Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

LG's hybridspelare ute i butik

18 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 18 January 2007 - 20:00

Minhembio
  • Minhembio
  • Nyhetsankare

  • 34 inlägg
  • 0
Det verkar som LG redan fått ut sin hybridspelare som klarar av både blu-ray- och hd dvd-skivor. LG BH100 visades upp under CES-mässan och då var det tal om en lansering redan under februari men många ställde sig tveksamma till det, inklusive undertecknad då LG valt att skippa implementera det obligatoriska stödet för interaktiva tjänster för hd dvd-formatet, kallat HDi.



Idag har det dock framkommit att en eller flera CompUSA-affärer redan har spelaren i lager och till försäljning. Engadget.com har postat bilder där spelaren står uppställd och inkopplad för demonstration i en CompUSA-affär.



Många större amerikanska internetbutiker har satt lagerdatum under första veckan i februari och det verkar helt klart som LG kan leva upp till det man sa under CES-mässan.



Angående HDi-stödet så verkar det fått LG att skippa hd dvd-logga på spelaren då tillverkare måste implementera stöd för HDi enligt DVD Forum (organistationen bakom hd dvd-standarden) för att kunna säga att spelaren kan spela upp hd dvd-skivor och få använda sig av officiella logotyper.



Oavsett, trevligt att tekniken verka fungera och att den redan nu finns att få tag på. Det borde bana väg för en ström av hybridspelare under året från flera tillverkare när nu LG visat att det går att tillverka.

Priset är kanske i högsta laget, $1199 i USA, men med större volumer så kan säkerligen priset pressas en hel del.



Via Engadget.com

#2

Postad 18 January 2007 - 23:40

Davidsson
  • Davidsson
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Dyrt men intressant.

#3

Postad 19 January 2007 - 00:23

Squeezemaster
  • Squeezemaster
  • ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

  • 19825 inlägg
  • 0
För en som inte är helt insatt i det hela, vad är det för "tjänster" man missar om spelaren inte klarar HDi.

För egen del vill jag bara se filmer, extramaterial och liknande är inte intressant.

#4

Postad 19 January 2007 - 05:29

Audio Code 3
  • Audio Code 3
  • Über-Guru

  • 12561 inlägg
  • 0
Martin.M
HD DVD features test hos Gizmondo om det hjälper lite kanske :)

#5

Postad 19 January 2007 - 06:49

Squeezemaster
  • Squeezemaster
  • ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

  • 19825 inlägg
  • 0
Tackar för den länken!
Precis sånt där som jag inte bryr mig om, dock känns denna spelare lite dyr... framåt hösten borde det finnas ett litet urval kanske :)

#6

Postad 19 January 2007 - 09:38

lorx
  • lorx
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
Lite dyr tycker jag med men f... va glad jag blir. äntligen behöver man inte undra va man ska satsa på. Bara börja spara.

#7

Postad 19 January 2007 - 10:55

Dreadlock
  • Dreadlock
  • HEMI Powered

  • 14172 inlägg
  • 0
Jag skulle nog vilja ha den kompabiliteten om jag köper en hd-dvdspelare.

#8

Postad 19 January 2007 - 11:38

henryd
  • henryd
  • Amatör

  • 82 inlägg
  • 0
Var väl inte så farligt dyrt i dagens läge om du kollar på vad t.ex bara en blu-ray spelare kostar.

#9

Postad 19 January 2007 - 12:14

Lyckman
  • Lyckman
  • Beroende

  • 1141 inlägg
  • 0

Tackar för den länken!
Precis sånt där som jag inte bryr mig om, dock känns denna spelare lite dyr... framåt hösten borde det finnas ett litet urval kanske :)

<{POST_SNAPBACK}>

Kom igen nu får 17 gubbar Martin. Ska du alltid vara sist med allt! ;)

Finns ju på eBay. Slå till!!! :ph34r:

// Lyckman

#10

Postad 19 January 2007 - 12:14

Svante Skoog
  • Svante Skoog
  • Guru

  • 6892 inlägg
  • 0
Nej runt 8500:- för en spelare som tar både HD-DVD och Blu-Ray är ju kanon :)

Nu när det finns spelare som tar bägge formaten kanske man kan slippa allt sandlåde tjafs på precis ALLA forum och siter om hur mycket bättre deras format är och dom som inte håller med är dumme i huvudet bla, bla, bla ;)

Allt tjat om varje formats fördelar och nackdelar och VC-1 hit och DTS-HD dit har varit väldigt uttråkande på senaste tiden då det istortsett har tagit död på mitt intresse för HD.

