Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

* Officiell tråd - Epson EMP-TW600 *

1677 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1051

Postad 06 januari 2006 - 19:01

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0

Återigen: det beror ju på varifrån du beställer... :rolleyes:

PS. Ja, jag vet, jag är en tjatmoster, förlåt :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


syftar du på lampan då?

skulle kunna tänka mig beställa från Hong Kong eller var det nu var, där de kostade 1700:-, men tyvärr fattar jag inte japanska, eller vad det nu är för språk på de där sidorna! :)

#1052

Postad 06 januari 2006 - 22:06

Unregistered45779500
  • Unregistered45779500
  • Wannabe

  • 33 inlägg
  • 0
Jag är ägare av en pt-ae100 som jag tycker fungerar väldigt bra, trots sin "Jurassic stämpel".

Att se på DVD film (Jag har projektorn kopplad till komponent utgången på en Arcam Dv78) fungera utmärkt och att titta på Digitaltv fungerar hyggligt.

Men jag funderar på att uppgradera till en nyare projektor med tanke på fotbollsvm i sommar och de HD sändingar som är utlovade för Svd kanalerna. Jag skulle dessutom inte bli ledsen över att ha lite mer ljustyrka under sommarmånaderna, har ganska mycket fönster och ljusinsläpp där projektorn är installerad.

Valet står mellan Epson Emp - tw520 och Pt-ae900, runt 15 00 kr känns rimligt tycker jag.

Pågrund utav ljusstyrkan på Epson, har den legat bäst.
Men nu börjar jag känna mig osäker på alla inlägg om ljudnivån på 600:an(iris:en ??), jag utgår
ifrån att 520 har samma problem isåfall. Jag avser att takmontera min projektor rakt ovanför
soffan i mitt vardagsrum(nuvarande installationen) och då blir ett lågt fläktljud etc... av ganska stor betydelse.

Vill gärna ha lite feedback av er Epson ägare.
Skulle ni välja pt-ae900 med facit i hand, den får ju väldigt bra recensioner i olika Hifi tidningar.


Till sist ett litet tips om hur ni kan optimera er digitalTV bild till projektorn (säkert många som redan känner till denna lösning). Som de flesta vet går det att köpa konverterare för optimera bilden (RGB scart till YUV komponent), vilket jag själv gjorde.

Detta var helt onödigt jag är ägare av en Dvd recorder med komponent utgång(progressive)
"Philips recorder Dv520" (ganska basic modell), numera kör jag scart ifrån digitalboxen till spelaren och därifrån komponent progressive upp till projektorn ( via Arcam AVR-300).

Min poäng är att Tv bilden till projektorn blev betydligt bättre med denna lösning, än när jag använde mig av en RGB ->YUV konverteraren. Konverteraren åkte tillbaka till Netonet på det öppna köpet. Det kan ligga mer värde att invester i en Dvd recorder än att bara kunna spela in TV program :) .

#1053

Postad 06 januari 2006 - 22:48

Unregistered96208dfb
  • Unregistered96208dfb
  • Lärjunge

  • 332 inlägg
  • 0
fantomen:

För min egen del skulle jag välja epson om jag skulle stå inför samma val igen.

Innan jag köpte min 600 var jag och kikade på 900:an och tyckte den såg skitbra ut(min första ingående titt på en modern proj.). Sen beställde jag 600:an osedd....

Var tillbaka och kikade på 900:an efter att ha haft epsonen hemma någon vecka och då var upplevelsen en helt annan och jag upptäckte helt plötsligt´nackdelarna med smothscreen (det finns säkert flera fördelar åxå).

Däremot så är 900:an tystare.

Men..., kag skulle välja epson igen. För mig en skönare bild på nått sätt. Om detta beror på att jag blivit omedvetet partisk vet jag inte :) Skönt att jag inte kände tvärt om i.a.f

#1054

Postad 06 januari 2006 - 22:50

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Hybe: Enligt Epson själva så är det inte ens mer än 1300kr i Hong Kong. 1700 var i Japan. Det finns ett gäng bra sidor på engelska i Hong Kong också, men såklart kommer jag inte ihåg någon. Fåpr göra efterforskningar när det blir aktuellt istället :)

fantomen: Panasonic PTAE900 är som alla andra D5-projektorer en mycket kompetent projektor. Dock hade jag aldrig valt den före någon av de andra pga att jag är allergisk mot dess smoothscreen-funktion. Tycker den gör mer skada än nytta tyvärr :rolleyes: Så för egen del hade jag hellre chansat på en 520 (trots att jag aldrig sett den ens), även om den skulle låta som ett reaplan. Men det är ju en smaksak. Många gillar ju det smoothscreen gör för bilden och tycker nackdelarna är försumbara eller ser de inte ens :rolleyes:.

