Har haft min tv i, ja vad blir det nu, strax över en mÄnad, Àr vÀldigt nöjd. Det jag stör mig pÄ ibland Àr flÀkten, men annars sÄ.. .
* Officiell TrÄd - Sony KDF-E42/E50A11 *
Sony KD-E50A11 TV
(TV)
|
1
|
(37)
|
Inga priser | |
Sony KDF-E42A11 42" HD Ready LED Smart TV
(TV)
|
1
|
(3)
|
Inga priser | |
Sony KDF-50E2010 50" LED TV
(TV)
|
1
|
(29)
|
Inga priser |
SONY KDF-E50A11E svartnar (5 inlÀgg)
|
14 år sedan |
BÀsta 50" bakproj som kan köpas i Sverige? (1324 inlÀgg)
|
15 år sedan |
TV-apparater med inbyggd digitaltuner (186 inlÀgg)
|
15 år sedan |
Ta Bort (0 inlÀgg)
|
15 år sedan |
Bakprojektions-tv? (14 inlÀgg)
|
17 år sedan |
Sony KDF-50E2010 frÄgor. (2 inlÀgg)
|
18 år sedan |
Lila "ghosting" pÄ Sony KDF-E50A11 (2 inlÀgg)
|
18 år sedan |
DTS... Jag Àr en idiot - hjÀlp mig! (5 inlÀgg)
|
18 år sedan |
Köpa 50 tums TV (82 inlÀgg)
|
18 år sedan |
Sony KDFE50A11E (7 inlÀgg)
|
19 år sedan |
Hur ska jag vÀlja? För och nackdel? (55 inlÀgg)
|
19 år sedan |
GÀstbok för Dr. No ( inlÀgg)
|
20 år sedan |
Sony 50" Lcd (29 inlÀgg)
|
20 år sedan |
Triax UFO Digital" vs "Macab Mira" - eller annan? (1 inlÀgg)
|
20 år sedan |
LCD Viewpia LC-32IE21 eller Projektions-TV LCD? (2 inlÀgg)
|
20 år sedan |
Postad 11 January 2006 - 15:10
Har haft min tv i, ja vad blir det nu, strax över en mÄnad, Àr vÀldigt nöjd. Det jag stör mig pÄ ibland Àr flÀkten, men annars sÄ.. .
Postad 11 January 2006 - 15:19
Pixlarna Àr inte döda utan har lÄst sig (betydligt mer irriterande Àn döda pixlar som bara Àr svart)
Kolla upp hur mÄnga lÄsta du kan ha innan du fÄr en ny tv pÄ garantin. Jag har lyckligtvis ingen död eller lÄst pixel pÄ mitt exemplar.
MVH
parresurre
En kanske dum frÄga....kan lÄsta pixlar "lÄsa upp sig" eller Àr dom förstörda för alltid?
Inget svar frÄn försÀljaren Ànnu...
Edit 060112:
Fick svar idag...mycket riktigt, tvÄ pixlar Àr "inom normen"... Han tyckte jag skulle vÀnda mig direkt till Sony i Sverige, men det Àr la knappast nÄn idé...
Redigerat av Unregistered3a51365c, 12 January 2006 - 09:50.
Postad 11 January 2006 - 16:45
Ang flÀkten, visst lÄter de men varken jag eller min sambo tycker att det Àr nÄgot som stör alls.
/Halo
Postad 11 January 2006 - 20:03
Vilken anslutning anvÀnder jag dÄ till hemmabioförstÀrkaren dÄ jag vill ha dolby prologic ljud pÄ tv tittandet (anolgt) ?
/En otÄligt vÀntande Halo
Postad 11 January 2006 - 21:38
Du kopplar en ljudsladd (2xRCA) frÄn den vita och den röda kontakten som sitter vid antenningÄngen. (lÀngst ner till höger pÄ bilden.)HÄller pÄ att koppla in hemmabion. PÄ sid 3 i denna trÄd finns en miniatyr bild pÄ baksidan med anslutningar.
