![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
Postad 26 oktober 2006 - 12:39
Postad 02 november 2006 - 09:06
Postad 02 november 2006 - 16:35
Jaha... Då har det gått en månad sedan jag felanmälde till Dustin och igår mailade jag och frgade om tvn inte var klar snart och då visade det sig att den har inte ens kommit till Tyskland än:( Jag får väl vara glad om jag får se Kalle Anka till jul misstänker jag?
Förvånar mig inte ett smack, tog ju 2.5 vecka för dem att skicka någon att hämta min TV och det efter att jag varit på dem 4 gånger samt att vid sista gången krävde att få prata med en ansvarig, en ansvarig fick jag inte prata med men dagen efter kom de och hämtade TV'n.
För mig har det nu passerat över 6 veckor sedan jag anmälde den nu, de senaste 2.5 veckorna har den bara stått där nere och väntat på reservdelar. Det där jädra service-centret är ett skämt.
Men jag tycker du skall börja kräva av Dustin att de skall antingen ge dig en låne TV, ny TV eller pengarna tillbaka, det har jag själv börjat med BTW.
Postad 08 november 2006 - 19:06
Hade f-n gått fortare om jag slängt in TV'n i bilen och kört till Taiwan och tillbaka.

Postad 08 november 2006 - 21:12
7 veckor har nu passerat sedan jag felanmälde min TV... Digitest beställde reservdelar (moderkort) för 3,5 vecka sedan ifrån Taiwan men de kan fortfarande inte ge ett datum när de skall få leverans.
Hade f-n gått fortare om jag slängt in TV'n i bilen och kört till Taiwan och tillbaka.
Skälig tid som ÅF eller representant därför har på sig att reparera en produkt är normalt sett 8 veckor så du vet vad du har för rättigheter efter att en vecka till har gått och du inte fått tillbaka den.
Mvh
Micke
Postad 09 november 2006 - 09:09
Postad 09 november 2006 - 09:57
Men vad har man för rättigheter då? Kan jag välja att jag ska ha pengarna tillbaka eller en låne-tv? Och vart kommer 8 veckor ifrån? Min Pia är ju inne på 6:e veckan nu så man är ju lagom lack! Tacksam för svar!
Åtta veckor är en praxis som kommit fram för vad som ARN m.fl anser vara skälig tid att reparera en produkt.
Oavsett om felet repareras eller varan ersätts med en ny, ska åtgärden ske "inom skälig tid" från det att du reklamerade. Åtgärden måste självklart avhjälpa felet. Om felet finns kvar efter två reparationsförsök, har du som regel rätt att vägra gå med på fler försök.
Utan kostnad
Säljaren ska reparera eller byta varan utan kostnad för dig. Detta ska ske "inom skälig tid efter att du reklamerat". Om du begär att säljaren ska avhjälpa felet, är han skyldig att göra det, såvida inte hans kostnader för reparation eller byte är oskäligt stora i förhållande till felets betydelse för dig.
Om säljaren inte lyckas avhjälpa felet, om han vägrar eller det av någon anledning inte är lämpligt att reparera eller lämna en ersättningsvara, kan du begära prisavdrag, ersättning för att reparera varan på annat håll, eller häva köpet. Prisavdraget ska vara proportionerligt mot felet, det vill säga motsvara en tänkt värdeminskning eller framtida reparationskostnad.
Häva köpet
Att köpet hävs betyder att säljaren betalar tillbaka alla pengar som köparen har betalat, mot att köparen lämnar tillbaka varan. Du har rätt till ränta på det belopp säljaren återbetalar. Något tillgodokvitto, som bara gäller i säljföretagets butik eller butikskedja, behöver köparen inte acceptera om köpet hävs för att det är fel på varan.
För att du ska ha rätt att häva köpet krävs det att felet är av väsentlig betydelse för dig. När man bedömer felets betydelse tar man hänsyn till vad som är väsentligt just för dig, inte felets betydelse i allmänhet.
/Micke
Postad 09 november 2006 - 11:11
Postad 09 november 2006 - 12:30
Tack för praxis igen! Men om jag läser detta som jag vill läsa det så kan jag alltså häva köpet och dustin blir tvugna att ge mig de 15000 jag lagt ut på tvn, när 8 veckor gått? Det låter lite för enkelt... Måste man inte kontakta Sverker O över huvud taget?
Nix, Sverker bör du kunna hålla utanför detta. Kontakta Dustin då dina åtta veckor gått och se vilket av alternativen "Ny vara" eller "pengarna tillbaka" som passar dig bäst och vad de kommer med för lösning på frågan.
Postad 09 november 2006 - 15:46
Redigerat av redep, 09 november 2006 - 15:47.
Postad 10 november 2006 - 12:43
Postad 23 november 2006 - 11:28
Nu kan man även uppdatera infon om Viewpian, den kommer nu med HDMI anslutning istället för DVI.
Postad 23 november 2006 - 13:25
Som sagt fick jag stålarna tillbax och nu mera hänger jag i VQ40-1 - forumet men de är inte alls lika trevliga där som ni alla här vart!
Tack för all hjälp!
Postad 23 november 2006 - 15:25

