* Officiell tråd - Epson EMP-TW600 *
1677 svar till detta ämne
#1201
Postad 02 februari 2006 - 22:13
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
B8:
Njä krånglade inte från början men det blev krångligt
eftersom det inte fungerade som det skulle
Gjorde precis som du sade men fick inte pixel perfect
enda skillnaden jag kan komma på är att jag kör med
VGA kabel och du använder DVI?
Letade lite men kunde inte hitta inställningen för
Normal/Larger när jag kör VGA.
(använder Larger vid alla andra signaler)
#1202
Postad 03 februari 2006 - 01:10
MrJones
-
MrJones
-
Användare
-
-
190 inlägg
Kör du VGA behöver du kanske justera lite på projektorn också... borde finnas någon som kan ge dig exakta timings för powerstrip och TW600 så du har nåt att utgå ifrån. Här kan du hämta en bra bild att testa med: http://files.upl.sil...est_pattern.jpgKör den som skrivbordsbakgrund, när den är stabil har du uppnått 1:1 pixelmapping.
Redigerat av MrJones, 03 februari 2006 - 01:12.
#1203
Postad 05 februari 2006 - 17:24
Unregisteredd7a46a96
-
Unregisteredd7a46a96
-
Veteran
-
-
1 612 inlägg
Skulle kolla en film igår när det klickade till i projen sen blev bilden jätte röd på vänster sida och grön på höger sida av duken. Det har varit lite förut men inte så här mycket. Nu syns det lite i film ocm man kollar noga. Såg det väldigt tydligt efter som jag kör HTPC och hade ett helvitt fönster öppet när det plötsligt ändrade färgton. Se bifogad bild
Får nog bli ett samtal till Epson på måndag. Är det någon som lämnat in sin på service?? Hur funkar det? Får man en annan låne proje under tiden och kommer dom och hämtar den för det skulle ju vara på platsen garanti. Får man tillbaka samma proje sen eller får man behålla den nya man fick??
Bifogad fil(er)
-
duk.jpg 1,13MB
133 Antal nerladdningar
#1204
Postad 05 februari 2006 - 20:14
C-Beat
-
C-Beat
-
Användare
-
-
165 inlägg
Detta har säkert vart uppe tidigare i denna tråd men jag lyckas inte göra en sökning i tråden...
Vilken handlare i sverige har lampor till 520/600 och vad kostar dem? De enda jag hittar är dustin men de tar 6 000:- (!) för en lampa!
#1205
Postad 05 februari 2006 - 23:02
Joakim
-
Joakim
-
Mästare
-
-
3 956 inlägg
Detta har säkert vart uppe tidigare i denna tråd men jag lyckas inte göra en sökning i tråden...
Vilken handlare i sverige har lampor till 520/600 och vad kostar dem? De enda jag hittar är dustin men de tar 6 000:- (!) för en lampa! <{POST_SNAPBACK}>
Här kommer Prisjakt Expert väl till hands. Se följande sökning för priser på lampor till 520/600: Länk
#1206
Postad 05 februari 2006 - 23:12
C-Beat
-
C-Beat
-
Användare
-
-
165 inlägg
Kanon! en sök funktion jag helt missat
#1207
Postad 06 februari 2006 - 19:01
Hybe
-
Hybe
-
Beroende
-
-
1 429 inlägg
#1208
Postad 08 februari 2006 - 13:51
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
Äntligen fick jag pixel perfect 1280x720 att funka
JOY JOY HAPPY HAPPY JOY!
För att dra den korta versionen så var det projektorns autosync
som inte fungerade som den skulle. Jag gissar att den har svårare
att ställa in sig rätt när den får VGA signal än om den får DVI/HDMI.
Löste det genom att först ändra på tracking inställningarna så att de
vertikala linjerna försvann sedan ändrade jag sync inställningen så
att bildflimmret försvann.
Resultatet en nästintill perfekt och väldigt stabil bild
Som sagt kör jag med full vertikal lesnshift så skärpan är fortfarande
ganska ojämn men bilden i övrigt är högklassig och även textdokument
ser bra ut.
#1209
Postad 08 februari 2006 - 15:32
Janne.G
-
Janne.G
-
Forumräv
-
-
735 inlägg
Äntligen fick jag pixel perfect 1280x720 att funka JOY JOY HAPPY HAPPY JOY!
För att dra den korta versionen så var det projektorns autosync som inte fungerade som den skulle. Jag gissar att den har svårare att ställa in sig rätt när den får VGA signal än om den får DVI/HDMI. Löste det genom att först ändra på tracking inställningarna så att de vertikala linjerna försvann sedan ändrade jag sync inställningen så att bildflimmret försvann.
