Kommentarer till Lägenhet 40kvm Beta av Åttioåtta
Postad 22 October 2009 - 08:47
Postad 02 November 2009 - 14:58
Postad 03 November 2009 - 18:42
Postad 14 April 2010 - 12:14
Postad 05 November 2010 - 00:07
Postad 14 November 2010 - 10:23
Jag är på väg att fixa något liknande själv så jag undrar vad som funkar. det värkar hålla bra för dig så !
Postad 17 November 2010 - 17:13
@ Robbyh
Det är nå billigt från kjell.com, typ 300:-
Jo den sitter som fan! Fyra feta bultar rakt in i teglet, så fick man med en bra täckkåpa
Postad 16 February 2011 - 00:11
Är du nöjd med Sennheiser RS180? bra ljud, värt pengarna?
Boxee box, funkar den bra? och slutligen Tabben, ångrar du dig? hade du valt en Ipad istället?
//Niklas
Postad 16 February 2011 - 01:31
@Viggeborn
RS180 ser jag som någon form av medelklass av trådlösa hörlurar. Är för övrigt ingen vidare användare av hörlurar. De sitter bra på huvudet och är inte obekväma. Bra räckvidd, kan gå runt me dem hemma och den klarar att köra genom en ganska tjock tegelvägg. Ljudkvaliten är dock lite svår att bedöma då jag mest lyssnar på spotify med dem och ibland någon serie eller film. De har i alla fall ingen överdriven bas och klarar hög frekvenser ganska bra. Tycker dock att dem känns lite väl mycket plastiga.
Boxxe boxen har jag inte hunnit testa så mycket då jag "bygger om" min setup för tillfället. Köpte den för att jag inte behöver nån intern hdd och att den klarar fler format än vlc till och med. Är osäker på om den har passiv kylning eller inte, men jag tycker inte att jag hört nå ljud från den. Bara kollat lite smått på apparna och det känns som det är oändligt många, trist bara att de flesta av dem bästa verkar vara låsta till amerikanska marknaden.
Och slutligen galaxy tab.
Är väl i så fall ipad 2 eller till och med ipad 3 som det ryktas om som låter spännande. Kommer dock alltid komma nytt hela tiden så ska man vänta på den med det senaste under skalet får man vänta ihjäl sig. Sved ordentligt i ögat när jag såg att galaxy tab 2 är påväg ut, men när jag såg att den är +10" blev jag lugn igen. För ljust 7" storleken är det ultimata för mitt behov och i stort sett den ENDA anledningen till att det blev just den. Alla som är större är för mig odugliga, och i dagens läge är galaxy taben den bästa av dem i sin storlek. Och även om det kommer ut en überplatta i 7" format kommer jag nog inte ångra mig då det inte krävs så mycket kraft till det jag ska ha den till, dock kunde en bättre upplöst skärm och gärna något vassare än en lcd led skärm, men den är fortarande mycket bra och går att få extremt ljusstark.
Hoppas du får någon form av nytta av mina synpunkter.
Postad 04 March 2011 - 14:10
Postad 15 March 2011 - 18:01
Henge docks tycker jag är helt suverän gemfört med exempelvis Mstand. Ända anledningen till att skippa henge dock skulle vara om man absolut behöver ha skärmen öppen, varför man nu skulle ha det så om en extern skärm används.
Helt klart ett bra köp då man spar mycket plats på bordet när den står vertikalt.
@Soronen
Tack
Postad 15 March 2011 - 18:40
Funderar på skaffa en sån där hengedock jag med till macbooken, vi får se hur de blir:) Verkar awesome iaf!
Postad 20 March 2011 - 23:23
Jo som sagt dockan är väldigt praktisk, visst kanske ser lite "flashigare" ut med Mstand, men Henge är så mycket bättre samt att man får snygga dolda kontakter. En sak jag lade märke till här i dagarna då den åkt i och ur dockan en hel del är att jag skulle uppskattat om det var en del tyngd i den då det krävs en hand för att hålla emot med när den dockas ur.
Postad 22 March 2011 - 18:41
Postad 04 April 2011 - 23:25
Samt titta på vattenkylningen av grafikkorten och blir förvånad, skickar du kallt vatten till ena kortet som sen blir varmt och skickar det varma vattnet vidare till nästa kort, låter inte helt optimalt... :S Eller ser jag fel?
Postad 04 April 2011 - 23:51
Angående kylningen så tänkte jag köra parallellkoppling först, men när systemet varit igång en stund ska det enligt tester bara skilja någon grad gemfört med parallellt. Andra kortet ligger ca 3 grader högre bara.
Postad 15 July 2011 - 17:17
Postad 06 August 2011 - 08:35
Din tv-bänk såg häftig ut - var kommer den ifrån?
Postad 06 August 2011 - 21:14
Postad 10 August 2011 - 05:56
Postad 12 August 2011 - 23:58
@ Basil
Tv-bänken är från Ellos, vet att jag sett den hos ett annat företag, minns tyvärr ej vilket.
Ska dock sälja mitt
Postad 13 August 2011 - 08:53
Postad 13 August 2011 - 09:44
Postad 13 August 2011 - 15:28
Förstår om det kan vara lite missvisande då det är drygt två år mellan första och sista bilden. Byter sällan ut hela datorn, uppgraderar någon komponent lite vartefter.
Förstår dock inte vad du menar med tre ljudanläggningar i samma rum? Har kanske två om högtalarna till datorn räknas, och dem står i olika rum.
Men tack för dina synpunkter.
Postad 18 July 2012 - 20:08
Postad 04 February 2013 - 03:16
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
135 bilder
2 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?