Kommentarer till Modifiering av golvhögtalaren JPW 205 av Xris
Startad av
Xris
, Dec 06 2007 21:17
6 svar till detta ämne
Postad 06 December 2007 - 21:17
Jag skulle ha bytt spole till basen också, det gäre stooooor skildnad, tror nästan att skildnaden blir större, eller jag nästan kan låva att skildnaden är större.
Men, mycket trevliga och bra modifieringar med ett bra val av diskanter, spana in mina gallerier.
Seas kan det där med högtalare, det måste jag säga, finns inget märke som är lika bra.
Men, mycket trevliga och bra modifieringar med ett bra val av diskanter, spana in mina gallerier.
Seas kan det där med högtalare, det måste jag säga, finns inget märke som är lika bra.
Postad 07 December 2007 - 07:10
Jag köpte hem och testade med en luftlindad spole (jäklar vad stor och otymplig) men upplevde ingen skillnad så jag lämnade tillbaka dem. Kanske ska testa nu igen när jag har uppdaterat cd och förstärkare
Postad 18 December 2007 - 15:20
Haha det första jag kom att tänka på var: Va fan bygger du inte ett par nya egna högtalare istället för att modda färdiga?.
Postad 19 December 2007 - 10:49
Det ligger på planeringsbordet men när man är helt grön är det lättare att förbättra befintliga saker än att bygga helt nytt. Man lär sig också vilka förändringar man upplever som förbättringar.Haha det första jag kom att tänka på var: Va fan bygger du inte ett par nya egna högtalare istället för att modda färdiga?.
Postad 25 February 2009 - 13:05
Nej det har jag inte... saknar den utrustningen. Har än så länge bara använt mina och andras öron.Har du mätt upp responsen ? =)
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
55 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?