Postad 22 August 2008 - 07:13
Postad 22 August 2008 - 07:29
Nästan 16.000kr extra för 6" extra känns inte motiverat, ändå är det exakt samma modell annars, X4500.
Känns som att W4000 fortfarande kommer hålla sig ett tag. När deras 52" W4000 kostar ca 22.000 så känns det inte som man är så sugen på på att betala 65.000 för en 55" även om den har ny teknik.
Sen börjar man bli lite less på er Pioneer älskare som skriver i varje tråd om hur bra eran plasma är. Personligen tycker jag inte att Pioneer är så mycket bättre än alla andra märken, men ni måste väl hävda det för att ni betalat 15.000kr extra för märket
Postad 22 August 2008 - 08:16
Varför sån extrem stor prisskillnad mellan 40 och 46" ?
Nästan 16.000kr extra för 6" extra känns inte motiverat, ändå är det exakt samma modell annars, X4500.
Det är ganska stora skillnader på 40" modellen och de större varianterna.
Givetvis är det full hd-upplösning som gäller för alla tre storlekarna men 40-tummaren saknar den energieffektiva LED-bakgrundsbelysningen som ska ge ett mindre ljusläckage och högre kontrasnt jämfört mot mer traditionell bakgrundsbelysning.
En annan skillnad som finns inom X4500-serien är högtalarna. Den stora 55-tumsmodellen har sex huvudhögtalare och två bashögtalare medan de två mindre modellerna fått nöja sig med fyra huvudhögtalare och två bashögtalare.
Motionflow PRO är namnet för Sonys ”100-Hz-teknik” där man automatiskt skapar extra bildrutor för att få bättre skärpa vid rörelser i bilden, 40-tummaren har dock fått nöja sig med enbart Motionflow, inte PRO där alltså. Om man sedan ser skillnad mellan de två återstår att se.
Postad 22 August 2008 - 08:39
Sen börjar man bli lite less på er Pioneer älskare som skriver i varje tråd om hur bra eran plasma är. Personligen tycker jag inte att Pioneer är så mycket bättre än alla andra märken, men ni måste väl hävda det för att ni betalat 15.000kr extra för märket
Jag håller med, i nästan varje tråd kan man läsa om att Pioneer är bäst. Jag håller även med om att dom är väldigt bra, suverän bildkvalitet och svärta. Däremot skulle jag inte, som en kompis nyligen gjorde, lägga ut ca 30.000 kr på en TV (LX5090) som har väldigt högt buzz-ljud. För mig försvann all känsla för TV:n när jag tittade på den, om än man har hög ljudvolym så kommer ett irriterande ljud vid ljusa scener.
Ang. Sonys nya serie blir det spännande att kolla hur bra LED-belysningen fungerar i verkligheten, tror dock de har svårt att hävda sig mot en plasma.
Postad 22 August 2008 - 09:35
Jag skrev inte att jag själv har en Pioneer (jag har en Panasonic), men däremot menar jag att jag OM jag mot all förmodan skulle betala så mycket för en TV så lägger jag dem hellre på en PioneerJag håller med, i nästan varje tråd kan man läsa om att Pioneer är bäst. Jag håller även med om att dom är väldigt bra, suverän bildkvalitet och svärta. Däremot skulle jag inte, som en kompis nyligen gjorde, lägga ut ca 30.000 kr på en TV (LX5090) som har väldigt högt buzz-ljud. För mig försvann all känsla för TV:n när jag tittade på den, om än man har hög ljudvolym så kommer ett irriterande ljud vid ljusa scener.
Postad 22 August 2008 - 09:46
Jag skrev inte att jag själv har en Pioneer (jag har en Panasonic), men däremot menar jag att jag OM jag mot all förmodan skulle betala så mycket för en TV så lägger jag dem hellre på en Pioneer
Men det kan du ju omöjligt veta innan du ens sett modellerna eller en review av dem. Det enda du kan göra är att komma med samma kvalificerade gissning som alla andra. Troligtvis är det inte så att Pioneer kommer att göra bäst TV apparater för all framtid bara för att det just nu är bäst.
Redigerat av PerssonsPack, 22 August 2008 - 09:47.
Postad 22 August 2008 - 12:44
Redigerat av ajzman, 22 August 2008 - 12:44.
Postad 22 August 2008 - 17:37
Jag skrev inte att jag själv har en Pioneer (jag har en Panasonic), men däremot menar jag att jag OM jag mot all förmodan skulle betala så mycket för en TV så lägger jag dem hellre på en Pioneer
OK, det var inte riktat som något negativt till dig men ofta kommer det en kommentar om Pioneer i de flesta LCD/Plasma-trådarna här på forumet. Det kan i och för sig tyda på att Pioneer används som referens i flera recensioner, vilket den verkligen förtjänar när det gäller bildkvalitet.
Det blir intressant att läsa tester om de nya Sony modellerna, jag tycker priserna är rätt saftiga men de kanske är värda det? Designen på W-modellen tilltalade inte mig, men den ser säkert bättre ut i verkligheten. X-serien ser i alla fall rätt diskret och sober ut.
Postad 22 August 2008 - 21:03
Postad 22 August 2008 - 22:22
Förmodligen inte eftersom G9 är den sista som Pioneer tillverkar själva.Troligtvis är det inte så att Pioneer kommer att göra bäst TV apparater för all framtid bara för att det just nu är bäst.
Precis vad jag menar. LCD brukar inte ligga på dessa prisnivåer eftersom de är billigare att tillverka (än plasma). Försöker Sony få upp någon form av prestige med hjälp av priset?Håller med om att det var rätt höga priser, hoppas att kvalitet är i samma nivå som priset.
Postad 22 August 2008 - 23:57
Postad 23 August 2008 - 00:05
Postad 23 August 2008 - 23:32
Däremot är påstående som att andra märken är ungefär lika bra som pio bara uttryck för okunnighet. Visst finns det vissa märken som är lika bra som pio i någon aspekt. Det Pioneer gör så pass bra är att de lyckas göra en tv där såväl färgåtergivning, svärta, gråskala, bildbehandling osv är på topp. Andra märken klarar av någon eller några av dessa punkter vilket innebär att de till ett lägre pris givetvis kan vara ett bättre val beroende på användningsområde osv.
Men vi får väl i alla fall hålla tummarna för att Sonys nya LCD blir så bra som prislappen. Det vore ju jätteroligt faktiskt.
Postad 26 August 2008 - 12:14
X4500 är däremot riktigt snygg, ser ut precis som en Samsung F86 med andra färger!
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
138 bilder
91 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?