tonade testfilerna förresten på LG:n (1024x768 helskärm från PC över VGA-kabel) och det ser i stort sett likadant ut som på PC-skärmen med bra färgtoningar, inte alls de konstigheter jag såg på Samsung. Jag kan ju iofs ha haft ett olyckosamt exemplar.

#675

Postad 11 november 2005 - 15:38

Unregistered99322caa
  • Unregistered99322caa
  • Lärjunge

  • 470 inlägg
  • 0

Denna är ju ordentligt restnoterad "överallt"


Jag funderade på den men tog en PX4R eftersom det är identisk skärm/bildhantering/bildresultat men utan minneskort-multimedia-finessen och det glassigare/mörkare skalet. Och den kunde man få med 1-3 dagars väntan. De som har det lägsta priset på PX5R på prisjakt kan ändå inte leverera så det är inte alltid den biligaste handlaren är bästa val. Man bör tänka på att väga in hur bra handlaren kan tänkas vara att "ha att göra med" i händelse av några problem.

Redigerat av Unregistered99322caa, 11 november 2005 - 15:41.


#676

Postad 11 november 2005 - 16:14

Motin
  • Motin
  • Beroende

  • 1 021 inlägg
  • 0
Sant ! Priset är inte allt, hellre betalar jag lite mer om jag vet att handlaren är seriös och håller vad de lovar.

/Motin

#677

Postad 11 november 2005 - 19:51

genX
  • genX
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0
:D Fyndbørsen svarer ikke på tlf og mail i dag. Jeg trodde det var en seriøs nettbutikk :D
:D Sannheten er at de tar feet provisjon på varer de ikke er i berøring med. Varene går direkte ut til postkontorer, når de endelig kommer. :D Det er om å gjøre å holde på kundene lengst mulig ved å love korte tidsfrister som stadig blir flyttet ;)
Kjeltringstreker av hvitsnipper. De går sikkert rundt i dress, og har aldri losset et vareparti :P

#678

Postad 11 november 2005 - 21:22

stx
  • stx
  • Wannabe

  • 17 inlägg
  • 0
Typiskt.
Man väljer att lägga ett par tusenlappar extra för att handla av seriösa Fyndbörsen istället för t.ex Megastyle eftersom man vill slippa allt hopplöst ältande med framskjutna leveranstider. Fast nu råkar man ut för samma sak... Leverans 2-4 Nov, Leverans 7 Nov, Leverans nu på Fredag osv.
Jag har mycket lättare för att acceptera en lång leveranstid från början istället för att bli itutad en massa kvalificerade gissningar om när saker kan skickas.

Är det någon från Fyndbörsen som läser detta går det bra att förklara sej här.

#679

Postad 11 november 2005 - 21:24

Combo
  • Combo
  • Användare

  • 149 inlägg
  • 0
Jag fick min PX5R tre dagar efter första mailet till fyndbörsen. Inwarehouse däremot hade mina 26000 (förskottsbetalning) i flera veckor och sköt upp levernastiden hela tiden, svarade inte alls på mail. Då hävde jag köpet och mailade fyndbörsen. Dom skickade plasman på samma tid (tre dagar) som det tog Inwarehouse att få in pengarna på mitt konto igen.
Det är nog bristen på PX5R-plasmor, inte oseriösa nätnutiker som är problemet..
Har köpt högtalare från fyndbörsen också, gick lika snabbt det.
Fyndbörsen är den nätbutiken jag litar mest på!

#680

Postad 11 november 2005 - 21:55

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0
Jag har precis lämnat tillbaka Pioneer 436-FDE pga av dålig synk mellan ljud och bild. Det varierade visserligen från kanal till kanal och beroende på kvalitén på DVDn.

Nu funderar jag starkt på att ta en 42PX4R istället. Ingen här som haft problem med släpning i ljudet?

#681

Postad 12 november 2005 - 02:24

Unregistered99322caa
  • Unregistered99322caa
  • Lärjunge

  • 470 inlägg
  • 0

Nu funderar jag starkt på att ta en 42PX4R istället. Ingen här som haft problem med släpning i ljudet?

Det problem jag sett är att när jag matar den med Dreambox och tar ut ljudet optiskt från DB:n till en extern 5+1-ljudsystem så kommer ljudet ganska mkt före bilden eftersom bilden fördröjs i TV:n.
Man kan lösa det genom att köra analogt ljud från DB:n till TV:n, det finns interna fördröjningskretsar i TV:n som kompenserar i det fallet.

För att lösa det för externt 5+1 så behöver man ha en hemmabioförstärkare med ljudfördröjning.

Redigerat av Unregistered99322caa, 12 november 2005 - 02:25.