Ljudnivåerna går ju alltid att jobba bort en del, men smoothscreen-effekterna blir du fast med för gott. Själv har jag som tidigare nämnts aldrig hört min iris ens, och tycker att fläkten i lågläge takhängande är helt ok. Ska man däremot titta i ljusstarkt läge kan det ju vara idé att hänga den rättvänt istället för att få ner ljudet, men det går ju det med.

#1055

Postad 06 januari 2006 - 23:29

Unregistered45779500
  • Unregistered45779500
  • Wannabe

  • 33 inlägg
  • 0
Tack för era råd.

Angående funderingar på Epson 520 och inte 600, så verkar det vara ganska marginellt mellan dessa modeller, åtminstonde enligt inlägg från andra Epson trådar inom prisjakt forumet.

Enligt specarna är det samma fläktljudnivå mellan Epson och Pannan(900), men alla inom 900 trådarna berömmer sina 900 för att vara väldigt tyst. Ingen "credar" Epson på denna punkt.
Tror båda ligger på 26 DB i Eco mode.

Vad är eran uppfattning om ljusstyrkan i Ansi, vad är rimligt för Tv tittande under eftermiddagstid tror ni ??

#1056

Postad 06 januari 2006 - 23:50

Unregistered7de3171f
  • Unregistered7de3171f
  • Amatör

  • 68 inlägg
  • 0
Jag köpte en TW600 - Jag stod och valde mellan en D5 - Tog en trippp t Sthlm o kollade i lite butiker och kollade på alla D5'or. Enligt MITT tycke så vara Panna 900'an sämst - Detta var min första projje så jag är ingen expert men jag känner igen en bra bild :rolleyes: Sen mellan Epson 520 o 600 är det skillnad - Jag skulle lätt valt 600'an framför 520'n.....och ännu lättare framför Panna 900 :)

Det som är negativt är som du säger -ljudnivån vid takmontering - Fast jag tycker att det är inget som stör mig -. MEN det är väldigt individuellt! Lite synd att det varvar upp så i takläge för i vanligt läge är den riktigt tyst. MEN jag skulle fortfarande valt den idag :-)

#1057

Postad 08 januari 2006 - 01:36

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Från AVS av en kille som vart på CES

"the only difference between the Pro 800 and the TW600 is the case! This direct from the mouth of Epson. No I am not going to say whom, but trust me they knew what they were talking about."

"of the LCD’s I could judge the Epson Pro 800 was way ahead of who ever is in second place"

"If one wanted to proceed with this projector, one might have to ask oneself if the 100% premium being charged in the USA for the 800 over the identical (other than the case) TW-600 was worth the extra bulb and ceiling mount"

OBS!! Sony hadde inga projjar för demo, inga som han hittade i alla fall, men alla andra fanns där

Redigerat av ZoomAir, 08 januari 2006 - 01:51.


#1058

Postad 08 januari 2006 - 15:33

Unregistered94e7701c
  • Unregistered94e7701c
  • Wannabe

  • 49 inlägg
  • 0
Ni som har en TW600. Hur har ni kalibrerat den för att uppnå bäst bild? Läste Big Screens test och de har ju pillat en hel del...

#1059

Postad 09 januari 2006 - 18:15

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Martin: Att införskaffa en kalibreringsskiva är aldrig fel. DVE (Digital Video Essentials) brukar rekommenderas varmt. AVIA kvalar väl in som god tvåa medans folk brukar varna för The Calibrator. Har bara DVE själv (ca 150 kr på axelmusic.com) så jag kan tyvärr inte uttala mig om skillnaderna.

Zoom: vad tar de för 800-paketet där borta egentligen? Vet du det?

Redigerat av B8, 09 januari 2006 - 22:07.


#1060

Postad 09 januari 2006 - 21:57

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
B8: Har för mig att det ligger på närmare dubbla priset mot vad TW600an kostar i Europa

edit: US$4000

Redigerat av AquaStealth, 09 januari 2006 - 21:59.


#1061

Postad 09 januari 2006 - 22:12

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0
tycker ni verkligen att HD-klipp är så mycket bättre än vanlig DVD?

jag har testat några klipp från MS, tex "dolphins" och "amazing caves"..., visst är det något skarpare men inte någon direkt "wow" känsla tycker jag. Färgerna känns aningen utsmetade tex.

Har då kopplat projjen till datorn via HDMI-kabel till grafikkortets DVI port med hjälp av en HDMI-DVI adapter. grafikkortet är ett ATI Radeon 9800pro.

Kör annars projektorn till min Arcam DV79 dvd.

#1062

Postad 10 januari 2006 - 09:48

Janne.G
  • Janne.G
  • Forumräv

  • 735 inlägg
  • 0

tycker ni verkligen att HD-klipp är så mycket bättre än vanlig DVD?

jag har testat några klipp från MS, tex "dolphins" och "amazing caves"..., visst är det något skarpare men inte någon direkt "wow" känsla tycker jag. Färgerna känns aningen utsmetade tex.