Vilken anslutning anvÀnder jag dÄ till hemmabioförstÀrkaren dÄ jag vill ha dolby prologic ljud pÄ tv tittandet (anolgt) ?
/En otÄligt vÀntande Halo
Postad 11 January 2006 - 23:05
kör dvd med scart och dÄ funkar alla högtalarna perfekt. Mysko
Postad 12 January 2006 - 09:40
Postad 12 January 2006 - 12:51
Om du vill anvÀnda bÀgge TV-mottagarna i TVn, den analoga och den digitala.HÄller oxÄ med ang flÀkten... Det susar lite, men inte störande
SÄg i bruxen att man skulle koppla in den medföljande koaxkablen mellan tvÄ koaxingÄngar pÄ baksidan...(bygla) NÄgon som vet varför man skall göra det?
Postad 12 January 2006 - 12:52
Redigerat av Unregisteredf64a5233, 15 January 2006 - 22:00.
Postad 12 January 2006 - 15:07
Ahh... coolt, jag har ju kabeltv och dÀr filtrerar de ju bort den markbundna signalen... DÄ skulle jag ju kunna fixa en bordsantenn och kolla pÄ det markbundna digitala nÀtetOm du vill anvÀnda bÀgge TV-mottagarna i TVn, den analoga och den digitala.HÄller oxÄ med ang flÀkten... Det susar lite, men inte störande
SÄg i bruxen att man skulle koppla in den medföljande koaxkablen mellan tvÄ koaxingÄngar pÄ baksidan...(bygla) NÄgon som vet varför man skall göra det?
Redigerat av jok, 12 January 2006 - 15:08.
Postad 12 January 2006 - 17:26
Vad tror ni om den hÀr:
http://www.sonystyle...ction_42to51TVs
Finns en vÀldigt omfattande trÄd i USA om den:
http://www.avsforum....ighlight=E50A10
En högupplöst 50-tummare som kan fÄs för cirka 17500:-. Visserligen fÄr man ett djup pÄ 40 cm pÄ köpet, men ÀndÄ?
Kannon maskin, otroligt bang for the buck. Har föregÄngaren.
Postad 12 January 2006 - 17:31
Finns det nÄgra som helst fördelar med bakprojektions-tv? Jag har bara upplevt nackdelar med denna typ av skÀrm. DÄlig betraktningsvinkel och ljusstyrka, kontrast och dÄlig bildkvalitet. Det enda som talar För.. Àr vÀl pris per tum. Vad tycker ni?
dÀr har du helt "fel" eller rÀttare sagt tittar pÄ maskiner för lÀnge sedan.
Dessa maskiner frÄn sony har bra betrakningsvinkel till skillnad frÄn DLP och hög ljusstyrka. kontrasten Àr den enda nÄgot svaga sida pÄ föregÄngaren (den jag har), tydligen har de ökat kontrast djupet rejÀlt.
GÀller ju Àven moderna DLP backprojection
Redigerat av Unregisteredb6fafaca, 12 January 2006 - 17:36.
Postad 12 January 2006 - 17:52
Skit ocksÄ!
ingen digital ut !? Det har jag missat.
Ăr det sĂ„ tĂ€nker jag avbestĂ€lla min !
(Pip klarar jag mig dock utan)
Fattar inte riktigt vad ni skall md det till, Àr ju bara kassa canal+ filmer som man redan sett pÄ DVD som gÄr i 5.1 och söndermixade epa slager sÀndningar och annat frÄn SVT. Stereo ut analogt duger gott frÄn en TV.
Postad 13 January 2006 - 17:30
Jag har ocksÄ spanat en hel del pÄ denna tvn mest pga att den har just den upplösningen den har.
Vad jag har förstÄtt sÄ Àr det nÀmligen mycket bÀttre att ha 1280*720 native Àn 1366*768.
(vad finns det förresten för anledning förhuvudtaget att det byggs lcd paneler med 1366*768 istÀllet nÀr det Àr extrapixlar mot hdstandarden??)
