Officiell Tråd - Pioneer PDP-436/506
2508 svar till detta ämne
#951
Postad 13 December 2005 - 12:20
Karl-Johan
-
Karl-Johan
-
Forumräv
-
-
872 inlägg
Har beställt en 436XDE nu från Hembiobutiken. Hade 3 st på lager när jag beställde i morse.
Hade tidigare en Samsung PS-42S4S och en Samsung PS-42S5H. Hoppas denna motsvarar dom höga kraven, Samsungskärmarna gjorde det definitivt inte. Läste genom hela denna tråd igår (tog en bra stund) och här är ju väldigt många nöjda ägare.
Redigerat av Karl-Johan, 13 December 2005 - 12:24.
#952
Postad 13 December 2005 - 13:16
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Ni som INTE fick med en SVENSK XDE bruks i kartongen!! När ni REGGAR eran Skärm på PIONEER.se då får ni tillgång till en svensk XDE BRUKS!! det är väl iofs ingen Nyhet men tänkte att alla kanske inte visste det.
\\mikee
<{POST_SNAPBACK}>
Får man den hemsänd i brevlådan eller som PDF?
#953
Postad 13 December 2005 - 13:29
lando
-
lando
-
Lärjunge
-
-
381 inlägg
Borde inte denna tråden bli officiell Pioneer tråd nu?
#954
Postad 13 December 2005 - 13:43
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Bra idé. Fixat...
Attans så jobbigt att min mail strular, DG svarar inte i telefon (upptaget) och jag kan inte se om ordern är skickad. Förra veckan såg det ut som om den skulle gå iväg idag i alla fall...
#955
Postad 13 December 2005 - 14:14
kotten33
-
kotten33
-
Beroende
-
-
1039 inlägg
Jag har idag pratat med pioneer om följande saker
1. PDP+
2. Svensk bruks för XDE
3. Inbränning (eviga tjatet)
svaren:
1. Dom kunde inte hjälpa mig. Jag skulle kontakta leverantören (dustin). Jag ringde Dustin och pratade med kundtjänst och hon jag pratade med visste inget. Det var goddag yxskaft hela tiden. När jag nämnde PDP+ så sa hon, jag kan inget om funktionerna på din TV.
Jag berättade då vad det var och detta var inget som hon hade hört talas om. Jag bad då henne prata med några kollegor och dom var lika frågande som hon. Hon tyckte jag skulle prata med Pioneer, men ja sa då att det hade jag redan gjort och jag vill inte bli bollad längre. Hon skulle kolla detta och återkomma idag eller imorgon.
2. Den får jag via post av Pioneer
3. Man skall köra i filmläget de 2-3 första månaderna. Att köra på standard tyckte han var helt onödigt för då fick man sitta med solglasögon
#956
Postad 13 December 2005 - 14:19
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Nu har jag talat med DG. De säljer bara skärmar med PDP+!!!
Att priset är lågt är inget skumt alls, det är ett PR-trick för att locka nya kunder.
Ibland köper DG av Dustin eftersom de är en stor företagsleverantör.
Pioneer har aviserat om prishöjningar efter nyår så de som köpt 436XDE (bl.a. jag själv) för 27000 har haft en jämrans tur... 
Och jag kommer att få min TV till helgen...
#957
Postad 13 December 2005 - 15:12
Grepen
-
Grepen
-
Amatör
-
-
96 inlägg
Nu har jag talat med DG. De säljer bara skärmar med PDP+!!! Att priset är lågt är inget skumt alls, det är ett PR-trick för att locka nya kunder. Ibland köper DG av Dustin eftersom de är en stor företagsleverantör. Pioneer har aviserat om prishöjningar efter nyår så de som köpt 436XDE (bl.a. jag själv) för 27000 har haft en jämrans tur...  Och jag kommer att få min TV till helgen...
<{POST_SNAPBACK}>
Fast tidigare i denna tråd stod det att DG påstått att priserna beror på att dom fått stor rabatt av Pioneer.... .....olika bud, skumt! Hursomhelst, är väl bara att hoppas att dom blott är kassa på att uttrycka sig!