#682

Postad 12 november 2005 - 06:49

Lorryquai
  • Lorryquai
  • Veteran

  • 1 928 inlägg
  • 0

Ok, tack för ett väl formulerat svar, uppskattas. Men en sak har jag funderat på länge, vad har LG:n för brister i bilden då? Har den de generella plasmafelen, eller är den lite mer unik(den= lgs nya serie)?Gunnar123, du borde vara proffs på att kolla upp det tycker jag.

//Lorryquai

<{POST_SNAPBACK}>

Nja jag har ju bara haft den några timmar. jag hittar inte mkt att vara irriterad över i bilden men i vissa lägen så minns jag faktiskt att Samsungen levererade en bild där det ser 'tamare' ut på LG :D , men det kan vara en justeringssak. Det finns mkt mer bildjusteringsmöjligheter på LG:n. Jag är glad att människoansiktena ser bra ut även i lite sämre videokvalitet. Eftersom jag till 90% ser på TV med skärmen (Dreambox via komponent) så är det där viktigt i mitt fall.

Jag provade de där tonade testfilerna förresten på LG:n (1024x768 helskärm från PC över VGA-kabel) och det ser i stort sett likadant ut som på PC-skärmen med bra färgtoningar, inte alls de konstigheter jag såg på Samsung. Jag kan ju iofs ha haft ett olyckosamt exemplar.

<{POST_SNAPBACK}>



Hehe, tror jag fattar vad du menar när du skriver att LG:n e "tamare", hoppas du vänjer dig till fördelarna som px har :D . Nu har du iaf ingen plasma som du hittar fel på vid vart tredje tv-klipp.

Till er andra som väntar på plasman, håll ut. Jag har haft min på service i snart 8 veckor, vet vid det här laget att ni överlever garanterat några veckor :D

//Lorryquai

#683

Postad 12 november 2005 - 11:01

viggen60
  • viggen60
  • Wannabe

  • 15 inlägg
  • 0

Nu funderar jag starkt på att ta en 42PX4R istället. Ingen här som haft problem med släpning i ljudet?

Det problem jag sett är att när jag matar den med Dreambox och tar ut ljudet optiskt från DB:n till en extern 5+1-ljudsystem så kommer ljudet ganska mkt före bilden eftersom bilden fördröjs i TV:n.
Man kan lösa det genom att köra analogt ljud från DB:n till TV:n, det finns interna fördröjningskretsar i TV:n som kompenserar i det fallet.

För att lösa det för externt 5+1 så behöver man ha en hemmabioförstärkare med ljudfördröjning.

<{POST_SNAPBACK}>


Gunnar, upplever ingen fördröjning alls när jag matar DB via AC3 och Yamah RD440. Matar bilden med scart men det kan väl inte ha någon betydelse. Kör med Gemini 220 img.
/V60

#684

Postad 12 november 2005 - 11:33

Unregistered220d6a49
  • Unregistered220d6a49
  • Användare

  • 198 inlägg
  • 0
Hej,

Igår fick jag min LG RZ-42PX4R men efter ett par timmar dök det upp
ett brett svart streck (5cm) över hela bilden.
Är det nåt fel som andra har hört om ?

#685

Postad 12 november 2005 - 14:07

joreimer
  • joreimer
  • Användare

  • 214 inlägg
  • 0

Hej,

Igår fick jag min LG RZ-42PX4R men efter ett par timmar dök det  upp
ett brett svart streck (5cm) över hela bilden.
Är det nåt fel som andra har hört om ?

<{POST_SNAPBACK}>


Nej, men kolla bara att det inte beror på inkällan (box etc) innan du anklagar TV:n ;-)

Mvh J

#686

Postad 13 november 2005 - 11:25

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0
Jag hade som sagt var en Pioneer 436-fde tidigare och igår fick jag hem min 42PX4R. Köpte på Technistore - kan varmt rekommendera dom! Några jämförelser mellan Pioneeren och LGn:

Pioneer 436-FDE:
* Släpande ljud (i olika utsträckning) oavsett källa. Detta är inte ett fel enligt inWarehouse och Pioneer.

* Jobbigt pipande (som är mycket tydligare än på LGn) om man har volymen på mute.

LG 42PX4R:
* Underlägsen 436-FDE på HDMI. Högkvalité HD-rippad DivX (serien Rome) såg fantastisk ut på 436:an (det var nästan bättre än DVD!). På LGn är upplevelsen MYCKET pixligare samt att bilden "rycker" till lite då och då. Stor besvikelse! DVD från datorn funkar bra - men det verkar som om LGn har problem med att hantera DivX på bästa sätt.