Dels pga att det Àr ren hd upplösning som inte behöver skalas om som den senare behöver, men till största delen för att jag ju har tÀnkt att anvÀnda den som datorskÀrm ocksÄ. Och för det första sÄ finns ju 1280*720 att vÀlja i windows och eftersom det Àr riktigt hd-upplösning utan extrapixlar sÄ finns det mÄnga spel som stödjer denna upplösningen.. det ska alltsÄ gÄ fint att bÄde kolla pÄ hd-film frÄn datorn och Àven spela spel i hd-upplösning frÄn datorn..
Men... sÄ fÄr man lÀsa hÀr att tvn har optisk overscan av nÄn konstig anledning...
DÄ kanske denna inte passar bra alls, dÄ blir det vÀl en del av fönstret i bÄde browser och spel som inte syns, och Àven om man skulle spela en hdupplöst film frÄn datorn sÄ ser man inte heller hela bilden eller..
NÄgon som har erfarenhet av dessa tankar mina, nÄgon som kanske har samma planer som mig och samma krav och dessutom testat hur det funkar??
Mycket tacksam för svar
Mvh Martin
Postad 13 January 2006 - 18:57
Inga döda pixlar.
Inga ljusa hörn.
Hittills Àr jag nöjd, kör Boxer och har en HTPC som jag tyvÀrr inte har kunnat testa med DVI eftersom kablaget inte kommit, har bestÀllt Suprakabel.
Provat köra via PC ingÄngen men dÀr kan jag bara vÀlja 1024x768 sÄ helt bra blir det ju inte.
I övrigt Àr jag nöjd med bilkvaliteten och skÀrpa/kontrast, har iofs inga referenser nÀr det gÀller högupplösta stora skÀrmar men den duger Ät mig.
Den Ă€r VĂĂĂLDIGT stor jĂ€mfört med min gamla 28" CRT
Redigerat av Caper, 13 January 2006 - 18:57.
Postad 15 January 2006 - 12:28
Postad 15 January 2006 - 22:41
Har nu testat Sonyn lite mer, och nyligen ocksÄ köpt Samsungs DVD-recorder DVD-R125 med HDMI (ingen HDD, men jag spelar in par ggr om Äret max sÄ det bekymrar mig inte mkt), och nu blir det riktigt riktigt bra bild - med medföljande HDMI-kabel! (lÀste att Parresurre hade denna spelare och var inne pÄ Samsung 850/950 som skall ha samma bildkretsar, men tog alltsÄ recordern och kunde sÄledes plocka bort VHS-bandaren ur TV-bÀnken....:-)
Innan dÄ jag körde komposit frÄn gamla DVD:n (Àldre Centrum utan proggressiv scan) tyckte jag bilden blev rÀtt ok, Àven vanlig TV via kabelvision. Visst var det klar skillnad pÄ bildkvalitet mellan DVD och TV-signal, men nu dÄ jag tittat pÄ ett par kvalitetsfilmer via HDMI (Sagan om ringen, Gladiatorn m.m) sÄ öppnades en ny vÀrld av djup och fÀrger, och nu kÀnns kabel-Tv ganska risigt mot DVD......:-) HDMI lönade sig rejÀlt alltsÄ! (hade iofs blivit besviken annars.....)
Skall investera i en ny HDMI-kabel vad det lider, sÄ kanske man kan plocka ur lite till ur DVD-spelaren. Blir nog en Supra-kabel, och behöver bara 0,5-1m, sÄ enorm skillnad lÀr det nog inte bli. Men bara vetskapen att det troligtvis Àr ett "lakritssnöre" till HDMI-kabel som sitter dÀr nu (den följde med tillsammans med en DVI-HDMI kabel ocksÄ) lÀr ju fÄ mig att köpa Supran....:-)
AngÄende döda/lÄsta pixlar har jag ocksÄ hittat en uppe i vÀnstra hörnet (fick leta efter den) men Àr inget som stör (eller gÄr att göra nÄt Ät...;-)
Bilden Àr ngt blÄare i vÀnstra hörnet - dock inte ljusare som ngn hade.