Resultatet en nästintill perfekt och väldigt stabil bild Som sagt kör jag med full vertikal lesnshift så skärpan är fortfarande ganska ojämn men bilden i övrigt är högklassig och även textdokument ser bra ut.
Tack för tipset. Har försökt ett tag utan att lyckas få till det. Nu blev min testbild stabil.
#1210
Postad 08 februari 2006 - 17:28
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
 Epson folket var snabba, skickade in mitt kvitto idag och fick ett samtal nu om att dom hämtar projjen imon, hämt service är guld värt
Dessutom är ersättnings TW600 på väg som jag fick låna för att kunna fortsätta med recensionen det ingår för övrigt ingen utbytesprojj i garantin.
Skall bli kul att få mäta upp och titta på en annan TW600
Redigerat av ZoomAir, 08 februari 2006 - 17:32.
#1211
Postad 08 februari 2006 - 17:39
Unregisteredd7a46a96
-
Unregisteredd7a46a96
-
Veteran
-
-
1 612 inlägg
Va bra att du skickat din då kan jag vänta lite att skicka min för att se hur lång tid det kommer att ta samt om de fixar till det så man inte får tillbaka den med samma fel.
Jag får nämligen ingen låne projektor det är ju inte kul att vara utan den i flera veckor eller vad det nu kan ta. Ska skicka mitt kvitto idag tror jag.
Är din "färgning" av bilden samma hela tiden eller ändrar den sig??
Min ändrar sig från nästan inget till det ni såg på bilden ovan. GRRR:::
Det syns mycket även I film.
#1212
Postad 08 februari 2006 - 17:55
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Va bra att du skickat din då kan jag vänta lite att skicka min för att se hur lång tid det kommer att ta samt om de fixar till det så man inte får tillbaka den med samma fel. Jag får nämligen ingen låne projektor det är ju inte kul att vara utan den i flera veckor eller vad det nu kan ta. Ska skicka mitt kvitto idag tror jag.
Är din "färgning" av bilden samma hela tiden eller ändrar den sig?? Min ändrar sig från nästan inget till det ni såg på bilden ovan. GRRR::: Det syns mycket även I film.
<{POST_SNAPBACK}>
Har faktiskt inte tänkt på om det varierar, känns som att det är rätt konstant. Yupp min ser ungefär ut som på din bild zupe kanske lite mer, plus att jag har grönt på vänster sida och rött på höger IRE fälten är nästan komiska ibland, "grått" skall det ju vara Men men, får se hur Epson sköter detta ärende skall bli intressant, det började bra i alla fall, ringde och talade med supporten och dom var mycket hjälpsamma, sedan efter jag mejlat kvittot hörde dom av sig samma dag och kommer imon. Så hitils är jag mycket impad av servicen vi får se hur det fortsätter  Kul är ju att man har mätverktyg och kan visa att det skiljer ca 3800K mellan höger och vänster sida
Redigerat av ZoomAir, 08 februari 2006 - 17:58.
#1213
Postad 08 februari 2006 - 18:08
Unregisteredafe9e410
-
Unregisteredafe9e410
-
Veteran
-
-
1 907 inlägg
Jaha, och så föll man för grupptrycket och beställde en Marantz DV6600
Nu skall bilden dammsugas
#1214
Postad 08 februari 2006 - 18:43
Leito
-
Leito
-
Amatör
-
-
65 inlägg
Är din "färgning" av bilden samma hela tiden eller ändrar den sig?? Min ändrar sig från nästan inget till det ni såg på bilden ovan. GRRR::: Det syns mycket även I film.
<{POST_SNAPBACK}>
Jag lider av samma sak och min färgning ändrar sig sakta men säkert. Först var bilden rosa på vänstersidan för att sedan vandra över till högersidan och nu är det återigen rosa på vänstersidan och grönt på högersidan. Det känns också som färgen blir mer och mer intensiv. Är inte riktigt uppe i samma färgstarkhet som bilden ovan men jag är rädd att jag hamnar där. Tänkte vänta lite med att kontakta Epson eftersom OS närmar sig med stormsteg. (Tyvärr är ju ett vinterOS tillsammans med svartvita filmer ungefär det värsta man kan titta på vad det gäller detta färgproblem men men.....)
#1215
Postad 08 februari 2006 - 21:01
Joakim
-
Joakim
-
Mästare
-
-
3 956 inlägg
Jag tog några bilder på fjärrkontrollen till TW600. Kanske kan vara intressant att se för de som funderar på att köpa projektorn. Here goes: Länk
#1216
Postad 08 februari 2006 - 23:37
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
Snygga bilder som vanligt Joakim
Tycker faktiskt riktigt bra om denna fjärrkontroll
Läste att någon hade problem med räckvidden på
sin fjärrkontroll och kan inte fatta hur det gått till
själv kan jag rulla in mig i mattan och lägga mig
under soffan med fjärrkontrollen riktad mot golvet
utan batterier och ändå få exakt respons från mina
knapptryckningar.