#958
Postad 13 December 2005 - 15:22
old_666_school
-
old_666_school
-
Wannabe
-
-
43 inlägg
Detta mail fick jag angående leveransen som enligt avisering skickades igår från DG:
"Nu har vi varit på telefon med Pioneer ända sedan i fredags då de sa att de skickat varorna, tyvärr
Ser det ut som att vi har missförstått det hela och att leveranserna av de apparaterna sker först på
Fredag den 16, dvs. nu på fredag så skickas de till kunderna. Vi ber om ursäkt och förstår ifall ni/du
Vill annullera ordern, och vi vill naturligtvis göra rätt för oss, och erbjuder en kompensation ifall ni
Fortfarande är intresserade. I dagsläget är det 10 stycken som har fått sina apparater och resten
Kommer att ¨få de på fredag, däribland ni. "
Hoppas på att ha den till helgen....
#959
Postad 13 December 2005 - 15:37
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
436:orna kommer till DG redan i morgon, du menar 506:orna antar jag...
#960
Postad 13 December 2005 - 17:03
old_666_school
-
old_666_school
-
Wannabe
-
-
43 inlägg
#961
Postad 13 December 2005 - 22:50
kayman
-
kayman
-
Wannabe
-
-
23 inlägg
Nu äntligen har jag efter månader av "studier" kring bästa plasman beställt en 436-XDE. Den kommer troligen imorgon levererad hem och monterad av min lokala Euronics-handlare.
Det kostar att ligga på topp (36k inkl. kablar och väggfäste) - men lokalhandeln måste få en chans ibland...
TACK alla för vettiga och ovettiga inlägg - det ska bli spännande att prova inställningar och funktion hos denna skönhet!
//Kayman
#962
Postad 14 December 2005 - 00:55
Unregistered7150649a
-
Unregistered7150649a
-
Användare
-
-
221 inlägg
Grattis till en toppen skärm , se bara till o inte ha den upp på för hög höjd om ditt fäste inte har tiltfunktionen... (Kan va jobbigt o ha den över ögonhöjd om man tvingas titta upp på skärmen)
Förresten gå in i servicemenyn och kolla att tvn verkligen är sprojlans ny , måste va en känsla o se att det står -HOURMETER-00000-
Redigerat av Unregistered7150649a, 14 December 2005 - 01:04.
#963
Postad 14 December 2005 - 06:09
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Hur går man in i servicemenyn?
#964
Postad 14 December 2005 - 07:14
Bianco
-
Bianco
-
Amatör
-
-
54 inlägg
Audiovector: Vart i hela friden hittar du 436XDE för 28K? Kollat DG...
NM hittade under dagens erbjudande. Lite surt att den inte kommer in förens den 15/1 dock:)
Redigerat av Bianco, 14 December 2005 - 07:14.
#965
Postad 14 December 2005 - 07:27
label
-
label
-
Wannabe
-
-
42 inlägg
Lite reflektioner efter mitt köp av 506XDE och lite om det som diskuterats tidigare i denna tråd;
Efter att ha kollat in olika skärmar i ca 1/2 år på mässor och i butiker m.m
kan jag säga att Pioneer 506/436 fde/xde är den bästa alla kategorier på marknaden just nu.
Om nån ska mäta sig kan det möjligen vara panasonics högupplösta som också är mycket bra skärmar.
Har haft min 506 xde i lite över 1 vecka nu och det jag konstaterat redan innan får man bara bekräftat nu: Det är en värdig EISA-award vinnare.
Jag sitter 3-4 meter ifrån den och det är inga problem alls med att det skulle vara för nära.
Analog tv är i.o.f.s inte vidare skarpt men tv:n gör ett bra jobb för att minimera störningar
och bilden är över förväntan. Digital-tv något bättre förstås.