Tycker också att det är ganska blaskiga färger i de där Imax-klippen. Det är några filmtrailers där du kan köra istället. Annars kan du testa Divx HD.
http://www.divx.com/...hp?categoryID=3

#1063

Postad 10 januari 2006 - 16:34

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0

[Tycker också att det är ganska blaskiga färger i de där Imax-klippen. Det är några filmtrailers där du kan köra istället. Annars kan du testa Divx HD.
http://www.divx.com/...hp?categoryID=3

<{POST_SNAPBACK}>


okej! får testa det.

har bara kört 960x528 Xvid också. Tycker det e helt ok, fast DVD via DVD spelaren känns ändå betydligt bättre.
Kanske går å göra lite inställningar i ffdshow så man får till det bättre iof.

#1064

Postad 10 januari 2006 - 17:33

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0

tycker ni verkligen att HD-klipp är så mycket bättre än vanlig DVD?

<{POST_SNAPBACK}>


Tycker steget ofta är snudd på större än från VHS till DVD. Självklart handlar skillnaderna om hur pass bra mastrade DVD-filmerna är också. De varierar ju som bekant kraftigt.

Har du allting rätt inställt i datorn till att börja med? Skickar du ut pixelmappat 1:1?

Kolla det först, jämför sen en DVD i datorn med en DVD i din Arcam. Om Arcamen i sig visar mycket bättre bild så kanske det är så att ditt grafikkort eller dina kablar från datorn suger helt enkelt B) Tror dock inte en ok HTPC ska behöva vara särskilt mycket sämre än din Arcam annars.

Jämför sedan en DVD direkt i datorn med ett HD-klipp (några av mina favoriter av de hos microsoft är Discoverers och The Living Sea, en hel del grymma bilder i dem som är utomordentligt bra till att se hur stor en högre upplösning gör, filmfavoriter är T2 och Batman). Upplever du fortfarande ingen skillnad är det nog dags att gå till optikern :)

Själv mår jag nästan dåligt nuförtiden när man tvingas att se på vanlig DVD, och man vet hur det KAN se ut med HD istället...

FFDshow och dylikt ska du inte behöva trixa med för att det ska se bra ut såhär i början. Men pixelmappa som sagt...

#1065

Postad 10 januari 2006 - 20:09

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0

Tycker steget ofta är snudd på större än från VHS till DVD. Självklart handlar skillnaderna om hur pass bra mastrade DVD-filmerna är också. De varierar ju som bekant kraftigt.

Har du allting rätt inställt i datorn till att börja med? Skickar du ut pixelmappat 1:1?

Kolla det först, jämför sen en DVD i datorn med en DVD i din Arcam. Om Arcamen i sig visar mycket bättre bild så kanske det är så att ditt grafikkort eller dina kablar från datorn suger helt enkelt :D Tror dock inte en ok HTPC ska behöva vara särskilt mycket sämre än din Arcam annars.

Jämför sedan en DVD direkt i datorn med ett HD-klipp (några av mina favoriter av de hos microsoft är Discoverers och The Living Sea, en hel del grymma bilder i dem som är utomordentligt bra till att se hur stor en högre upplösning gör, filmfavoriter är T2 och Batman). Upplever du fortfarande ingen skillnad är det nog dags att gå till optikern :)

Själv mår jag nästan dåligt nuförtiden när man tvingas att se på vanlig DVD, och man vet hur det KAN se ut med HD istället...

FFDshow och dylikt ska du inte behöva trixa med för att det ska se bra ut såhär i början. Men pixelmappa som sagt...

<{POST_SNAPBACK}>


okej, mycket att testa det där..., hehe.

Men jag ska gå till optikern! Jag ser skitkasst!! :D

iaf så bör det val vara pixelmappat, om den skickar ut 1280x720 via HDMI i 60hz va?

en annan sak: Hur får man fram brinntiden på lampan? under "info" på menyn står det hela tiden bara "0H"

#1066

Postad 10 januari 2006 - 20:20

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
1280x720 ska det vara ja. 60 eller 50 Hz (eller tom 48) beror ju på amterialet du ska köra. NTSC, PAL, osv.

Står det fortfarande noll timmar på räknaren kan det mycket väl vara så att du itne kört den tillräckligt länge för att lamptiden ska börja registreras än. DEn börjar räkna först efter ca 10 drifttimmar tror jag det var.

#1067

Postad 10 januari 2006 - 21:54

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0

Står det fortfarande noll timmar på räknaren kan det mycket väl vara så att du itne kört den tillräckligt länge för att lamptiden ska börja registreras än. DEn börjar räkna först efter ca 10 drifttimmar tror jag det var.