Upptäckte förresten att den lilla knappen som används
för att tända bakgrundsbelysningen är svagt självlysande
hade inte sett det förrän nu
#1217
Postad 08 februari 2006 - 23:51
Joakim
-
Joakim
-
Mästare
-
-
3 956 inlägg
Haha, det kan faktiskt jag med. Kanske inte utan batterier men nästan  Vad är det för sändare i fjärren egentligen? Jag har aldrig varit med om en så bra fjärr!
Det enda som är synd, som jag skrev i albumet, är att navigeringsknapparna inte är utmärkta på något sätt så att man slipper titta på dosan när man navigerar. Hade knapparna bara varit lite nedsänkta, haft en annorlunda yta eller liknande så hade det varit suveränt. Så är det ju på alla fjärrar som har navigeringsknappar. Nåja, man kan inte få allt.
Tackar för berömmet!
#1218
Postad 09 februari 2006 - 11:10
Unregistered6819cc18
-
Unregistered6819cc18
-
Forumräv
-
-
584 inlägg
Jag var och tittade på denna proj igår och blev mäktigt imponerad. Någon som jämnfört den mot Hitachin? Är ni som äger en nöjda?
#1219
Postad 09 februari 2006 - 12:22
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Sådär då var den hämtad
Skall bli mycket intressant att värdera Epsons Service, än så länge mycket bra.
Funkybase, TW600 är mycket bra och jag har inte sett den direkt mot hitachin utan bara sett på dom separat och då var det mycket jämnt och av det jag såg var inte hitachin bättre.
Dock så är den allmänna uppfattningen att just Hitachin är lite bättre och tyvärr har jag sett för lite av Hitachin för att kunna säga vad och hur mycket bättre den är.
Havocsi har ju dessa två i sin butik (HBC) och demar dom nog dagligen, jag tolkar hans synpunkter så här:
Hitachin har en skarpare bild men liiite bättre svärta samt "renare" bild och inte lika känslig som TW600 är mot en "sämre" källa.
TW600 har ett brutalt ljustryck när det behövs och är inte mycket efter alls på de andra punkterna.
Havocsi har nu även matat TW600 med än bra källa (DV6600 dom jag har) och som jag förstodd det minskade skillnaderna ännu mer.
MEN, TX200 ligger på samma pris idag och kan även fås med en extra lampa till nästan samma pris.
Jag har en kompis som förmodligen skall köpa projj (efter övertalande att dumpa 46" LCD  ) och då har jag rekommenderat han TX200+extra lampa.
Och den rekommendationen går ut till alla som frågar mig idag angående vilken D5 man skall välja.
När jag köpte TW600 fick jag den för intro pris 15k och då kostade TX200 22k och den priskillnaden var inte motiverad nån stans enligt mig.
Idag är det TX200 som gäller bland D5:orna så titta på denna innan du bestämmer dig, smaken är som baken men generallt gäller denna åsikt.
Dock så verkar det som att TW600 säljer mycket bra på just HBC och då är ju folk inne och kollar själva så dom är nog såpass jämna att det är smaksak.
Redigerat av ZoomAir, 09 februari 2006 - 12:26.
#1220
Postad 09 februari 2006 - 14:17
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
Då var projen tillbaka från servicen (lagom till OS  . Kommer hålla hårt i tummarna för att pip-ljudet verkligen är borta...så det inte bara är jag som är känslig...
Jag lämnade i o f s in projen för ganska exakt 2 v sedan men då servicen gick via min ÅF så hämtade epson inte förens den 30/1 och tillbaka idag.
Så för er som undrar över servicetid så tog det 7 arbetsdagar för min att hämtas-repareras-skickas tillbaka. Ganska bra tycker nog jag!
#1221
Postad 09 februari 2006 - 19:06
Unregistered5f9f55ba
-
Unregistered5f9f55ba
-
Wannabe
-
-
40 inlägg
Jag såg Hitachin och 600:an sida vid sida. I mitt tycke grymma bilder bägge. Fanns några andra projjar uppsatta mot samma duk. Det som avgjorde för min del var den extremt lugna bild som Epson levererar. Övriga aspekter av bilden var klart likvärdiga men Epsons bild är mycket vilsammare, i mitt tycke. Nu står det en Epson i kartong och väntar i biorummet
#1222
Postad 09 februari 2006 - 19:22
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4 536 inlägg
Vilken skillnad det är på källor och källor ändå...