Bra komprimerad dvd är en fröjd att se och t.o.m ett avstånd så nära som 2,5 meter gör inte
att bilden upplevs som märkvärdigt sämre. Skärpan och färgerna är ruskigt bra såväl för komponent som HDMI. Men dåligt komprimerade dvd-filmer behöver åtminstone 3 meters avstånd.
Inställningsmöjligheterna är otroligt många, nästan lite överdrivna t.ex att kunna ställa in färger ( 6 st) individuellt.
Inga tecken på inbränningar än trots ihärdigt tv3 / tv4 tittande. Detsamma gäller för filmer i 2.35:1 och 1:85:1 med svarta kanter. Inga problem alls än så länge. Tror snacket om det är överdrivet om man varierar tittandet bara lite grann och inte kör samma i flera timmar dag efter dag.
Men mindre kontrast (ca 20) kan vara bra de första 150-200 timmarna.
Ljud från skärmen/boxen är inte alls störande. Fläktljud obefintligt enligt min mening. Vet inte ens om det finns fläkt i.o.f.s. Knäpptyst i så fall.
Lite surr kan höras ibland då ljusa skärmbilder visas, men knappast nåt som stör ens mig då jag är känslig. Min gamla Eisa-award bakprojektions tv (Samsung SP 46L5H) lät som ett kärnkraftsverk i jämförelse.
Fick den uppmonterad av proffs från butiken, på enkelgipsvägg (13 mm) med mollyplugg. De hävdade bestämt att det skulle hålla och de hade monterat upp hundratals skärmar. Tilt stativ ska dock undvikas. Annars sitter den som berget! Så man behöver knappast vara orolig för att den ska ramla ner hoppas jag.
Jag kan inte annat än att rekommendera denna tv varmt. 50 tum är inte alls för stort som jag
var lite orolig för innan. Jag är verkligen glad att jag inte köpte 43:an vilken inte alls ger samma filmkänsla då den är alldeles för liten för min smak.
Ska lägga upp bilder framöver!
Redigerat av label, 14 December 2005 - 08:52.
#966
Postad 14 December 2005 - 08:26
thetias
-
thetias
-
Mästare
-
-
2965 inlägg
Hur går man in i servicemenyn?
<{POST_SNAPBACK}>
Ha Plasman avstängd men i standbyläge. Tryck in info knappen ( till vänster om nollan) men håll inte in knappen. Vänta 4 sekunder och tryck sedan vänster, upp, vänster, höger på pad:en. Tryck in den röda power knappen.
#967
Postad 14 December 2005 - 09:51
oskie
-
oskie
-
Amatör
-
-
83 inlägg
Dessutom kollade jag org. nummret för firman och det stod på en fysisk person och inte på namnet Datorgallerian .
TIPS: UNDVIK Denna leverantör !!!
<{POST_SNAPBACK}>
Jag kollade DGs organisationsnummer (8404075734) med PAR och där står det Datorgallerian Malmö Eriksfältsgatan 101 A Malmö 040-220668 Söker man på telefonnumret på Gulasidorna får man följande träff: BYGG-ARCHITEKT BEDRUDIN T. Tel. 040-220668 Eriksfältsgatan 101 A, 215 50 MALMÖ Oskar
#968
Postad 14 December 2005 - 09:54
kotten33
-
kotten33
-
Beroende
-
-
1039 inlägg
Det kanske är därför ni som har försökt ringa dom inte kommer fram, för att ni använder fel nummer.
Rätt nummer skall vara; 040-236555
#969
Postad 14 December 2005 - 17:47
Fender
-
Fender
-
Amatör
-
-
96 inlägg
Är det nån som beställt 436xde från datorgallerian o fått den skickad idag? Den skulle ju komma in idag men jag har inte hört nåt
#970
Postad 14 December 2005 - 18:14
Unregisteredad907aab
-
Unregisteredad907aab
-
Wannabe
-
-
18 inlägg
Jag fick info att jag kan hämta min 436:a på torsdag eller fredag (om posten klantar sig).
Redigerat av Unregisteredad907aab, 14 December 2005 - 18:17.