<{POST_SNAPBACK}>


jahaa okej, då kan det säkert stämma!
-----

alltså, mörka väggar (iaf), verkar nästan vara ett absolut måste!
Svärtan min e inte alls bra, helt grå! speciellt när de e mycke vita eller ljusa partier med i bilden. Men detta får man väl leva med om man har LCD?

kör vit projecta duk, med helvita väggar å tak!

#1068

Postad 10 januari 2006 - 22:08

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0

Står det fortfarande noll timmar på räknaren kan det mycket väl vara så att du itne kört den tillräckligt länge för att lamptiden ska börja registreras än. DEn börjar räkna först efter ca 10 drifttimmar tror jag det var.

<{POST_SNAPBACK}>


jahaa okej, då kan det säkert stämma!
-----

alltså, mörka väggar (iaf), verkar nästan vara ett absolut måste!
Svärtan min e inte alls bra, helt grå! speciellt när de e mycke vita eller ljusa partier med i bilden. Men detta får man väl leva med om man har LCD?

kör vit projecta duk, med helvita väggar å tak!

<{POST_SNAPBACK}>


Hybe det mesta av det beror nog på ditt rum det räcker med endast lite ströljus och du kan inte skilja på en projj med t.ex 5000:1 eller 1000:1.

Jag gick från vita väggar och tak till mörka väggar och tak och det gjorde SÅÅÅ mycket för bilden, innan så tvättades bilden ut helt så fort scenen var ljus och allt ströljus kom tillbaka på duken.

Det andra som spelar stor roll är hur nära väggar och tak är duken, mina väggar och tak är väldigt nära och ena väggen ligger precis brevid duken.

Så visst lite av den dåliga svärtan kan man skylla på LCD men jag kan lova att i ditt rum så hadde en DLP inte gjort mycket alls för svärtan.

Jag mörklägger taket efter behov så det jag säger är inte bara ur minnet hur jag kommer ihåg att det var innan jag målade rummet utan jag kan direkt testa med att mörklägga taket och att ha ett vitt tak och skillnaden är slående faktiskt och då snackar vi bara om taket.

Redigerat av ZoomAir, 10 januari 2006 - 22:19.


#1069

Postad 10 januari 2006 - 22:30

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Vad har du för lösning då Zoomair för att kunna växla takfärg?


Varför blir det så mycket ströljus som studsar tillbaka på duken egentligen? Enligt fysikens lagar borde ju det som studsar från duken och sedan ut på väggar och tak fortsätta att studsa bakåt och inte spridas tillbaka på duken... (minus ojämnheter i färg/tapetstrukturen, men det kan ju inte göra allt direkt).

#1070

Postad 10 januari 2006 - 22:57

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0

Vad har du för lösning då Zoomair för att kunna växla takfärg?


Varför blir det så mycket ströljus som studsar tillbaka på duken egentligen? Enligt fysikens lagar borde ju det som studsar från duken och sedan ut på väggar och tak fortsätta att studsa bakåt och inte spridas tillbaka på duken... (minus ojämnheter i färg/tapetstrukturen, men det kan ju inte göra allt direkt).

<{POST_SNAPBACK}>


Hehe jag har en fullösning, har två tupplur gardiner intill taket som dras ut och hängs upp på två krokar 2m in på taket.

#1071

Postad 10 januari 2006 - 23:00

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Hur hemskt är det då rent estetiskt? :)
Du har inte möjlighet att ta screenshots med och utan mörkläggning i taket? Hade varit kul att se... Har precis börjat planera för min mörkläggning av mina vita väggar, men taket känns svårt att fixa...

#1072

Postad 10 januari 2006 - 23:02

didrik
  • didrik
  • Veteran

  • 1 740 inlägg
  • 0
var väl en ganska "bra" å finurlig lösning det Zoom :D

själv har jag också vita väggar å tak. dock så har jag tur eftersom de inte är i direkt "närhet" av duken. upplever svärtan på min z4 som bra, minst lika bra som på min sharp lcd iaf... men man önskar ju att man hade ett dedikerat biorum :) som man kunde måla i mörk nyans....

#1073

Postad 10 januari 2006 - 23:03

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0

Hur hemskt är det då rent estetiskt? :)
Du har inte möjlighet att ta screenshots med och utan mörkläggning i taket? Hade varit kul att se... Har precis börjat planera för min mörkläggning av mina vita väggar, men taket känns svårt att fixa...

<{POST_SNAPBACK}>


Will do Batman :D

Det är inte snyggt när dom är utfällda eftersom jag inte brytt mig om att göra en bra konstruktion utan dom buktar en del eftersom dom endast hänger i ett par krokar, men vem bryr sig när man tittar på film :D Men det går att göra på ett snyggare sätt, jag är student och har tv, dator, säng, projj i ett litet rum så estetik är inte så viktigt i mitt fall :D

Redigerat av ZoomAir, 10 januari 2006 - 23:08.


