Postad 22 July 2009 - 10:09
Men jag tror du har en del att vinna i välljud om du flyttar ut anläggningen från den där lilla hörnan. Har du testat den vänstra sidoväggen? Det ser lite krampaktigt ut där det står nu, med en hel del reflekterande ytor nära högtalarna.
Postad 22 July 2009 - 10:25
Postad 22 July 2009 - 10:32
Shifts: Det är helt klart lite krampaktigt därinne tyvärr. Dessutom har man reflekterande vägg till vänster, men inte till höger vid lyssningsplats... :| Jag är dock inte så förtjust i tanken att ha snedtak över den ena högtalaren och ett stort tomrum bakom den andra. Känns jätteskevt.
Detta var en (som så vanligt verkar vara
Redigerat av jota, 22 July 2009 - 10:38.
Postad 22 July 2009 - 10:37
Fint, men jag håller med Shifts. Prova rotera allt 90 grader så det blir en ordentlig bakvägg och lite längre till sidoväggarna. Kanske blir bättre. Sen tillhör jag skaran som tycker att betong och leca block hör hemma i väggar och i grillar inte under hifi : )
Det man skulle göra någon gång helt enkelt, är att prova de olika sätten. Blir till att leta reda på någon mikrofon på skolan kanske och mäta och lyssna.
Ps. Betong äger... ;P
Postad 22 July 2009 - 10:38
Postad 22 July 2009 - 10:41
Tjusigt som tusan! Vad är det för bänk du lyckats få in en 2105 i med plats för kontakter och allt på baksidan? Letar efter något liknande.
Hyllan är en vanlig IKEA Bestå, som går att skräddarsy ganska långt... Såg ganska många här på forumet som hade sådana, så jag plockade ihop en som passade mig.
Bakstycket stoppade jag helt enkelt inte in, utan har helt öppet bakåt, för sladdar och annat.
Redigerat av jota, 22 July 2009 - 10:49.
Postad 22 July 2009 - 10:44
Du kan ju ha soffan under snedtaket så högtalarna får en riktig vägg, eller får den inte plats?
Det är sant... Jag får göra lite test i höst, när studierna sätter igång igen så jag har lite tid över..
Största fördelen med nuvarande position är att högtalare och tv är möjliga att avnjuta någorlunda i hela vardagsrummet/köket. Matbordet står motsvarande fönsterplats, rakt över rummet... Även min läsfotölj står vid köksön ett par meter bakom soffan.
Som det står nu så har jag iaf de önskade 42 graderna i sweetspot och reflexväggarna är ganska dämpade, så det låter åtminstonne inte rävpiss där..
Redigerat av jota, 22 July 2009 - 10:47.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
8 bilder
323 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?