* LGn är sämre på att hantera olika bildstorlekar än 436-FDE. TV4-loggan är oval istället för rund. Ansikten är breda. Har pillat med inställningarna men även på detta område verkar 436-FDE vara överlägsen. Den ställde dessutom automatiskt in sig efter bästa bild. Där fanns aldrig breda ansikten eller ovala TV4-loggor.

* Inget ljudsläp - underbart. Här spöar LGn Pioeneeren med råge!

* Pipandet jag hört talas om var inte så illa som jag hade befarat. Godkänt!

#687

Postad 13 november 2005 - 14:21

Unregistered3992e2e8
  • Unregistered3992e2e8
  • Lärjunge

  • 376 inlägg
  • 0
Altså vinner Pioneer på alla sätt vad gäller bildkvalitet, medans LG vinner på alla sätt avseende ljud. Förutsatt att jag tolkade rätt där.

#688

Postad 13 november 2005 - 16:49

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0

Altså vinner Pioneer på alla sätt vad gäller bildkvalitet, medans LG vinner på alla sätt avseende ljud. Förutsatt att jag tolkade rätt där.

<{POST_SNAPBACK}>


Ja, och den vinner så pass mycket att jag funderar att lämna tillbaka LGn och byta upp mig till en 436-XDE samt hålla tummarna att ljudproblemet är lindrigare än på FDEn. Tittar så pass mycket på DivX att jag nog inte kan leva med LGn. Trist...

#689

Postad 13 november 2005 - 18:02

Unregistered8bb2ec52
  • Unregistered8bb2ec52
  • Användare

  • 102 inlägg
  • 0

* LGn är sämre på att hantera olika bildstorlekar än 436-FDE. TV4-loggan är oval istället för rund. Ansikten är breda. Har pillat med inställningarna men även på detta område verkar 436-FDE vara överlägsen. Den ställde dessutom automatiskt in sig efter bästa bild. Där fanns aldrig breda ansikten eller ovala TV4-loggor.

<{POST_SNAPBACK}>


Det här förstår jag inte. Hur 17 skulle Pionneren kunna undvika att ansikten och loggor blir utdragna när 4:3-bilder presenteras på en 16:9-skärm. Eller är den kanske inte alls widescreen :blink: ?

Hans

#690

Postad 13 november 2005 - 18:50

Danhill
  • Danhill
  • Beroende

  • 1 326 inlägg
  • 0
Har visserligen inte sett divx på lg;n eller pioneer, men bilden via hdmi är inte det minsta brusig via min dvd spelare i alla fall och jag har sett båda sida vid sida och jag såg ingen som hels skillnad i butik i alla fall.

#691

Postad 13 november 2005 - 20:53

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0

* LGn är sämre på att hantera olika bildstorlekar än 436-FDE. TV4-loggan är oval istället för rund. Ansikten är breda. Har pillat med inställningarna men även på detta område verkar 436-FDE vara överlägsen. Den ställde dessutom automatiskt in sig efter bästa bild. Där fanns aldrig breda ansikten eller ovala TV4-loggor.

<{POST_SNAPBACK}>


Det här förstår jag inte. Hur 17 skulle Pionneren kunna undvika att ansikten och loggor blir utdragna när 4:3-bilder presenteras på en 16:9-skärm. Eller är den kanske inte alls widescreen :blink: ?

Hans

<{POST_SNAPBACK}>


Det verkar som om 436-FDE har nåt slags sinnrikt system för att minimera effekten av utdraget 4:3 format. Vet inte hur det funkar - men den trixar och anpassar bilden från program till program. Den hittar liksom den optimala inställingen automatiskt. LG 42PX5R verkar inte jobba på det viset. Den kör sin standardmetod på 4:3 och då blir sidorna lite mer utdragna än på 436-FDE. Hur som helst så slogs jag av det.

#692

Postad 13 november 2005 - 20:59

richard788
  • richard788
  • Wannabe

  • 32 inlägg
  • 0

Har visserligen inte sett divx på lg;n eller pioneer, men bilden via hdmi är inte det minsta brusig via min dvd spelare i alla fall och jag har sett båda sida vid sida och jag såg ingen som hels skillnad i butik i alla fall.

<{POST_SNAPBACK}>


DVD över HDMI från datorn funkade bra även hos mig. Det var DivX filmen (provade flera olika program som VLC och Mplayer) som var mycket pixligare och ryckigare än på 436:an. Anledningen kommer jag förmodligen aldrig att få reda på men LGn måste ha nån slags sämre kretsar för återgivning av annorlunda kodad film, typ DivX. Vill dock understryka att det inte var nån sunkkopia, tvärtom. Den här HD-rippen är av grym kvalité och imponerade stort på 436:an. Jag har provat flera olika DivX-filmer, typ Lost osv, och alla lider av sporadiska ryck och mycket grummel. Men som sagt var - hade jag inte nyss haft en 436-FDE så hade jag aldrig förstått hur pass mycket sämre LGn var...