Men, Äterigen, olika defekter fanns det pÄ alla LCD/plasma-Tv jag tittade pÄ - det hade blivit en kompromiss vad jag Àn köpt (pengar, prestanda, storlek etc), men vetskapen om att denna 50" Tv kan leverera sÄpass mkt - och kompromissa sÄ lite, rÀckte i alla fall för undertecknad för att bestÀmma sig.
1) Skulle ha den nya TV:n pÄ min Tv-bÀnk-inte hÀnga den pÄ vÀggen - check!
2) Ville ha HDMI-anslutning - check!
3) Ville helst ha 1280x720 dvs HD utan skalning - check!
4) Ville ha stor bild-gÀrna 50 tum - check!
5) Ville kunna ha den som datorskÀrm - check!
6) Ville inte betala en förmögenhet för det - check!
Detta var nÄgra av mina skÀl, och efter att ha sett den med HD-material var jag övertygad. Visst stör flÀkten mig lite, men eftersom jag oftast har stereon/bioanlÀggningen igÄng sÄ Àr det alltsÄ sÀllan som det hÀnder (förutom nu dÄ jag skriver detta inlÀgg med TV:n pÄ lÄg volym i bakgrunden= flÀkten hörs...;-)
SÄ jag mÄste sÀga att jag Àr mer Àn nöjd med tanke pÄ vad jag fick för pengarna!
/HD-600
ps. Skall framöver testa att först ljuddÀmpa flÀkten innan jag köper en ny, och detta genom att vibrationsdÀmpa fastsÀtttningen av flÀkten i chassit dÄ detta kan göra en del för "flÄset". Kanske byter flÀkt ocksÄ som sagt, men en sak i taget.....(vill inte börja skruva för mkt i en helt ny Tv det första jag gör....:-)
Postad 15 January 2006 - 22:43
Nöjd med TV:n i övrigt.
Provat ett ATI 8500/MCE mot PC ingÄngen(VGA):
JÀttebra skÀrpa i Windowsmiljö men kan inte köra högre upplösning Àn 1024x768, kan dock strÀcka ut bilden sÄ att den tÀcker hela TV bilden.
Kör jag ut film sÄ blir det inte bra, fÄr inte ut bilden acceptabelt utan fÄr leva med svarta fÀlt under och över filmen.
Samma grafikkort men med DVI till HDMI kablage:
GÄr bra att köra 1280x720 men skÀrpan i windowsmiljö Àr bedrövlig, smet runt text och ikoner.
Kör jag ut film sÄ fÄr jag "overscan" eller vad det nu kallas, tappar en del av texten i filmer.
Provat ett Geforce Ti 4600 med samma resultat.
Vad beror allt detta pÄ??
Hur kan man komma runt allt detta trassel?
Det finns vÀl en del grafikkort med komponentutgÄngar, kan det bli bÀttre?
Postad 16 January 2006 - 01:57
Jag har nu testat köra HTPC mot Tv:n med deprimerande resultat, kan mycket vÀl vara jag som inte konfigurerar det hela korrekt.
Nöjd med TV:n i övrigt.
Provat ett ATI 8500/MCE mot PC ingÄngen(VGA):
JÀttebra skÀrpa i Windowsmiljö men kan inte köra högre upplösning Àn 1024x768, kan dock strÀcka ut bilden sÄ att den tÀcker hela TV bilden.
Kör jag ut film sÄ blir det inte bra, fÄr inte ut bilden acceptabelt utan fÄr leva med svarta fÀlt under och över filmen.
Samma grafikkort men med DVI till HDMI kablage:
GÄr bra att köra 1280x720 men skÀrpan i windowsmiljö Àr bedrövlig, smet runt text och ikoner.
Kör jag ut film sÄ fÄr jag "overscan" eller vad det nu kallas, tappar en del av texten i filmer.