#1074

Postad 10 januari 2006 - 23:10

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
hehe Damn that Batman-thing! It´s BatEman you fools! :D :)

Nej exakt, så länge man tittar på film spelar det ju ingen större roll hur det ser ut. Däremot när man inte tittar känns det estetiska lite mer relevant...

#1075

Postad 10 januari 2006 - 23:13

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0

hehe Damn that Batman-thing! It´s BatEman you fools! :D :)

Nej exakt, så länge man tittar på film spelar det ju ingen större roll hur det ser ut. Däremot när man inte tittar känns det estetiska lite mer relevant...

<{POST_SNAPBACK}>


Sant, jag skall ta ett screenshoot så får du se, men tänk dig två mörkblåa rullar precis intill taket.

ah ok, Bateman skall det vara :D

#1076

Postad 10 januari 2006 - 23:19

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Så där B8 nu har jag lagt upp en bild, kolla på tuppluren till vänster då den är helt upprullad och man kan gömma snörena på ett mycket bättre sätt också.

Men du får en ide av hur det ser ut.

#1077

Postad 10 januari 2006 - 23:26

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Nice. Bra och snabb service där Zoom :)

Mmm, inte så illa. Ganska hemligt ändå. Förutom snörena då... Misstänker dock att det inte varit lika hemligt hos mig då jag har vita väggar också. Bryter kanske av mer än när det är annan färg på väggen om ni förstår vad jag menar.

Ta gärna screenshots (tupplur inne respektive ute) sen någon gång när du har möjlighet också Zoom om du orkar!

#1078

Postad 10 januari 2006 - 23:33

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Nu finns även en bild när ena är utrullad, inte snyggt men vad gör man inte för mer ANSI kontrast. Och tro mig bara taket gör mycket

Redigerat av ZoomAir, 10 januari 2006 - 23:35.


#1079

Postad 11 januari 2006 - 06:55

Unregistered96208dfb
  • Unregistered96208dfb
  • Lärjunge

  • 332 inlägg
  • 0
Jag har mörkröda väggar men vitt tak och har för att se effekten provat att hänga upp ett mörkblå lakan och effekten är ju betydligt större än jag trodde vid ljusa scener och det blir stor(nåja) skillnad med bara en knapp meter ut från duken som jag testade med...

Nu måste man ju komma på nån bra och tillräclkigt estetisk lösning på detta, jag tycker inte din lösning var speciellt ful alls ZOOM men man kanske kan utveckla den lite, Kanske upspända träpersienner som är svarta på ena sidan och vita på andra?? usch vad mycket dam det skulle bli

Redigerat av Unregistered96208dfb, 11 januari 2006 - 06:57.


#1080

Postad 11 januari 2006 - 08:51

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Tack för bilderna Zoomair! Ska nog fundera en del på liknande lösning. Hur långt ut drar du gardinerna? Det ser inte så långt ut, men hjälper alltså såpass mycket ändå... Klart intressant :)

Ingen som kan svara på min fråga om fotonernas fysikaliska egenskaper och dess tendenser att inte studsa linjärt?

#1081

Postad 11 januari 2006 - 08:52

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Har du duken ända ute vid väggen förreten? Ser ut som det. :)

#1082

Postad 11 januari 2006 - 12:09

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Hehe, jo jag har den vid väggen eftersom i samma rum finns datorn, tv o.s.v. så jag måste ha den vid väggen tyvärr.

min lösning satte jag upp på 15min och inte en tanke på att få det snyggt, men sen när jag får ett riktigt rum då skall det bli snyggt :)

Dom dras ut fullt d.v.s. 2m men eftersom dom buktar en del så dom når ca 1,7m in på taket och det räcker gott och väl.

Och det är främst vid ljusa scener som man märker en överaskande skillnad :D

Redigerat av ZoomAir, 11 januari 2006 - 12:10.


#1083

Postad 11 januari 2006 - 13:43

Khan
  • Khan
  • Wannabe

  • 31 inlägg
  • 0
Nu börjar det bli ganska OT, så det flyttas väl snart till "Gör det själv delen", men skulle man inte kunna dölja rullgardinerna i en låda som sitter i taket? Ungefär som den som en neddragbar duk sitter i, fast med rullgardinen utdragbar på sidan, längs med taket. Om man har en rullgardinsduk så har man ju ändå något där uppe så det skulle inte göra något med lite till. Tror att det skulle kunna fungera och se ganska ok ut. Ska nog själv försöka göra något liknande, när jag får i ordning biogrejorna hemma igen (stor ommöblering håller på hemma :) ).

