Förord:
Efter ca 17 år av lägenhetsboende så flyttade vi äntligen till villa. Kriterierna var stor tomt, inte för nära till grannar samt möjlighet att bygga dedikerad hembio.
Vi hamnade på Ekerö med 150kvm boendeyta och 55kvm garage. Planen med bion var från början att utnyttja det stora garaget och samtidigt lämna 5 meter i längd att kunna få in två bilar.
I garagets bakre del fanns ett arbetsrum på ca 10kvm som behövde rivas. Jag behövde också flyta på betongplattan ca 20…
Läs hela
Förord:
Efter ca 17 år av lägenhetsboende så flyttade vi äntligen till villa. Kriterierna var stor tomt, inte för nära till grannar samt möjlighet att bygga dedikerad hembio.
Vi hamnade på Ekerö med 150kvm boendeyta och 55kvm garage. Planen med bion var från början att utnyttja det stora garaget och samtidigt lämna 5 meter i längd att kunna få in två bilar.
I garagets bakre del fanns ett arbetsrum på ca 10kvm som behövde rivas. Jag behövde också flyta på betongplattan ca 20 säckar pga fallet mot garagebrunnen gick mot den gamla väggen.
Bakre delen av garaget hade även mycket förvaringsmöjligheter som nu skulle försvinna så jag satte spont på den outnyttjade vinden över främre delen av garaget och en vindslucka. Bakre delen av garaget lämnades för att underlätta kabeldragning.
Planering:
Vi flyttade in tidigt 2015. Planeringen påbörjades av mig i samma veva. ( Ok jag började så fort kontraktet var skrivet.) Många resor senare föll valet på att rummet skulle ha baffelvägg samt dimensionen 220 x 330 x 550 enligt Volkmann's 1 x 1,5 x 2,5. Att själv kunna välja dimension är härligt men jag var begränsad i bredd pga lämnat utrymme om 5m för bilarna i garagedelen. Valet föll därav på Volkmann.
Grundförutsättning var att hålla låg budget i utförande men med följande utförande:
* Högtalarkonfigurering 11.2 med separat försteg.
* Baffelvägg och AT duk.
Valet av stum baffelvägg var nog det mest tidsödande projekt jag tagit an. I stort kunde jag dra slutsatsen att den behöver vara massiv. För att bli styv nog att inte flexa eller vibrera så behöver man regla upp ordentligt. Två lager 16mm spånskiva och ett lager 20mm takabsorbent samt ytterst ett lager mörkt tyg. Mest tid tog det att räkna ut alla placeringar och mått. Svårast var att räkna fram en högtalarplacering om duken skulle vara 16:9. Vid 2.35:1 så ändras högtalarnas höjdplacering i bilden. Valet föll tillslut på en 2.35:1 för att underlätta manuell maskering genom gardiner på sidorna vid 16:9 format.
Saker som planerats men valts bort pga tidsbesparing är bl.a:
Tygklädda väggar och tak.
Separat inbyggt stereorack med utstick i garagedelen.
Akustiktak Sombra A.
Uppreglat golv. (plattan är så pass väl isolerad)
Ett extra lager gips mot ytterväggarna. (pga ljudnivåtest utanför var bra)
Utförande:
Jobbet utfördes efter barnen nattats. Vid sena timmar är det lättare att göra misstag så jag tog god tid på mig och det blev en hemsk röra med organiserat kaos på arbetsplatsen. Tidsbrist och sömnbrist gjorde även att jag glömde ta så många bilder jag hade önskat.
Inköp av matriel gjorde jag stötvis efter ekonomi (vägrar låna) och när det dök upp fynd på Blocket. Bevakningslistan var helt full i appen i jakten på att något skulle dyka upp. Tex hade jag tre bevakningar på biosoffan pga Blockets dåliga sökparametrar.
Biosoffa
Biofåtöljer
Biofåtölj
Jag ville inte ha en för skön och mjuk soffa så något liknande som MIO Cinema (utgått) var målet. En obskyr annons med dåliga bilder visade sig vara tillräckligt lik för att ta en titt. Vände på en fåtölj och mycket riktigt gav klisterlappen mig rätt. Betalade snabbt de begärda 500kr och började lasta den lånade Caddyn. =)
Listan på Prisjakt var också väldigt lång men det fyndades ordentligt där med. Två saker kände jag att jag absolut inte ville köpa begagnat. Projektor och försteg. Vissa produkter sänktes dock aldrig och fanns heller inte som beg så de köptes lite då och då under tiden planeringen fortgick.
Slutsteg hade jag bevakning på Sunfire, Parasound, Earthquake och Rotel.
Två år tog det innan ett Earthquake Cinenova Grande hittade in på Blocket.
Marantz AV-7702mk II låg på span länge innan det blev ett Marantz AV 7704 på julrea via den fantastiska bevakningstjänsten i Prisjakt's app.
Basar var tänkt att vara SVS PB-13 Ultra men alla fantastiska trådar här på forumet gjorde att jag vågade mig på DYI. Självklart med trotjänaren Dayton Ultimax UM-15.
De två basarna drivs av ett Behringer Inuke 6000DSP
Högtalarvalet föll på JTR Noesis 228HT som LCR. Makalöst nog hittade jag ett par på Blocket och beställde en tredje direkt från JTR. Ett underskattat märke som spelar långt över sin prislapp. Vill man ha horn och inte tömma kontot så är de förmodligen de bästa högtalarna för dedikerad bio.
Surrounds JBL Synthesis 8320 för ljudtryck och horndiskanten.
Atmos 2x2 paralellkopplade Magnat Interior ICP 262
Drivs av två Thomann t.amp S-150 MK II
Jakt på mediaspelare var svårt och många aktörer att läsa på om. Jag beslutade att skippa 3D främst för att få den mest stabila och kompatibla mediaspelaren i Nvidia Shield TV.
Fantastiskt att koppla telefonen via app till Shield för babylarm med ljud och bild. Filmen pausas och visar barnet. =)
All lagrad media streamas via gigabit från en Synology DS918+ med 4st WD Red 4TB i en Raid5 array som står i en garderob i huset.
Kablar är Supra Classic 4.0 och samma till basar med XLR. Alla kopplingar mellan försteg och slutsteg är även de med XLR, dock inte DIY.
Duken är Seymour Center Stage UF.
Projektor JVC DLA-X5900. Deras slogan borde vara (Once you go black...)
ToDo:
Diffusorer i taket samt bakre vägg.
Gardiner vid duken för maskering vid 16:9.
Podium för andra rad (2-sits soffa) tunad till problemfrekvens i podiet.
Mäta och kalibrera projektor, ljudsystem med REW och korrigera med absorbenter/diffusorer.
Stäng