Provat ett Geforce Ti 4600 med samma resultat.
Vad beror allt detta pÄ??
Hur kan man komma runt allt detta trassel?
Det finns vÀl en del grafikkort med komponentutgÄngar, kan det bli bÀttre?
LÄter ju inte bra alls. Jag tÀnkte köra mer HTPC Àn vanlig TV. Hoppas verkligen att det gÄr att fÄ bra skarp bild via DVI-HDMI och 1280x720. NÄn som vet nÄtt?
Postad 16 January 2006 - 16:29
Har idag en (mycket snygg) tv-bÀnk som Àr ca 40cm hög, Àr detta för lÄgt?? Vi har ungefÀr samma sitthöjd pÄ soffan (alltsÄ ca 40cm)..
Noterar att SonyŽs bÀnk till KDF-E50A11 Àr 70cm hög..
Postad 16 January 2006 - 16:39
Jag undrar hur högt ni har TVŽn placerad??
Har idag en (mycket snygg) tv-bÀnk som Àr ca 40cm hög, Àr detta för lÄgt?? Vi har ungefÀr samma sitthöjd pÄ soffan (alltsÄ ca 40cm)..
Noterar att SonyŽs bÀnk till KDF-E50A11 Àr 70cm hög..
Jag kör Solid bÀnken frÄn Netonet...60 cm hög och funkar fint för oss...
Bifogad fil(er)
Postad 16 January 2006 - 17:54
Jag undrar hur högt ni har TVŽn placerad??
Har idag en (mycket snygg) tv-bÀnk som Àr ca 40cm hög, Àr detta för lÄgt?? Vi har ungefÀr samma sitthöjd pÄ soffan (alltsÄ ca 40cm)..
Noterar att SonyŽs bÀnk till KDF-E50A11 Àr 70cm hög..
Jag köpte en bÀnk frÄn Jysk som Àr 50 cm hög, det funkar fint.
70 cm tycker jag skulle bli vÀl sÄ högt.
Postad 16 January 2006 - 20:56
Jag undrar hur högt ni har TVŽn placerad??
Har idag en (mycket snygg) tv-bÀnk som Àr ca 40cm hög, Àr detta för lÄgt?? Vi har ungefÀr samma sitthöjd pÄ soffan (alltsÄ ca 40cm)..
Noterar att SonyŽs bÀnk till KDF-E50A11 Àr 70cm hög..
Tips pÄ bÀnk...
Sony_p__b_nk.JPG 321.21K
651 Antal nerladdningar57 cm hög och passar bra till vardagsrummets design, soffhöjd och plÄnbok. (tittavstÄnd 3.4m)
Denna passade oss bra eftersom högtalarna Àr i ek. Finns pÄ MIO och EuropaMöbler för ca: 1600:-
BÀnken heter Buffer. -En lÀgre bÀnk skulle inte passa oss, detta Àr nog kring minimal höjd.
Se till att bestÀlla denna modell i EK mönstrad folie eftersom det finns en till som heter Buffer och ser helt annorlunda ut och Àr grÀsligt ful dessutom
NetOnNet har flera bÀnkar bl.a. en som Àr lika bred som TV'n (120 cm) och 61 cm hög. Kanske att man kan placera hyllan lÀgre för plats för centern? Borde gÄ med lagom mÀngd vÄld, svordomar och snickarglÀdje eller placera bÀnken upp och ned om fÀstena för benen tillÄter. NetOnNet bÀnk för 1290:-
Denna TV (Sony KDF-E5011E) har verkligen bra bild!!
Redigerat av Per_We, 17 January 2006 - 12:25.
Postad 18 January 2006 - 08:27
Hur upplever ni ?
Ăr det nĂ„gon som lyckats med att trĂ€ffa "1 till 1" pixel pĂ„ vga ingĂ„ngen?