#1084

Postad 11 januari 2006 - 14:01

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Låter som en fin ide Khan, hoppas få se fina lösningar av takproblemet för jag kan lova att ni blir överaskade av resultatet. Nu har jag både "mörka" väggar och tak så jag vet inte hur det är med vita väggar och mörkt tak. Jag kan bara testa med och utan mörkt tak och bara det gör en stor skillnad. Större skillnad än vad jag sett bland projjar i olika prisklasser.

Rummet gör mer än vad många tror :D

Jag skulle säga att t.ex. en TW600 ser bättre ut i ett rum med mörka väggar och tak än vad en H79 gör i ett rum med ljusa väggar och tak där båda rummen har 0 ljusinsläpp.

Men nu får vi nog gå tillbaka till topic, kanske redan finns trådar om detta :)

Redigerat av ZoomAir, 11 januari 2006 - 14:23.


#1085

Postad 12 januari 2006 - 11:20

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Nu är jag lite smått förbryllad...

Jag har aldrig synat autoirisen sådär våldsamt noggrannt. Tittade på den i början, såg förändringar i både ljusstyrka och gammajusteringar och har sedan per automatik kört med den på.

Skulle lyssna lite efter om den lät (med anledning av tidigare diskussioner) något igår. Visst låter den, men bara med ett extremt svagt knarrande ljud när jag växlar mellan on och off. I övrigt kunde jag inte höra den alls. Å andra sidan kunde jag inte se att den gjorde något med bilden heller :wub:

Det enda som hände var att varje gång jag satte på den (oavsett om det var ei en mörk eller en ljusare bild) så höjde den ljusnivån. Svärtan blev alltså ljusare. Detta skedde omedelbart efter knapptryckningen. Attt den sedan skulle justeras under ett antal sekunder inträffade inte. DEt kan väl inte stämma heller. Eller?

Om man till exempel tittar på Joakims bild på Star Wars stjärnhimmel (har dock inte den filmen och kan inte kolla just den bilden, någon som kanskicka mig ett snapshot kanske?), så skulle det bli tvärtom hos mig. Med iris på skulle bilden vara blekare och emd iris av mörkare.

HILFE!! :wub:

#1086

Postad 12 januari 2006 - 15:33

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
B8:
Låter lite som det problem jag har med Irisen, precis när man slår på AutoIris
går ljusstyrkan upp för att sedan gå ner en aning men det ger inte alls någon
märkbar skillnad från att ha den i läget off.
Kommer ihåg att det absolut första jag gjorde då jag köpt projektorn var att
titta på "I-Robot" utan att ha ändrat en enda inställning.
Precis i eftertexterna kom jag på att man kanske borde prova att koppla på
AI'n och av vad jag kommer ihåg så blev det en tydlig skillnad med mycket
mörkare bild och mer upplevd kontrast.
Hann sedan inte testa så mycket mer men lämnade AIn på off för att göra en
rejäl tweakning senare.
Och det var i denna veva som AIn plötsligt började väsnas och om jag testar
on/off nu så är skillnaden som sagt minimal.
Jag börjar misstänka att kuggarna på min AI (se bild tidigare i tråden)
har hoppat över ett jack eller två och att den på så vis inte kan sluta
öppningen på AIn så mycket som den ska.
Därav det skumma ljudet och den närmast obefintliga förbättringen då man
kopplar in den. :rolleyes:

(Måste plocka fram I-Robot och testa eftertexterna en gång till när jag får tid)

Har inte orkat kontakta Epson angående detta då det sista jag vill är att skicka
iväg projjen på service man vet ju hur det brukar sluta:
Skicka in en spritt ny projje, få tillbaka begagnad projje med fler fel än det var
från början.

Redigerat av AquaStealth, 12 januari 2006 - 15:36.


#1087

Postad 12 januari 2006 - 16:01

ZoomAir
  • ZoomAir
  • Veteran

  • 2 138 inlägg
  • 0
Skumt, när jag testar irisen använder jag mig utav starwars stjärnhimmel och där är det STOR skillnad, men det är just vid dessa scener som man ser skillnaden eftersom irisen kapar ljusflödet rejält vid ca 10IRE.

Anledningen till att det först blir ljusare är p.g.a. gammakompensationen så att inte detaljerna helt skall försvinna detta märker ni då stjärnonrna blinkar till när man växlar till auto.

Det som sker är altså.

1. Gamman justeras men irisen har inte hunnit gå ner ännu p.g.a. att den är så långsam så därför upplevs bilden som ljusare ett kort tag.

2. Irisen börjar gå ner sakta men säkert och svärtan samt ANSI kontrasten blir mycket bättre.

Redigerat av ZoomAir, 12 januari 2006 - 16:20.