Vi har ju pratat en hel del om TW600:s transparens, och att den gärna ser lite brusigare ut än andra ibland då den släpper igenom skiten som finns på en dålig källa. Med vissa DVD:er, eller åtminstone med Marantz 6600  , ska detta dock kunna dammsugas bort. Så är icke fallet med min HTPC, den släpper igenom allt verkar det som.
Jag fick ett så väldans bra exempel på hur mycket det kan skilja i kvalitet på de olika källorna igår. T.o.m. om jag tar MS HD-klipp som tex The Living Sea eller liknande, så har jag brus i bilden (vilket jag inte kunde se på min förra Benq 7800). Inte så jag stör mig så mycket, men ändå (framförallt i filmtittande så stör jag mig inte alls egentligen då det ofta bara syns där man sällan har blickfånget ändå). Satte då igår på Million Dollar Baby, och huuuuur mycket jag än kisade kunde jag inte se minsta lilla antydan till brus ens...
Det gör ju att man undrar lite hur i all sin dar de bär sig åt egentligen? Hur kan de dammsuga rent bilden så totalt och varför gör de det inte på alla filmer? Jag menar, om allt som krävs är att köra bilden genom en krets som tex Marantz DV6600, så kan det ju inte vara så dyrt att fixa!!
Bara en liten reflektion som någon kanske finner är intressant...
#1223
Postad 10 februari 2006 - 10:11
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
Det är inte mig det är fel på!! Piiiiiiip-ljudet är borta!
Nöjd och belåten satte jag mig och kollade Kill B vol1, svärdsscenerna i slutet...bilden blir ju då under några minuter svartvit...vet inte om jag är skadad över att ha läst denna tråden för mycket  men min bild var inte svartvit utan rosa-lila till vänster och grön till höger.
Har sett en del himla fina foton från "skärmdumpar", vid nedanstående satte jag bara HD-recorden på paus och tog en snabb bild med min 3 år gamla Optio S4 för att illustrera (ja, jag försöker bara bortförklara mina taskiga foto-skills).
kill_b_11.jpg 58,77K
2 Antal nerladdningar
Ber jag projen att visa testbild, gråskala t ex blir de ljusa fälten till vänster rosa/lila och de till höger går i grönt. Precis som tidigare bilder i tråden visat.
Så mina frågar:
1. Hur mycket färgskiftning ska man tollerera? Ingen alls, lite etc. (dvs är jag gnällig  )
2. går detta att korrigera?
3. Kan det bero på min nuvarande taskiga ingående källa? (knappast va? testbilden beror väl inte på källan??)
4. Har jag maximal otur (måste jag skicka tillbaka den igen)??
#1224
Postad 10 februari 2006 - 10:19
Unregistered6819cc18
-
Unregistered6819cc18
-
Forumräv
-
-
584 inlägg
Jag får tacka för era svar. Det är svårt att välja. Men det jag känner är att nackdelarna med DLP överväger nog till att köpa en D5 proj... får försöka hitta ett bra ställe där jag kan få Hitachin demad länge...
#1225
Postad 10 februari 2006 - 12:28
edla
-
edla
-
Lärjunge
-
-
323 inlägg
För att inte starta en ny tråd ställer jag min fråga här.
Har en Yamaha RX 2400 och nyligen köpt en TW600 som jag är grymt nöjd med. Använder stärkaren som videoväxlare över komponent (Supra) till projjen.
Igår kväll upptäckte jag att ett litet problem med uppspelning från videon (gammal Sony) dvs kompositsignal som ska uppkonverteras till komponent, det bara blinkar till med bild från videomaterialet (i ca 2 sek) för att sedan bli blankt (ca 2 sek) och sen ytterligare bild (ca 2 sek) sen blir det bara "blåbild" från projjen och "no signal"
Videon fungerar utmärkt som tuner dvs alla kanaler uppkonverteras fint till komponent och då är det ju fortfarande komposit.
Har läst stärkarmanualen men hittar inget som passar in med mitt problem. Fick det till slut att funka genom s-video monitor out (uppkonverterat från komposit) från stärkaren direkt till projjens s-video, vill dock slippa koppla in en kabel varje gång jag ska titta på videon...
Förstår inte vart felet ligger om det är i stärkaren eller i projjen, vad tror ni det är som händer?
#1226
Postad 10 februari 2006 - 13:02
Abe_T
-
Abe_T
-
Amatör
-
-
99 inlägg
Hur lång garanti är det på Epson EMP-TW600. Är det lika bra som Sanyo, 3 år???