Postad 18 January 2006 - 18:04
Har problem med sorgkanter nÀr jag kopplar in datorn via vga. Har lÀst överallt om detta men inte fÄtt nÄt riktigt svar pÄ nÄn bra ÄtgÀrd. NÄn som har nÄt bra förslag?
Ha deÂŽ!
Postad 18 January 2006 - 19:47
finns det nÄnting man ska tÀnka pÄ med kontrast och ljusstyrka osv, grejor som man ska vara vaken pÄ nÀr det gÀller plasmor? finns det liknande grejor pÄ bakprojar? jag tÀnker pÄ inbrÀnning, slitage av lampan osv.
Postad 19 January 2006 - 21:59
Postad 19 January 2006 - 22:41
Ăr det nĂ„gon som vet hur kvaliteten blir om jag ska se film frĂ„n datorn dĂ„ jag har ett Radeon 9600XT med s-video till tvns scart? Grafikkortet har tydligen ocksĂ„ en DVI-I Dual-Link output (24 pins) men den hĂ€r TVn har vĂ€l inte dvi-in?
Jah har bara snabbt testat köra s-video till TV:n, det duger vÀl till film men det blir bedrövligt i windowsmiljö.
Du kan ju köpa DVI-HDMI kablage om du vill köra via grafikkortets DVI, kör sÄ sjÀlv och det funkar rÀtt bra.
Det var först inte bra men det berodde mest pÄ mitt grafikkort, ATi 8500 LE 64 Mb med DVI.
Kör nu med ett Nvidia 6200 och det funkar helt ok, rÀtt billigt kort som kostar lÄngt under tusenlappen.
Kör 1280x720 med helt ok skÀrpa i windowsmiljö och bra bild Àven i filmer.
Postad 20 January 2006 - 12:54
Postad 20 January 2006 - 16:19
Kan man inte fÄ 1280x720 via komponentingÄngen? IsÄfall verkar den ju helt meningslös. Stort minus ochsÄ eftersom man inte kan spela med HD-upplösning pÄ Xbox 360.
Postad 20 January 2006 - 16:37
Komponentanslutningen stöder 480i/p, 576i/p, 720p (1280x720 progressive) och 1080i.FrÄgar samma sak som en kille lÀngre upp:
Kan man inte fÄ 1280x720 via komponentingÄngen? IsÄfall verkar den ju helt meningslös. Stort minus ochsÄ eftersom man inte kan spela med HD-upplösning pÄ Xbox 360.
Postad 20 January 2006 - 17:24
Komponentanslutningen stöder 480i/p, 576i/p, 720p (1280x720 progressive) och 1080i.FrÄgar samma sak som en kille lÀngre upp:
Kan man inte fÄ 1280x720 via komponentingÄngen? IsÄfall verkar den ju helt meningslös. Stort minus ochsÄ eftersom man inte kan spela med HD-upplösning pÄ Xbox 360.
men varför stÄr det inte sÄ i manualen dÄ?
Postad 20 January 2006 - 18:00
Köper man en TV idag med komponentanslutning sÄ kan man rÀkna med att de kan ta emot nÀmnda format. Det Àr egentligen bara frÄgan om en TV klarar 1080p eller inte. De övriga Àr det sÀllan problem med.Komponentanslutningen stöder 480i/p, 576i/p, 720p (1280x720 progressive) och 1080i.FrÄgar samma sak som en kille lÀngre upp:
Kan man inte fÄ 1280x720 via komponentingÄngen? IsÄfall verkar den ju helt meningslös. Stort minus ochsÄ eftersom man inte kan spela med HD-upplösning pÄ Xbox 360.
men varför stÄr det inte sÄ i manualen dÄ?
Postad 21 January 2006 - 02:31
Postad 22 January 2006 - 11:51
Postad 22 January 2006 - 13:42
720p DVI-HDMI frÄn pc tycker jag dÀremot inte övertygar helt... ok men inte mer. VÀntar pÄ kablage för att ansluta pcn via komponent. Hoppas det blir bÀttre sÄ.
Postad 22 January 2006 - 17:39
- Brukar engelsk manual medfölja om man bestÀller frÄn Tyskland?