#1088

Postad 12 januari 2006 - 16:45

Unregistered1a1a8abb
  • Unregistered1a1a8abb
  • Användare

  • 144 inlägg
  • 0

Har du duken ända ute vid väggen förreten? Ser ut som det.  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>



Nu går jag väldigt offtopic, men en annan lösning kan vara att göra som jag gjorde: att bygga in duken en bit in i vägen och klä ramen med svart tyg, då slipper man rätt mycket rekundära reflektioner, se bifogad bilder.

Bifogad fil(er)



#1089

Postad 12 januari 2006 - 17:23

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Makan: Jäkligt läckert! :rolleyes: Önskar jag ahde möjlighet att göra så.

Aqua: Ja skickar vi in projjarna båda två, så får vi väl bara tillbaka varandras :D Fast när du berättade om hur irisen lät förut, så var det ju tio gånger mer än vad min knarrade på. Kan ju vara samma fel ändå...

Zoom: Jo jag vet att den ska reagera på det sättet, men det enda som syns är den initiala höjningen i ljusstyrkan. Tycker dessutom den stannar där sen och itne alls går ner efter att gammajusteringarna är gjorda. Har tyvärr inte stjärnhimlen att testa på, men en helt svart bild borde väl också fungera va? Eller en svart bild med en rads eftertext på...Får dra igång den och kolla sen. Tänkte inte på att testa på sådana bilder igår, körde bara scener ur filmer då.

#1090

Postad 12 januari 2006 - 17:35

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
Grymt snyggt "makan"

B8:
Provade I-Robot igen och irisen verkar fungera "hyffsat" den går upp först för att sedan gå ner
men det tar en liten stund och jag tycker inte att det blir lika mörkt som jag kommer ihåg det.
Prova on/off på AI'n på någon rulle med mörka eftertexter (I-Robot har blåa efter precis som star wars men det kanske fungerar även med vita eftertexter).
Däremot blir jag galen på ljudet. :rolleyes:
Synd då jag i övrigt är otroligt nöjd med denna projje :D

#1091

Postad 12 januari 2006 - 17:50

Janne.G
  • Janne.G
  • Forumräv

  • 735 inlägg
  • 0
OT:
Fasen vad snyggt makan! Du får lägga upp lite fler bilder i ditt galleri.

#1092

Postad 13 januari 2006 - 12:52

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
För er som kanske missat det så har våra kära grannar i väst ett mycket
bra forum där TW600 diskuteras flitigt:
AVforum Norway

Dessutom har medlemmen "Ansfield" gjort ett mycket
trevligt test av denna projje:
Epson TW600 test

#1093

Postad 13 januari 2006 - 16:51

Hybe
  • Hybe
  • Beroende

  • 1 429 inlägg
  • 0

För er som kanske missat det så har våra kära grannar i väst ett mycket
bra forum där TW600 diskuteras flitigt:
AVforum Norway

Dessutom har medlemmen "Ansfield" gjort ett mycket
trevligt test av denna projje:
Epson TW600 test

<{POST_SNAPBACK}>


men vafan de e ju på norska! :P

#1094

Postad 13 januari 2006 - 18:22

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
Har för första gången provat med Komponentsignal till projjen
visserligen var det ifrån en Lacie Silverscreen men det får duga tills
jag fixat ny DVD eller HTPC.
Det komponent gör till skillnad från S-video är att ge grymt mycket bättre
färgupplösning dvs bättre detaljer pga fler och tydligare färger.
Däremot blev inte detaljernas skärpa så mycket bättre som jag hoppats.
och skillnaden mellan interlaced och progressiv var väldigt små.
Tycker på något sätt att frekvensen på komponent signalen inte är
lika lugn som s-video även om den ger skarpare bild.

Obs nedanstående komentarer rör källan och bör inte påverka er
bild av projektorn i sig.
Provade olika utsignaler:
Component NTSC: ok bild något mörk pga NTSC
Component PAL: bra bild mjukast vad gäller frekvens men lite sämre i detaljer vid rörelser
480p: bra skärpa hyffsat lugn bild och naturligtvis bäst vad gäller detaljer i rörelser
720p: såg sämst ut av alla alternativen vad gäller detaljer nästintill grynig
1080i: bäst skärpa men något hackig bild tror processorn fick svårt att hänga med

(Är oerhört känslig just för "hack" och felaktig uppspelninsfrekvens
vet att många av mina kompisar inte skulle se någon skillnad alls)

#1095

Postad 13 januari 2006 - 18:40

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Hacken är ju inte komponents fel så att säga, utan snarare att din LaCie-spelare behöver reclockas lite.