#1227
Postad 10 februari 2006 - 13:21
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
frewe: sluta läs denna tråd och njut av lite film annars blir du bildhypokondriker för alltid (precis som alla andra)  Nej skämt å sido ser det lite skumt ut på bilden du postade. Nu när jag äntligen fått pixelperfekt från datorn är jag riktigt nöjd och kan njuta av filmen till fullo utan att leta fel Man försvinner in i handlingen på filmerna på ett helt nytt sätt och nu känner jag verkligen att jag fått valuta för mitt köp. Vill trots detta slänga in en fråga om ett litet fenomen som jag upptäckt om man går nära duken men som inte stör mig vid tittavstånd. Trodde först att det hade att göra med panel misalignement men är inte säker längre. Tycker nämligen att vit text på mörk bakgrund ibland får ett något blå/lila "edgeglow" (nytt uttryck myntat av mig  ). Har märkt att det skiftar lite beroende på hur man ändrar lensshift och tror istället att det kan ha och göra med s.k. "chromatic aberation" som alltså orsakas av linsen. För att kolla om det var misalignement av den blåa panelen körde jag Nokia monitor test och tog fram bilden med de röda, gröna och blåa korsen som går kant i kant. OBS! bilden är bara exempel på hur det ser ut och inte ett foto taget av duken.Medan gröna och röda korsen ser skarpa ut så ser det närmast ut som "blooming" på de blåa dvs kryssen ser ut att ligga rätt i linje men det lyser blått runt omkring (som ett lasersvärd från någon av StarWars filmerna  visst är det härligt med fantasifull beskrivning istället för tekniska begrepp) Jag antar att detta beror på linsen men välkomnar feedback från övriga  Varför händer inte samma samma sak med rött och grönt, kan det kanske vara LCD prismat i projjen som bryter konstigt just för den blåa panelen? edit: exempel på Chromatic aberation:
Redigerat av AquaStealth, 10 februari 2006 - 13:36.
#1228
Postad 10 februari 2006 - 13:57
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
Bildhypokondriker...
Får min Sony RDR-HX1010 idag så nu kan jag börja skicka bild via HDMI...hittills har jag haft ganska usel bild via scart (även om jag tyckt bilden varit lysande, så någon bildhypokondriker är jag inte ännu...).
Min fråga dock; Jag kommer ju antagligen att få lämna in projen igen. Denna gång tänker jag ha kollat upp alla potentiella fel på en gång, så de får åtgärda allt.
Så enligt denna tråd är väl mitt nästa problem autoirisen??
Ärligt talat kan jag inte se om den är igång eller inte. Precis som B8 säger knarrar den lite när man slår av och på den men under ljudlöst filmtittande hör jag den inte alls...
Jo, visst, förra vändan hade jag ju piiiiiiip-ljudet som säkert överröstade AI:n men det har jag ju inte längre.
Hur kan jag på en smart och smidigt sätt se om AI:n är som den ska?? (jag äger inte starwarsfilmen
#1229
Postad 10 februari 2006 - 14:03
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Bildhypokondriker...
Får min Sony RDR-HX1010 idag så nu kan jag börja skicka bild via HDMI...hittills har jag haft ganska usel bild via scart (även om jag tyckt bilden varit lysande, så någon bildhypokondriker är jag inte ännu...).
Min fråga dock; Jag kommer ju antagligen att få lämna in projen igen. Denna gång tänker jag ha kollat upp alla potentiella fel på en gång, så de får åtgärda allt.
Så enligt denna tråd är väl mitt nästa problem autoirisen??
Ärligt talat kan jag inte se om den är igång eller inte. Precis som B8 säger knarrar den lite när man slår av och på den men under ljudlöst filmtittande hör jag den inte alls...
Jo, visst, förra vändan hade jag ju piiiiiiip-ljudet som säkert överröstade AI:n men det har jag ju inte längre.
Hur kan jag på en smart och smidigt sätt se om AI:n är som den ska?? (jag äger inte starwarsfilmen 
<{POST_SNAPBACK}>
Hitta en helsvart bild, eller nån som är väldigt mörk med kanske få svagt lysande objekt (som en sjärnhimmel) Nu växlar du mellan av och på och du bör märka en skillnad. Har du DVE sätt på "video black" pattern.
#1230
Postad 10 februari 2006 - 14:24
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
AIn är en lömsk liten krabat och det är inte så lätt att se med blotta ögat
när den jobbar men tro mig den gör en viss skillnad.
Som ZoomAir säger slå på AI och hitta en helsvart bild (helst utan Pause
texte etc som uppstår när du fryser en bild) bästa sättet är att koppla in datorn
och slänga på en helsvart gif/jpg.