#971
Postad 14 December 2005 - 18:23
Fender
-
Fender
-
Amatör
-
-
96 inlägg
Fick just mail från DG att min kommer skickas i morgon
#972
Postad 14 December 2005 - 20:13
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Fick just mail från DG att min kommer skickas i morgon 
<{POST_SNAPBACK}>
Jag fick mail om att min ska skickas den 16:e... Trodde att jag skulle få den då.
#973
Postad 14 December 2005 - 20:27
Karl-Johan
-
Karl-Johan
-
Forumräv
-
-
872 inlägg
Fick min idag från hbb (436XDE). Toknöjd hittills. Jämfört med mina förra Samsung-skärmar så är det ett grymt lyft vad det gäller bild/bygg-kvalitet.
Ska man skicka in garantibeviset tilll återförsäljaren (hbb) för underskrift eller något?
#974
Postad 14 December 2005 - 22:35
lando
-
lando
-
Lärjunge
-
-
381 inlägg
Fick min idag från hbb (436XDE). Toknöjd hittills. Jämfört med mina förra Samsung-skärmar så är det ett grymt lyft vad det gäller bild/bygg-kvalitet. Ska man skicka in garantibeviset tilll återförsäljaren (hbb) för underskrift eller något?
<{POST_SNAPBACK}>
PDP+ pappret ska du skicka in till Pioneer, jag pratade med Pioneer idag & passade på att fråga om just PDP garantin.
#975
Postad 14 December 2005 - 23:08
Karl-Johan
-
Karl-Johan
-
Forumräv
-
-
872 inlägg
Fick min idag från hbb (436XDE). Toknöjd hittills. Jämfört med mina förra Samsung-skärmar så är det ett grymt lyft vad det gäller bild/bygg-kvalitet. Ska man skicka in garantibeviset tilll återförsäljaren (hbb) för underskrift eller något?
<{POST_SNAPBACK}>
PDP+ pappret ska du skicka in till Pioneer, jag pratade med Pioneer idag & passade på att fråga om just PDP garantin.
<{POST_SNAPBACK}>
Hur ser detta papper ut? Jag har ett A4 med Pioneer-logo på längst upp i mitten som kan vikas ut till fyra A4.. Har fyllt i modell, serienummer, datum köpt, adress, signatur, sen så är det någon ruta för återförsäljaren. Står inget om något PDP+.
#976
Postad 15 December 2005 - 00:48
Technew
-
Technew
-
Amatör
-
-
59 inlägg
Var på väg att köpa en 436XDE men efter att ha läst detta så får det bli en LCD-skärm.
www.avforums.com/forums/showthread.php?t=269105
#977
Postad 15 December 2005 - 09:12
lando
-
lando
-
Lärjunge
-
-
381 inlägg
Fick min idag från hbb (436XDE). Toknöjd hittills. Jämfört med mina förra Samsung-skärmar så är det ett grymt lyft vad det gäller bild/bygg-kvalitet. Ska man skicka in garantibeviset tilll återförsäljaren (hbb) för underskrift eller något?
<{POST_SNAPBACK}>
PDP+ pappret ska du skicka in till Pioneer, jag pratade med Pioneer idag & passade på att fråga om just PDP garantin.
<{POST_SNAPBACK}>
Hur ser detta papper ut? Jag har ett A4 med Pioneer-logo på längst upp i mitten som kan vikas ut till fyra A4.. Har fyllt i modell, serienummer, datum köpt, adress, signatur, sen så är det någon ruta för återförsäljaren. Står inget om något PDP+.
<{POST_SNAPBACK}>
Det ligger i en pappersmapp, det ska stå PDP+ garanti på det, jag skulle kunna ta ett foto på det & lägga upp ifall du vill se det?
#978
Postad 15 December 2005 - 09:27
BosnianX
-
BosnianX
-
Lärjunge
-
-
294 inlägg
Hej,
Ang datorgallerian så kan jag intyga att denna butik existerar i Malmö. Jag kör förbi den varje dag.