Angående att 720p blev grynigt; jag antar att du körde vanligt DVD-material i 720p då? Annars undrar jag avd det är för HD-material du fått tag på :D

Kan du köra interlaced från den spelaren verkligen? Sker all deinterlacing verkligen i projektorn? Om inte, så kan det förklara att skillnaderna inte var så stora :P

Håller med dig om att hack och dylikt är jobbigt. Är man inte rätt på det med att köra ut rätt frekves för NTSC respektive PAL och dessutom reclocka det så är det näst intill otittbart. DEt är ett evigt trixande med HTPC ;)

#1096

Postad 13 januari 2006 - 19:54

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
Tackar för snabb feedback B8
Japp körde vanligt DVD material (X-men 2 och I-Robot) det måste bero på
mediaspelarens interna uppskalningsförmåga att just 720p såg så dåligt ut
eftersom 480p såg riktigt bra ut.
När man inte väljer 480p eller 720p så antar jag att signalen skickas som
interlaced eftersom det enbart är då man kan välja mellan
"progressive: Off/Video/Film" i projektorn.

Hacken kan nog bero på Lacien för de brukar försvinna om man väljer rätt
utsignal (NTSC/PAL) men det är en annan typ av mycket diffust flimmer
eller vad man ska kalla det som märks. Det är inte jätteirriterande men man
märker det i ögonvrån vilket man inte gör med S-video signal.
Det är det som jag tror har med frekvensen att göra möjligt att man kan bli
av med det genom att ställa in "tracking" och "sync" på projjen men jag vågar
inte pilla på sånt jag inte har teoretisk kunskap om.
Tycker mig ha upplevt samma fenomen även på andra projektorer matade
med komponent främst i snabba rörelser.
Kommer ihåg att jag upplevde fenomenet på CinemaConcepts mässa 2004
då Infocus 4805 och LG JT92 stod bredvid varandra. Infocusen hade samma
problem medan LGn inte hade det vet i och för sig inte vilken signal de var
matade med. Frågade några andra men det var ingen annan som märkte det
måste vara mina ögon som har en grym uppdateringsfrekvens :P
Får helt enkelt testa mer när jag får tillgång till andra "riktiga" DVD spelare.

Back on topic!

#1097

Postad 14 januari 2006 - 15:45

B8
  • B8
  • Guru

  • 4 536 inlägg
  • 0
Hehe Jobbigt med för snabba ögon Aqua :P

Jag har varit lite lat och inte satt fast min strömkabel i kabelränna ordentligt innan, men nu ska det ske. Tror ni det kan påverka bilden märkbart om jag drar den i en kabelränna precis bredvid rännan för DVI-kabeln, eller bör jag köra iväg den åt ett annat håll?

#1098

Postad 14 januari 2006 - 15:59

Perra1
  • Perra1
  • Veteran

  • 2 077 inlägg
  • 0
Hacken beror sannolikt på att displayen inte hänger med - om man skickar en 1080i signal till en 720p display så måste displayen skala ner signalen till displayens upplösning. Har sett detta på ett antal skärmar och projektorer.

Detta innebär att även om signalen när den skalas (uppsamplas) till 1080i tappar brus och kan vinna en del skärpa - så kan det ändå gå snett om signalen visas på en display som inte hanterar nedskalning (anpassning) till native resolution på ett bra sätt...

Om det "hackar" vid 1080 så kör med 720 - det kommer att ge bäst resultat för din display :P

mvh

/Pär

#1099

Postad 15 januari 2006 - 19:04

Unregisteredb94d2c55
  • Unregisteredb94d2c55
  • Amatör

  • 89 inlägg
  • 0
Har kört med composit från videon till projen men har varit missnöjd med bildkvaliten så jag har kopplat in en s-video sladd nu men bilden blir svartvit vad är det som är fel då är det min video som inte klarar av s-video eller?

Har en nv-hd 630 panasonic video, har ej kopplat ur composit kabeln men det borde inte påverkar eller?

#1100

Postad 15 januari 2006 - 19:58

AquaStealth
  • AquaStealth
  • Forumräv

  • 580 inlägg
  • 0
bobban5:
SvartVit bild brukar tyda på att någon produkt i kedjan inte stöder s-video och projjen kan vi utesluta då den stödjer s-video.
Har videon en egen s-video utgång eller har du kopplat via scart adapter etc?


Jaha nu blev man av med projjen för gott :o
morsan och hennes bekanta blev frälsta över bilden
då dem spelade bingolotto i 100"
Får se det positivt då det ändå måste anses spegla ett
visst teknikintresse :D



2 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 2 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny surround JTR Noesis 110HT
    mange87a
    2025-05-14 12:44:27
  • Nya versionen av bion med nya surroundhögtalare och akustik från vicoustic
    mange87a
    2025-05-14 12:39:27
  • mange87a
    2025-05-14 11:21:14
  • Ny projektor
    thhmo
    2025-05-11 11:17:07
  • Framvägg och vänster sida
    Globe
    2025-05-08 07:38:43
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.