Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Rödflimmer på LG42PC1D

1 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 13 January 2008 - 20:39

samot
  • samot
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Är ägare till en LG 42PC1D och har problem med att röda partier dyker upp, oftast i ansikten men även i andra ljusa partier. Ibland kan man se att partierna består av textmassor. Pratade med ON-OFF och fick något luddigt svar att det kan bli så när man har externa apparater anslutna!!!! Är det någon som känner igen sig?

Har dessutom problem med det surrande/brummande ljudet, fast jag skulle nog benämna det tinitus-tjut.

#2

Postad 08 May 2008 - 20:32

Knorken
  • Knorken
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Har nu fått röda och/eller blå linjerade stora flimmrande fläckar som visar sig på vita/ljusa partier efter ca en timma. Tidigare kom de efter flera timmari samband med uppspelning via DVI kontakten men nu kommer de även under vanliga TV sändningar utan någon extern apparat påslagen.
Har inte kunnat finna något på nätet som bekräftar att det är ett konstruktionsfel och har hittills inte haft mod att ringa service då garantin gick ut för två månader sedan. ;-(

Anders



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.