Den ligger på Södraförstadsgatan. I samma lokal finns även ett Internet Café. Mittemot har vi den stora Bingohallen.
Alla som är från malmö och kör från Triangeln mot Södervärn så hittar de butiken på den högra sidan . I samma lokal som Internet Café med namnet jag tyvärr har glömt.
Hur har det gått för er som har beställt därifrån. Har ni fått era Plasmor?
Redigerat av BosnianX, 15 December 2005 - 09:29.
#979
Postad 15 December 2005 - 09:36
thetias
-
thetias
-
Mästare
-
-
2965 inlägg
Var på väg att köpa en 436XDE men efter att ha läst detta så får det bli en LCD-skärm.
www.avforums.com/forums/showthread.php?t=269105
<{POST_SNAPBACK}>
vad står det i denna länk? De håller på att uppdatera forumet just nu så man kan inte läsa.
#980
Postad 15 December 2005 - 09:41
s72732
-
s72732
-
Rookie
-
9 inlägg
Ursäkta en liten off-topic fråga... Fick just min 436XDE levererad från TechniStore och tänkte lämna ett litet omdöme om dom på forumet för att varna andra för deras förvirrade och struliga hantering.
Men hur tusan gör man??? Hittar ingenstans att lägga till ett nytt omdöme om en butik...
/Janne
#981
Postad 15 December 2005 - 09:57
Audiovector
-
Audiovector
-
Guru
-
-
4885 inlägg
Du måste lägga upp plasman i ditt galleri först. Därifrån kan du ge omdömen om både apparat och butik under knappen "ge omdöme".
#982
Postad 15 December 2005 - 10:34
Karl-Johan
-
Karl-Johan
-
Forumräv
-
-
872 inlägg
Fick min idag från hbb (436XDE). Toknöjd hittills. Jämfört med mina förra Samsung-skärmar så är det ett grymt lyft vad det gäller bild/bygg-kvalitet. Ska man skicka in garantibeviset tilll återförsäljaren (hbb) för underskrift eller något?
<{POST_SNAPBACK}>
PDP+ pappret ska du skicka in till Pioneer, jag pratade med Pioneer idag & passade på att fråga om just PDP garantin.
<{POST_SNAPBACK}>
Hur ser detta papper ut? Jag har ett A4 med Pioneer-logo på längst upp i mitten som kan vikas ut till fyra A4.. Har fyllt i modell, serienummer, datum köpt, adress, signatur, sen så är det någon ruta för återförsäljaren. Står inget om något PDP+.
<{POST_SNAPBACK}>
Det ligger i en pappersmapp, det ska stå PDP+ garanti på det, jag skulle kunna ta ett foto på det & lägga upp ifall du vill se det?
<{POST_SNAPBACK}>
Tack, men det behövs inte. Var i kontakt med hbb och de skulle skicka ut dessa papper till de som precis beställt skärmar.
#983
Postad 15 December 2005 - 12:04
Unregistered38200
-
Unregistered38200
-
Användare
-
-
183 inlägg
Skall åka och hämta min 436a nu. Är det någon som vet om den går in i en Volvo V40? Måste den stå upp som andra plasmor? Är det någon som har höjdmåttet med kartongen på?
Fredrik
#984
Postad 15 December 2005 - 12:30
Unregistered2b81a10f
-
Unregistered2b81a10f
-
Veteran
-
-
2047 inlägg
Skall åka och hämta min 436a nu. Är det någon som vet om den går in i en Volvo V40? Måste den stå upp som andra plasmor? Är det någon som har höjdmåttet med kartongen på?
Fredrik
<{POST_SNAPBACK}>
Måtten på stora kartongen står på en tidigare sida i denna tråden. Den gick precis in i en 850 kombi om man monterade bort golvet i den. Med tanke på att den kommer på pall så bör du nog låta den stå upp. Edit: 120cm bred, 77cm hög och 36cm djup är den. /Edit.
Redigerat av Unregistered2b81a10f, 15 December 2005 - 12:47.