Nu har vi en multispelare. Se på FILM nu oavsett format och codecs och njut för fan :ph34r:

#11

Postad 19 January 2007 - 12:46

Shootz
  • Shootz
  • Rookie

  • 6 inlägg
  • 0
Med tanke på alla uppskjutna releaser på senare tid med alla nya hd dvd och blu ray produkter(ps3 mm mm...) så är det ju grymt skönt att det finns tillverkare som håller vad dom lovar, hatten av för LG!!

#12

Postad 19 January 2007 - 18:00

Unregistered25afe1a3
  • Unregistered25afe1a3
  • Veteran

  • 1919 inlägg
  • 0

Nej runt 8500:- för en spelare som tar både HD-DVD och Blu-Ray är ju kanon :unsure:

Nu när det finns spelare som tar bägge formaten kanske man kan slippa allt sandlåde tjafs på precis ALLA forum och siter om hur mycket bättre deras format är och dom som inte håller med är dumme i huvudet bla, bla, bla ;)

Allt tjat om varje formats fördelar och nackdelar och VC-1 hit och DTS-HD dit har varit väldigt uttråkande på senaste tiden då det istortsett har tagit död på mitt intresse för HD.

Nu har vi en multispelare. Se på FILM nu oavsett format och codecs och njut för fan :P

<{POST_SNAPBACK}>

Detta har jag skrivit om sedan 3 månader bakåt om LG´s hybrid när alla andra har tjafsat om HD-dvd eller Blu-ray. Underbart att LG tar täten på en så här bra sak, hoppas fler följer. Ska bli intressant när den kommer till lilla Sverige. Hoppas någon lägger upp tester på denna underbara maskin.
// Hifighost

#13

Postad 19 January 2007 - 18:07

Unregistered59dcaef6
  • Unregistered59dcaef6
  • Guru

  • 5025 inlägg
  • 0
Klarar denna PAL DVD tro?

#14

Postad 20 January 2007 - 14:55

auToeXeC
  • auToeXeC
  • Lärjunge

  • 323 inlägg
  • 0
något som oroar mig är att vi kommer bli bundna till att använda en spelare som klarar båda formaten. För köper nu många den här och börjar nu köpa en massa HD-DVD och sen om något år så dör HD-DVD ut helt och det är BR som segrar av någon anledning. Då sitter en massa med HD-DVD filmer och kan inte kanske se dom seare om deras spelar går sönder. Det tanken slog mig bara

#15

Postad 21 January 2007 - 12:59

astfors
  • astfors
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Hur lång tid tar då ifall för maskinen att komma till oss?

#16

Postad 21 January 2007 - 16:20

rob88
  • rob88
  • Lärjunge

  • 453 inlägg
  • 0

Hur lång tid tar då ifall för maskinen att komma till oss?

<{POST_SNAPBACK}>


Den kommer dyka upp i butikerna i April månad i Sverige och kosta runt 10.000 SEK enligt LG.

*Längtar* :)

Redigerat av rob88, 21 January 2007 - 16:21.


#17

Postad 21 January 2007 - 18:06

Unregistered25afe1a3
  • Unregistered25afe1a3
  • Veteran

  • 1919 inlägg
  • 0

Hur lång tid tar då ifall för maskinen att komma till oss?

<{POST_SNAPBACK}>


Den kommer dyka upp i butikerna i April månad i Sverige och kosta runt 10.000 SEK enligt LG.

*Längtar* :)

<{POST_SNAPBACK}>

Förhoppningsvis har priset börjat sjunka till dess också.
// Hifighost

#18

Postad 23 January 2007 - 16:25

_green_
  • _green_
  • Lärjunge

  • 443 inlägg
  • 0
Den här spelaren kommer inte enligt nyteknik.se:

http://www.nyteknik.se/art/48689

Attans oxå...
:)

#19

Postad 23 January 2007 - 21:30

Unregisteredbf364490
  • Unregisteredbf364490
  • Veteran

  • 1887 inlägg
  • 0
Läste någonstans att de kommit runt problemet genom att inte ha den officiella HD-DVD-loggan på spelaren.

Såg förresten på Engadget att PC-varianten HAR iHD.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.