Låt denna bild vara synlig 10-15 sek för att vara på säkra sidan växla sedan
till en ljus bild med mycket färger i. Du kommer då att märka hur denna bild
ser väldigt mörk ut först men att den fort ljusnar och övergår till sitt normala
utseende då AI'n slår upp portarna igen.
#1231
Postad 10 februari 2006 - 14:31
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Har varit i kontakt med Epson angående några frågor inför recensionen och här har ni svar på varför irisen är så långsam.
Här är svar från produkt chefen:
Our iris motion may be slower than our competitors' iris.
We aimed balancing image quality and high contrast ratio.
Rapid brightness change and too slow brightness change on the screen make a user
feel discomfort when seeing a movie.
If the image quality is bad even high contrast, it doesn't make sense.
In Japan some journalists point out that.
Our iris motion doesn't come down to the best black level quickly but unnatural
brightness changes doesn't happen.
TW600 controls the iris very well.
our competitors' iris works within a wide range at the high brightness mode ( e.g.
Dynamic, Powerful) , within a narrow range at the low brightness mode (e.g. Theatre,
Cinema).
So the gimmick contrast is high at the high brightness mode, low at the low
brightness mode.
Our iris works within a wide range at every mode, so the gimmick contrast is high at
every mode.
According to the result of SEC analysis, on TW600 the native contrast at the low
brightness mode is the best.
You can see the black level is better than our competitors and the black is more
black than them.
Redigerat av ZoomAir, 10 februari 2006 - 15:38.
#1232
Postad 10 februari 2006 - 14:54
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
ZoomAir: Tackar för trevlig info
(fråga honom varför den väsnas så nästa gång med tanke
på att konstruktionen är så enkel borde den flyta på ljudlöst)
#1233
Postad 10 februari 2006 - 15:26
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
Så man ska hinna med att se hur AI:n ändrar ljusflödet...
Enl. Bigscreens test så arbetade ju AI:n i samma hastighet som ögat han med att registrera
Oj, sorry för BW-kommentaren...
Förresten; Varför låter AI:n överhuvudtaget när det är en sådan enkel konstruktion...
Sorry igen, det är visst fredag...
#1234
Postad 10 februari 2006 - 16:20
tqh
-
tqh
-
Lärjunge
-
-
431 inlägg
Hitta en helsvart bild, eller nån som är väldigt mörk med kanske få svagt lysande objekt (som en sjärnhimmel)
Nu växlar du mellan av och på och du bör märka en skillnad.
Har du DVE sätt på "video black" pattern.
<{POST_SNAPBACK}>
I Kill Bill 2 när hon ligger i kistan så kan man i den kolsvarta delen se konturerna av the bride. Jag var impad, då jag sitter i ett rum med vita väggar och vitt tak. Jag vet inte hur det ser ut hos andra, men jag kan inte minnas att jag såg det på min tv. Kolla gärna.
#1235
Postad 10 februari 2006 - 17:25
Joakim
-
Joakim
-
Mästare
-
-
3 956 inlägg
I Kill Bill 2 när hon ligger i kistan så kan man i den kolsvarta delen se konturerna av the bride. Jag var impad, då jag sitter i ett rum med vita väggar och vitt tak. Jag vet inte hur det ser ut hos andra, men jag kan inte minnas att jag såg det på min tv.
Kolla gärna. <{POST_SNAPBACK}>
Samma här! Senast jag såg Kill Bill 2 (första gången med projje) uppmärksammande jag detta, och jag kan inte minnas att jag har sett detta förut. Även jag har ett rum med ljusa ytor. Grattis till nyköpet Bowmore!
#1236
Postad 11 februari 2006 - 16:31
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4 536 inlägg
ZoomAir: Tackar för trevlig info (fråga honom varför den väsnas så nästa gång med tanke på att konstruktionen är så enkel borde den flyta på ljudlöst)
<{POST_SNAPBACK}>
Som sagt, min är i stort sett ljudlös
#1237
Postad 11 februari 2006 - 16:55
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4 536 inlägg
Hur lång garanti är det på Epson EMP-TW600. Är det lika bra som Sanyo, 3 år???
<{POST_SNAPBACK}>
Ja.
#1238
Postad 12 februari 2006 - 01:20
AquaStealth
-
AquaStealth
-
Forumräv
-
-
580 inlägg
Någon som köpt sin på Komplett.se och utnyttjat garanti/service?
Måste man skicka tillbaka projjen till norge eller sker service i sverige.
Vore bra att veta om det mot förmodan skulle dyka upp något problem
av den allvarligare sorten framöver.