#985
Postad 15 December 2005 - 12:49
s72732
-
s72732
-
Rookie
-
9 inlägg
Skall åka och hämta min 436a nu. Är det någon som vet om den går in i en Volvo V40? Måste den stå upp som andra plasmor? Är det någon som har höjdmåttet med kartongen på?
Fredrik
<{POST_SNAPBACK}>
Fick min 436XDE levererad från TechniStore i förrgår. Hade tänkt och åka och hemta den själv oxo, men eftersom den enligt dom måste transporteras stående, erbjöd dom sig att köra hem den istället... Gissa vad... När killen som körde hem den kom, hade han den liggande bak i bilen! Enligt honom var det OK, "han körde 10-15 plasmor om dagen och han visste minnsan vad han talade om"... Seriöst, eller??? Jag kan inte se något som tyder på att plasman skulle ha tagit skada... Eller är det så att skadan kan yttra sig senare efter en tids användning? Någon som vet? /Janne
#986
Postad 15 December 2005 - 13:02
Unregistered2b81a10f
-
Unregistered2b81a10f
-
Veteran
-
-
2047 inlägg
Man kan omöjligt veta vad som händer när man struntar i restriktioner.
Jag hämtade min på stora postterminalen och då levererades den på en pall med kartongerna
plastade fast i pallen. Nu kom den inte från Pioneer direkt, så jag vet inte vem som förpackat den.
Det finns en "överstruken bild på en liggande kartong" på själva kartongen till skärmen, vilket borde
visa klart att man inte ska lägga ner den...
#987
Postad 15 December 2005 - 13:14
Unregistered2b81a10f
-
Unregistered2b81a10f
-
Veteran
-
-
2047 inlägg
Jag kan säga till alla er som tvivlar på om ni har fått pappren till PDP+ eller inte:
Pappersmapp i blankt vitt hårt papper som det står PDP+ skrivet med ca. 3 centimeter stora bokstäver.
Man kan alltså inte missa den om man har fått den.
Jag var rädd ett tag att den fanns med, men efter att ha fått den skickad hem idag så vet jag.
#988
Postad 15 December 2005 - 13:16
s72732
-
s72732
-
Rookie
-
9 inlägg
Man kan omöjligt veta vad som händer när man struntar i restriktioner. Jag hämtade min på stora postterminalen och då levererades den på en pall med kartongerna plastade fast i pallen. Nu kom den inte från Pioneer direkt, så jag vet inte vem som förpackat den. Det finns en "överstruken bild på en liggande kartong" på själva kartongen till skärmen, vilket borde visa klart att man inte ska lägga ner den...
<{POST_SNAPBACK}>
Man får hoppas att eventuella fel yttrar sig inom två år...
#989
Postad 15 December 2005 - 14:49
thetias
-
thetias
-
Mästare
-
-
2965 inlägg
Skall åka och hämta min 436a nu. Är det någon som vet om den går in i en Volvo V40? Måste den stå upp som andra plasmor? Är det någon som har höjdmåttet med kartongen på?
Fredrik
<{POST_SNAPBACK}>
Fick min 436XDE levererad från TechniStore i förrgår. Hade tänkt och åka och hemta den själv oxo, men eftersom den enligt dom måste transporteras stående, erbjöd dom sig att köra hem den istället... Gissa vad... När killen som körde hem den kom, hade han den liggande bak i bilen! Enligt honom var det OK, "han körde 10-15 plasmor om dagen och han visste minnsan vad han talade om"... Seriöst, eller???
Jag kan inte se något som tyder på att plasman skulle ha tagit skada... Eller är det så att skadan kan yttra sig senare efter en tids användning? Någon som vet?
/Janne
<{POST_SNAPBACK}>
Jag har kört både min egen och andras plasmor liggandes på rygg i bilen. Ingen har tagit skada. Jag tror att plasmatillverkarna vet hur vårdslösa och slarviga posten osv är med utkörningar och transport i största allmänhet. Så de vill få dom att alltid ha skärmarna stående. PS: Jag kör försiktigt.