Redigerat av richard788, 13 november 2005 - 21:01.


#693

Postad 13 november 2005 - 21:37

joreimer
  • joreimer
  • Användare

  • 214 inlägg
  • 0

Har visserligen inte sett divx på lg;n eller pioneer, men bilden via hdmi är inte det minsta brusig via min dvd spelare i alla fall och jag har sett båda sida vid sida och jag såg ingen som hels skillnad i butik i alla fall.

<{POST_SNAPBACK}>


DVD över HDMI från datorn funkade bra även hos mig. Det var DivX filmen (provade flera olika program som VLC och Mplayer) som var mycket pixligare och ryckigare än på 436:an. Anledningen kommer jag förmodligen aldrig att få reda på men LGn måste ha nån slags sämre kretsar för återgivning av annorlunda kodad film, typ DivX. Vill dock understryka att det inte var nån sunkkopia, tvärtom. Den här HD-rippen är av grym kvalité och imponerade stort på 436:an. Jag har provat flera olika DivX-filmer, typ Lost osv, och alla lider av sporadiska ryck och mycket grummel. Men som sagt var - hade jag inte nyss haft en 436-FDE så hade jag aldrig förstått hur pass mycket sämre LGn var...

<{POST_SNAPBACK}>


Låter rätt logiskt, LG:n tycks vara känslig för dålig insignal vilket förmodligen inte Pioneeren är. Flera har vittnat om att LG:n hackar vid visst kabel-tv-tittande (men bara vissa kanaler) vilket innebär att dålig bild uppstår om signalstyrkan är dålig. En bra DVD ger god insignal men DivX är ju en högkomprimerat format (även HD) vilket alltid sätter sina spår i signal-kvalitet och kanske även signalstyrka. Här kan det också vara så (vilket flera tester vittnar om) att vissa spelare passar bättre till vissa TV.

J

#694

Postad 14 november 2005 - 06:07

slippman
  • slippman
  • Användare

  • 242 inlägg
  • 0
Umm, det låter konstigt... skärmen har ingen aning om den matas med material som kommer från en DVD eller divx.... spelaren omvandlar signalen till videosignal.... kan det vara nån pulldown som funkar bättre i pioneern månne? Underligt iaf.

#695

Postad 14 november 2005 - 10:57

Sambuccashake
  • Sambuccashake
  • Forumräv

  • 943 inlägg
  • 0
Hmmm detta låter ju mycket suspekt.
Några PX5-ägare som har problem att se DivX eller digital-TV så som det beskrivs här ovan?

//Jensa

#696

Postad 14 november 2005 - 11:29

patrik57
  • patrik57
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
Nytt besked från Fyndbörsen.
Fyndbörsen får in skärmarna imorgon eller senast på onsdag. Leverans till kund = Fredag?

#697

Postad 14 november 2005 - 13:03

stx
  • stx
  • Wannabe

  • 17 inlägg
  • 0
patrik57: Gav dom någon förklaring till varför leveranserna blivit försenade?

#698

Postad 14 november 2005 - 14:00

Jonas75
  • Jonas75
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Precis det där sa dom till mig förra veckan. Tisdag..allra senast onsdag.
Men det kom som bekant ingen tv. :)
Om dom nu kommer in på onsdag är det väl tveksamt om man får plasman hemkörd på fredag..eller? :)

#699

Postad 14 november 2005 - 14:42

patrik57
  • patrik57
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
Förklaringen var att LG hade fått in för många skärmar samtidigt och hade svårt att ta hand om dem. Logistikproblem?!

#700

Postad 14 november 2005 - 18:24

Unregistered93573766
  • Unregistered93573766
  • Användare

  • 179 inlägg
  • 0
nu har även inwarehouse flyttat fram sitt datum med 15 dagar... deprimerande!

jag vägrar handla + betala förrän de som säljer har grejjerna i lager / butik. tänker inte ligga ute med 26 kakor och få leverans uppskjuten varje vecka.

tragiskt, verkar som om det kommer dröja innan man sitter där med PX5:an hemma



4 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 4 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Kant läckage
    GothiaTekSwe
    2025-05-14 13:29:53
  • Kant läckage
    GothiaTekSwe
    2025-05-14 13:13:49
  • Ny surround JTR Noesis 110HT
    mange87a
    2025-05-14 12:44:27
  • Nya versionen av bion med nya surroundhögtalare och akustik från vicoustic
    mange87a
    2025-05-14 12:39:27
  • mange87a
    2025-05-14 11:21:14
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.