#1239
Postad 13 februari 2006 - 08:56
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
Nu vet jag hur AI:n låter  (om jag sitter med huvudet ca 30 cm från projjen hör jag den "smattra" när den sluter och stänger...) så den funkar nog...
Fick hem min Sony DVD 1010 i fredags så nu kunde använda HDMI för första gången, å jä¤%&r vilken bild!!
Nu till min fråga (det kommer alltid en fråga):
Ni som kör 720p ut från dvd-spelaren via HDMI, vilken "aspect" använder ni?? "Normal" eller "through"??
För vid "normal" fylls hela bilden ut medan om jag väljer "through" så blir bilden mindre...
Om jag tittar under info så står det att projjen tar emot 750p.
Vad är skillnaden på "normal" och "through"? Skalar tw600 om bilden när jag har "normal" inställd eftersom bilden då blir större.
Alltså, ni som kör 6600 eller liknande, får ni oxå olika bildstorlek beroende på val av "aspect"?
Jag vill ju undvika att bilden skalas om såklart.
#1240
Postad 13 februari 2006 - 09:27
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4 536 inlägg
Låter som om du ska köra på Normal helt enkelt
Jag kör normal via HDMI från HTPC (och output Larger såklart), glömt vad de andra inställningarna innebär. Står det inget i manualen?
Zoomair: Intressant att höra deras syn på irisen. Du som har lite tumme med dem, kan inte du fråga vad de säger om de här eviga färgskiftningarna, vad det beror på och så? (Eller det kanske du redan vet?)
#1241
Postad 13 februari 2006 - 11:14
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Låter som om du ska köra på Normal helt enkelt 
Jag kör normal via HDMI från HTPC (och output Larger såklart), glömt vad de andra inställningarna innebär. Står det inget i manualen?
Zoomair: Intressant att höra deras syn på irisen. Du som har lite tumme med dem, kan inte du fråga vad de säger om de här eviga färgskiftningarna, vad det beror på och så? (Eller det kanske du redan vet?)
<{POST_SNAPBACK}>
Skall se hur det blir med servicen och om det blir bättre, min låne TW600 har anlänt så jag skall hämta den så fort jag kan och se hur det ser ut på den. Är det mycket skiftningar på den med får jag slänga iväg en fråga, men det är D5 panelen som spökar då de flesta D5 projjar har detta fenomen bara att TW600 verkar ha mer än övriga. Men visst, så mycket skiftningar som vissa har är ju inte acceptabelt och när man kan göra mätningar som bekräftar nästan 4000K i diff så är ju saken klar, så mycket får det helt enkelt inte skilja mellan vänster och höger sida. Här har ni i alla fall svar från produkt chef om varför man inte kan ändra RGBCMY samt RGB Gain/Bais sammtidigt, det är tydligen ingen bugg. Why can't you change GAIN and BIAS for RGB at the same time as you change HUE/Saturation for RGBCMY? If you change one of them the other turns back to zero.- is this a bug in the system? The adjustment ways are different but RGB adjustment and RGBCMY adjustment control the same color space internally. Even if you can adjust them at the same time, the color correlation between RGB and RGBCMY breaks up. So currently you cannot adjust them at the same time. For example, when you select RGB adjustment the setting values of RGB are reflected to images and the setting values of RGBCMY are not reflected.
Redigerat av ZoomAir, 13 februari 2006 - 11:56.
#1242
Postad 13 februari 2006 - 12:41
Tippsy
-
Tippsy
-
Rookie
-
6 inlägg
Hej, jag har följt denna tråd nu i ett par månader och måste också göra ett inlägg. Det visar sig att jag fått ett symptom som fler av er här har. Färgskiftningarna!, min är något rödare i vänster höger hörn.
Jag kommer lämna tillbaka min, frågan är bara hur lång tid det tar innan man får igen den. Eftersom man inte får en annan under tiden verkar det som.
Sen en fråga, är det lönt att höra av sig till komplett.se om detta problem eller ska man gå dirrekt till Epson?
#1243
Postad 13 februari 2006 - 15:00
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4 536 inlägg
#1244
Postad 13 februari 2006 - 15:43
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Sådär nu har jag varit och hämtat test-exemplaret och den verkar vara ny i alla fall gått mindre än 10H då lamptimern är på 0.
Fortfarande finns det lite av dessa färgskiftningar men inte lika mycket som på mitt ex, jag har även slängt iväg en fråga angående detta till Epson.
Jag har inte sett andra D5:or med IRE-fält så jag vet inte hur det ser ut på t.ex. en TX200 eller Z4.
Så mycket som är på denna enhet tror jag man får acceptera.