Redigerat av thetias, 15 December 2005 - 14:51.
#990
Postad 15 December 2005 - 16:14
911
-
911
-
Rookie
-
4 inlägg
Jag körde min liggande "på rygg" i min egen bil, personalen på Pause hjälpte till att lasta den och hävdade att det inte var några som helst problem med det. Anledningen till att de inte skall transporteras liggande av transportföretag torde väl vara att man skall undvika att stapla saker ovanpå och skapa tryck på skärmen..?
#991
Postad 15 December 2005 - 16:39
mikee
-
mikee
-
Veteran
-
-
1638 inlägg
Istället för att FRAKTA den liggandes när allt säger att en Plasma inte skall fraktas ,kan man ju bara ta ut den ur kartongen och köra den ståendes i baksätet!! Spänn bara fast den med säkerhets bältet och någon filt runt eller plasten som den är inplastad med!!
Sen är det bara att vika ihop kartongen så får den oxå plats!!
\\mikee
ps har kört både en 43" och 50" och de båda har fått(inte på samma gång)  plats i min Audi S4 avant!!
Redigerat av mikee, 15 December 2005 - 16:47.
#992
Postad 15 December 2005 - 17:05
Unregistered7150649a
-
Unregistered7150649a
-
Användare
-
-
221 inlägg
Man kan omöjligt veta vad som händer när man struntar i restriktioner. Jag hämtade min på stora postterminalen och då levererades den på en pall med kartongerna plastade fast i pallen. Nu kom den inte från Pioneer direkt, så jag vet inte vem som förpackat den. Det finns en "överstruken bild på en liggande kartong" på själva kartongen till skärmen, vilket borde visa klart att man inte ska lägga ner den...
<{POST_SNAPBACK}> Man får hoppas att eventuella fel yttrar sig inom två år...
<{POST_SNAPBACK}>
Jag fick min hem till dörren på en pall hårt lindad upprätt och på kartongen fanns nån sorts timglas och under stod det STORT "Do not recive if ink is out" eller nåt liknande , det skulle påvisa om skärmen ej varit stående under frakten.... Såg nästan ut som "livsfarlig ledning" texten och skärmen fick ABSOLUT inte luta för mycket.... Jag vågar då aldrig låta min skärm vila platt efter den texten
Redigerat av Unregistered7150649a, 15 December 2005 - 17:06.
#993
Postad 15 December 2005 - 18:22
Gus-
-
Gus-
-
Amatör
-
-
71 inlägg
gah!
efter typ 8månader i "leta plasma/lcd djunglen" hade jag ida slutligen bestämt mig
436xde ska det bli!
o handla av lokal handlare är ju alltid trevligt, glad ihågen styrde jag mig dit. visste att de skulle vara dyrare än "på nätet" men 37990 när dustinhome tar 31990 hade ja inte riktigt väntat mig! inte någon möjlghet till prut eller att skicka med bordsstaiv lr väggfäste så jag åkte hem utan att beställa nån tv
säljarens argument pdp+ får du endast av seriösa handlare och inte på nätet & storvaruhus köper ja inte heller riktigt
#994
Postad 15 December 2005 - 20:21
lando
-
lando
-
Lärjunge
-
-
381 inlägg
gah!
efter typ 8månader i "leta plasma/lcd djunglen" hade jag ida slutligen bestämt mig
436xde ska det bli!
o handla av lokal handlare är ju alltid trevligt, glad ihågen styrde jag mig dit. visste att de skulle vara dyrare än "på nätet" men 37990 när dustinhome tar 31990 hade ja inte riktigt väntat mig! inte någon möjlghet till prut eller att skicka med bordsstaiv lr väggfäste så jag åkte hem utan att beställa nån tv 
säljarens argument pdp+ får du endast av seriösa handlare och inte på nätet & storvaruhus köper ja inte heller riktigt
<{POST_SNAPBACK}>
Du får PDP+ genom dustin också (jag fick ivarjefall) så den pennan ska du inte gå på
#995
Postad 15 December 2005 - 21:18
label
-
label
-
Wannabe
-
-
42 inlägg
Köpte min 506xde hos reference audio och fick lite rabatt på den.