- kan meny-sprÄken skilja sig beroende pÄ om man handlar frÄn Sverige eller Tyskland? Knappast?!
- Ni som har köpt TV:n: Ăr bilden ungefĂ€r lika skarp som andra LCD TV med jĂ€mförbar upplösningsgrad?
Tack pÄ förhand
Postad 22 January 2006 - 20:47
PÄ sidan 3 i denna trÄd finns dÀr en miniatyrbild, Àr det nÄgon som vet vilka anslutningar i tv jag ska anvÀnda med komponent kabeln frÄn dvd. (dÀr sitter ju 5 st anlutningar pÄ rad i tv och endast 3 frÄn dvd)
Skulle bli vÀldigt tacksam för svar.
/Halo
Postad 22 January 2006 - 21:02
Har nu köpt en komponent kabel till min dvd.
PÄ sidan 3 i denna trÄd finns dÀr en miniatyrbild, Àr det nÄgon som vet vilka anslutningar i tv jag ska anvÀnda med komponent kabeln frÄn dvd. (dÀr sitter ju 5 st anlutningar pÄ rad i tv och endast 3 frÄn dvd)
Skulle bli vÀldigt tacksam för svar.
/Halo
De tre översta. Observera att de Àr fÀrgkodade. Grönt/Rött/BlÄtt.
/Micke
Postad 23 January 2006 - 10:42
Hej. Trevlig trĂ„d. Ăr intresserad av Sonyn och undrar:
- Brukar engelsk manual medfölja om man bestÀller frÄn Tyskland?
- kan meny-sprÄken skilja sig beroende pÄ om man handlar frÄn Sverige eller Tyskland? Knappast?!
- Ni som har köpt TV:n: Ăr bilden ungefĂ€r lika skarp som andra LCD TV med jĂ€mförbar upplösningsgrad?
Tack pÄ förhand
Hej, köpte min frÄn Tyskland och engelsk manual medföljer. MenysprÄk kan du vÀlja sjÀlv. Dock finns inte svenska men engelska funkar ju. Jag tycker skÀrpan Àr kanon...enda man klagar lite pÄ (som du lÀst tidigare i trÄden) Àr svÀrtan...men med lite pysslande med instÀllningar sÄ blir det fullt acceptabelt.
Postad 23 January 2006 - 11:15
Postad 23 January 2006 - 11:25
HÄller oxÄ med, skÀrpan Àr kanon
 och svÀrtan Àr klart godkÀnd efter lite pyssel. NÀr man bestÀller frÄn tyskland, blir det inte dyrt om tvn skulle gÄ i sönder, fÄr man stÄ för frakten till tyskland?
Jag köpte den frÄn Directshopper med en e-trust garanti som betalar tillbaka hela köpesumman om jag inte fÄr tv'n eller om den skulle anlÀnda smashad. Det kostade bara 30 EUR i frakt frÄn tyskland...
Redigerat av Unregistered3a51365c, 23 January 2006 - 11:26.
Postad 23 January 2006 - 18:06
Postad 23 January 2006 - 19:15
HÄller oxÄ med, skÀrpan Àr kanon
 och svÀrtan Àr klart godkÀnd efter lite pyssel. NÀr man bestÀller frÄn tyskland, blir det inte dyrt om tvn skulle gÄ i sönder, fÄr man stÄ för frakten till tyskland?
Jag köpte den frÄn Directshopper med en e-trust garanti som betalar tillbaka hela köpesumman om jag inte fÄr tv'n eller om den skulle anlÀnda smashad. Det kostade bara 30 EUR i frakt frÄn tyskland...
Ăr vĂ€ldigt sugen pĂ„ denna tv'n men undrar hur du bar dig Ă„t för att kunna bestĂ€lla frĂ„n directshopper dĂ„ de bara levererar inom tyskland?