Återkommer när jag gjort lite mätningar
#1245
Postad 13 februari 2006 - 15:56
Tippsy
-
Tippsy
-
Rookie
-
6 inlägg
Sådär nu har jag varit och hämtat test-exemplaret och den verkar vara ny i alla fall gått mindre än 10H då lamptimern är på 0.
Fortfarande finns det lite av dessa färgskiftningar men inte lika mycket som på mitt ex, jag har även slängt iväg en fråga angående detta till Epson.
Jag har inte sett andra D5:or med IRE-fält så jag vet inte hur det ser ut på t.ex. en TX200 eller Z4.
Så mycket som är på denna enhet tror jag man får acceptera.
Återkommer när jag gjort lite mätningar 
<{POST_SNAPBACK}>
Jag tror också det (att lite färgskiftningar får man acceptera) problemet är att i mitt fall så hade jag inga=väldigt lite, från början. Färgskiftningarna ökade efterhand till det att jag störde mig riktigt mycket. Hoppas att detta är ett problem som dom har/kommer åtgärda på fortsatta paneler eller att dom helt enkelt bara tänker "Problemet finns, det kostar mer att fixa till det än att ersätta dom som har riktigt stora problem. Mindre problem ersätts inte". Känner trygghet i dina undersökningar ZoomAir. Skönt att du håller dialogen öppen med oss så väl som Epson. Tack! PS. Jag verkar dock fått ett exemplar som inte har några missljud då AutoIrisen jobbar.
#1246
Postad 13 februari 2006 - 16:28
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
Har nu gjort några jätte snabba mätningar och denna enhet mäter ca 1000K diff mellan vänster och höger sida vilket får anses vara acceptabelt.
Jätte Snabb gråskala kalibrering (TB1) ger att denna enhet ligger närmast D65 vid 5000K och min egna förut var vid 5500K.
Jag lyckades få ett DeltaE snitt på 2,8 från 30-100IRE inte så pjåkigt av TW600 efter 15min
Redigerat av ZoomAir, 13 februari 2006 - 16:46.
#1247
Postad 13 februari 2006 - 16:41
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
(alla frågar zoomair...  )
Så, ZoomAir, du som nyligen köpt en 6600, kör du Aspect: "Normal" eller "Through"??
Och blir bilden olika stor för dig vid dessa två alternativ?? Försöker komma fram till om min DVD "fuskar" när den skalar upp bilden...
(försöker oxå hjälpa en i dvd-spelartråden att komma fram till om han har ett defekt exemplar)
Jag ser att du har mycket annat att göra men tacksam för svar
#1248
Postad 13 februari 2006 - 17:05
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
(alla frågar zoomair... )
Så, ZoomAir, du som nyligen köpt en 6600, kör du Aspect: "Normal" eller "Through"??
Och blir bilden olika stor för dig vid dessa två alternativ?? Försöker komma fram till om min DVD "fuskar" när den skalar upp bilden...
(försöker oxå hjälpa en i dvd-spelartråden att komma fram till om han har ett defekt exemplar)
Jag ser att du har mycket annat att göra men tacksam för svar 
<{POST_SNAPBACK}>
Provade precis detta, jag förutsätter att du kör med output scaling "larger" för att få med hela bilden. Min bild är lika stor vilken jag än väljer Har växlat många gånger och jag kan inte se att bilden ändrar storlek mellan normal och through när man kör outputscaling Larger och 720p från DVD spelaren
Redigerat av ZoomAir, 13 februari 2006 - 17:06.
#1249
Postad 13 februari 2006 - 17:25
frewe
-
frewe
-
Amatör
-
-
53 inlägg
ok, tack! Då ska jag hem och se till att jag har "larger" inställd och sedan testa.
(hur var det nu, "larger" gav mindre bild va (enl, tidigare i tråden)? Låter som om det kan vara lösningen alltså
#1250
Postad 13 februari 2006 - 17:41
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2 138 inlägg
ok, tack! Då ska jag hem och se till att jag har "larger" inställd och sedan testa.
(hur var det nu, "larger" gav mindre bild va (enl, tidigare i tråden)? Låter som om det kan vara lösningen alltså 
<{POST_SNAPBACK}>
Larger ger en "större" bild i den mening att du får se mer. Med output scaling på normal så "zoomas" bilden in något så man inte får se allt på kanterna så i den mening blir bilden lite större på duken men du går miste om information. Larger gör även bilden något skarpare då man slipper zoomningen
2 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 2 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Bild
-
→
Projektorer
-
Personuppgiftspolicy
|
-
-
-
Ny surround JTR Noesis 110HT
mange87a
2025-05-14 12:44:27
-
Nya versionen av bion med nya surroundhögtalare och akustik från vicoustic
mange87a
2025-05-14 12:39:27
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|