Dessutom kan de fixa så man får den uppsatt / installerad för en billig penning
som inkluderar väggfäste. De är välsorterade och har alltid även bra kablar och andra tillbehör hemma. Väldigt nöjd med deras service man har ju rätt att kräva lite mer också.
Men visst kostar det mer än nätbutikerna. De har ju schyssta lokaler som kostar där de
visar upp grejerna de säljer. Känns lite B och be dem dema hdtv med htpc m.m och sedan springa hem och beställa prylarna från Netonnet el.liknande.
Köpte min förra tv på nätet och fick jätteproblem när den pajade. Inget misstag jag gör om.
Är hittills skitnöjd med min 506 xde, peppar, peppar.....
#996
Postad 15 December 2005 - 23:40
dundermunk
-
dundermunk
-
Wannabe
-
-
16 inlägg
Jag såg i tidigare inlägg beskrivningar på hur man kommer in i servicemenyn. Tv:n i stand by, Info-knappen nedtryckt en kort stund, sedan vänta 4 sek, därefter vänster, upp, vänster, höger och sedan slår man igång tv:n igen.
Gäller detta på 506 också?
Jag har provat några gånger men lyckas inte komma in.
#997
Postad 16 December 2005 - 00:02
timofej
-
timofej
-
Användare
-
-
113 inlägg
Det skrivs rätt mycket om PDP+ garantin här. Försökte att hitta infon om detta på Pioneers hemsida men förgäves. :-( Konstigt om de har såpass fördelaktiga villkor att de inte marknadsför dem... Var kan man läsa om garantin? Jag har redan läst i forumet om vad den omfattar men jag vill se lite officiell info. *edit* På deras hemsida hittade jag bara denna info: "Vad har Pioneer för garanti?
Garanti är en överenskommelse mellan butiken och slutkunden och kan variera mellan olika butiker. Tag kontakt med butiken där du köpt produkten för ytterligare information."Alltså inget om garantier från Pioneer som företag.
Redigerat av timofej, 16 December 2005 - 00:09.
#998
Postad 16 December 2005 - 00:36
kotten33
-
kotten33
-
Beroende
-
-
1039 inlägg
Jag fick inte med mappen med PDP+ från DG, så efter en massa samtal till Dustinhome (dom leverade TV'n) och Pioneer, så har jag äntligen fått tag på någon som kan hjälpa mig. Någon på Pioneer skall skicka mig denna mapp och efter jag fick tag på någon som visste något så fick jag ett mail till från Pioneer att dom skall skicka mig denna mapp.
Nu kommer jag att få två PDP+ mappar....
Jag har även fått en svensk XDE manual som jag saknade.
#999
Postad 16 December 2005 - 01:26
Unregistered2b81a10f
-
Unregistered2b81a10f
-
Veteran
-
-
2047 inlägg
Jag såg i tidigare inlägg beskrivningar på hur man kommer in i servicemenyn. Tv:n i stand by, Info-knappen nedtryckt en kort stund, sedan vänta 4 sek, därefter vänster, upp, vänster, höger och sedan slår man igång tv:n igen.
Gäller detta på 506 också?
Jag har provat några gånger men lyckas inte komma in.
<{POST_SNAPBACK}>
Det bör vara samma eftersom mediaboxen är samma. Jag testade två ggr. innan det funkade på min 436XDE. prova att bara trycka på infoknappen, inte hålla den nere speciellt.
#1000
Postad 16 December 2005 - 08:30
c[o]re
-
c[o]re
-
Wannabe
-
-
31 inlägg
Har även jag tillslut bestämt mig för att köpa en 506xde, problemet är ju bara att hitta nått ställe där den finns i lager
Vet nån om komplett.se säljer skärmar från svenska pioneer?
PDP+ är ett måste när man köper dessa skärmar känns det som
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Bild
-
→
TV-apparater
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|