Tacksam för svar
Postad 23 January 2006 - 20:04
Till Tinyox76: Du kanske har sett att det Àr flera tyska ÄterförsÀljare som sÀljer/sÀnder till Sverige. SjÀlv har jag varit i telefonkontakt med Tec24-7 och technikdirekt. Jag ska ringa dem igen och frÄga noga angÄende (frakt)försÀkringen. NÀr det gÀller garantin hÀnvisar de till 2-Ärs "Sony-garanti" men man ska alltsÄ ta det med Sony Sverige.
Jo, svÀrtan ni talar om Àr nog lite minus. PÄ Sibas utstÀllnings ex blir det ganska skuggigt pÄ mörka scener. Hur stÀller ni in sÄ det blir bra?
VÄran 7-Är gamla Nokia 29" 100Hz har helt svart ruta nu. Tar emot att lÀmna för lagning som kostar "minst" 600-1200.
Mvh
Postad 24 January 2006 - 00:08
Det roliga blir att dra om alla kablar och lÀgga nya kabel listor =) WOHO!!! =/
Postad 24 January 2006 - 08:20
HÄller oxÄ med, skÀrpan Àr kanon
 och svÀrtan Àr klart godkÀnd efter lite pyssel. NÀr man bestÀller frÄn tyskland, blir det inte dyrt om tvn skulle gÄ i sönder, fÄr man stÄ för frakten till tyskland?
Jag köpte den frÄn Directshopper med en e-trust garanti som betalar tillbaka hela köpesumman om jag inte fÄr tv'n eller om den skulle anlÀnda smashad. Det kostade bara 30 EUR i frakt frÄn tyskland...
Ăr vĂ€ldigt sugen pĂ„ denna tv'n men undrar hur du bar dig Ă„t för att kunna bestĂ€lla frĂ„n directshopper dĂ„ de bara levererar inom tyskland?
Tacksam för svar
Directshopper levererar till Sverige utan problem. Sidan Àr pÄ tyska men det hindrar inte. TV'n kom med DFDS Transport (anlÀnde i Helsingborg) och kördes fram till dörren...mycket bekvÀmt! =)
Postad 24 January 2006 - 21:16
I likhet med mÄnga andra hade jag tÀnkt mig en av de billigaste 42-tums HD Ready-plasmorna, men vill egentligen hellre ha en 50-tummare och snubblade plötsligt över denna trÄd.
Har ÀndÄ inte tÀnkt ha burken hÀngande pÄ vÀggen sÄ dÄ spelar ju djupet ingen större roll.
Det jag har idag Àr följande:
DVD: Marantz DV-6400
Receiver: Marantz SR-7400
KEF Coda högtalare runt om
Com hem digital-TV
Kommer att anvÀnda TV:n för TV-tittande samt DVD-film, punkt slut. Möjligen kan ett Play Station 2 vara pÄ ingÄng.
Tror ni att Sonyn kan passa mig? Det var nÄgon digital utgÄng den saknade, har det nÄgon betydelse i mitt fall?
Hur "anvÀndarvÀnlig" Àr burken? PÄ mÄnga av er lÄter det som om man mÄste fippla en massa med instÀllningar för att det ska bli bra bild, och jag Àr helt handikappad vad gÀller sÄnt....
// Fnulan
Postad 24 January 2006 - 22:31
FÄr vÀl ta en ny titt pÄ Directshoppers sida. Blev förvirrad nÀr det inte fanns nÄt annat land Àn Tyskland att vÀlja pÄ vid transportval.... men men jag ska kolla igen!
Ska ha denna tv'n sen fÄr sambon tycka det Àr dyrt om hon vill!
Postad 24 January 2006 - 22:43
Tbone du fÄr nog förklara för mig mer ingÄende hur du bar dig Ät... min tyska e ju inte vad den borde vara heller... e ju tio Är sen man pluggade det!
0 anvÀndare lÀser detta Àmne
0 medlemmar, 0 gÀster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pÄgÄr
Avancerad sökning
1
SONY KDF-E50A11E svartnar
2 bilder
27 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas hÀr?