Det är konstigt att det alltid skall bli märkes krig och alla skall försvara det märke som de själv äger.
Alla kameror i instegsmodellen har sina fördelar och nackdelar.
Så det gäller att fundera ut vilka fördelar som man prioriterar mest.
Så hur gör man det.
Är man nybörjare så är det svårt med tanke på att man inte vet hur man skall använda kameran för att skapa det fotot som man är ut efter.
Det mesta bygger på erfarenhet och vad man är intresserad av.
Är man intresserad av porträtt foto eller att fotografera fotboll så är det ju ganska stor skillnad på vilka funktioner man använder.
Alla märken klarar av båda sakerna men vissa av dem kommer att göra det ena bättre än det andra.
Så vad vill man få ut av kamerna och vad är det som man är mest intresserad av att fota.
Det är en frågoställning man bör fundera på när man väljer kamera.
Sedan bör man gå och känna på vare kamera och få en känsla för dem.
Det är väldigt subjektivt vilken kamera som passar en.
Själv tycker jag att Sony A 300 och 350 känns bra i handen men att det optiska ögat är alldeles för litet.
Det stör jag mig ganska mycket på. Sedan tror jag inte att live view är något som jag kommer att använda så mycket så att den fördelan kompenserar inte upp den nackdelken med optiska ögat.
Canon 450d tycker jag känns otroligt plastig och ganska lätt. Den ger inte den där kännslan som man tror att man skall få när man tar upp den.
Har inte kännt på den med batterigräpp på. Kanske skillnad då.
Ett stort plus är 3" skärmen som gör menyerna och när du zomar in och kollar skärpan på bildera tydligt.
Nikon d60 har jag inte tittat så mycket på men brorsan har en D40 som jag har provat en del.
Men för mig har det varit D80 som har varit intressant.
Den har en liten display på ovansidan där man ser all information om slutar tid m.m. Detta är något som jag har märkt med min lilla erfarenhet jag har att det underlättar mycket då man ofta har kameran i höjd med mage/ bröst när man ställer in slutar tider och skärpedjup m.m.
Den ligger bäst i handen av alla jag har provat och ger en bra känsla av kvalitet.
För min egen del tror jag att efterföljaren D90 är som klippt och skruten för mig då den har fått en större display plus lite annat smått och gått. Men plånboken styr också valet så vi får se vad det blir.
Ett tips är att söka på youtube om kamerorna samt hur man fotar så lär man sig hur mycket som hälst.
Finns riktigt mycket bra där.
Sedan fråga de som man tycker är duktiga på att skapa foton. Det är ju bara att följa tråden dagens foto och sedan fåråga de man gillar mest om vad de använder och rekomenderar.
Over and out.
/Simz