Lycka till med den TV'n.
Postad 24 november 2006 - 07:42

Postad 24 november 2006 - 08:08
Hmm, tycker den nya TV'n läcker betydligt mera ljus i runt hörnen än vad den förra gjorde, iofs så kan det ju vara den långa tiden på 9.5vecka som gör att jag missminner mig, men tror inte det.
JAg håller med sämre kvalitet på de nya
Postad 24 november 2006 - 11:01
JAg håller med sämre kvalitet på de nya
Kan tillägga att det saknades en skruv i fotstödet, för mig spelar det ingen roll eftersom den skulle upp på väggen, men det gjorde mig inte gladare efter allt.
Postad 26 november 2006 - 19:59
Postad 26 november 2006 - 21:12
Kopplade in HDMI kabeln i TVn som jag fick med, har DVI utgång på datorn så jag fick köpa mig en adapter. Kopplade därefter in HDMI kabeln i adaptern.
Det fungerar!!
Men....
När jag byter från Dator(HDMI) ---> TV ---> Dator(HDMI) så blir bilden helt svart, "ingen signal", ljud fungerar. Inga kablar är lösa.
Kan det vara fel på adaptern eller någon inställning ?
Postad 27 november 2006 - 12:26
Yes, måste bara meddela att mitt fligtcase kommit nu, man får ju ge dem cred att de är snabba, nu när jag fått tillbax pengarna för den trasiga tvn och köpt en ny för ca 2 veckor sedan;)
Skall man skratta eller gråta...
Undra bara hur många andra som hår råkat ut för samma kassa slöa behandling från Digitest under denna tid?
Postad 13 mars 2007 - 14:51

Postad 13 mars 2007 - 14:55
Farsans Viewpia dog igår, inköpt från buytheway efter min rekommendation
Hur bör jag agera för att slippa så mycket strul som möjligt? Tacksam för svar!
Maila [email protected] för att fråga dem hur de vill gå tillväga.
Det är deras val om de väljer att reparera den eller om de byter ut den eller lämnar pengarna åter. Det beror på deras organisation.
Mvh
Micke
Postad 13 mars 2007 - 15:08

Postad 13 mars 2007 - 15:43

Prova att ringa Viewpias distributör i Borås (Westbase: Tel 033-226 300), de har ju inte levererat denna tv då den inte är köpt av Dustin, men de kanske kan hjälpa dig ändå?
Att returärenden följer vissa processer är till för att saker och ting ska gå rätt till och inte till för att försvåra för dig som kund. Ingen gillar returer, allra minst tillverkarna.
Mvh
Micke
Postad 13 mars 2007 - 15:59
Postad 13 mars 2007 - 16:13

Det ovan är det normala att man lämnar in sin trasiga produkt där man köpt den, sen har olika bolag avtal som gör att man kan skicka den direkt till servicefirmor för att korta ned tider som pryttlarna är borta, men lämna som sagt in den till BTW (skicka den dit om de inte har mottagning i butik längre då du antagligen köpt den via webben?
Postad 13 mars 2007 - 18:13
"Vi skickade tidigare ut retursedlar till kunderna innan digitest skrev kontrakt med viewpia,våra retursedlar är endast till vårt lager i stockholm,vad jag förstår så är digitest en av europas största aktörer på support och de vill inte ha det på annat sätt än att man laddar ner deras rma nr. Skulle du ha behov av kopior så kan vi hjälpa dig med detta."
Fantastiskt... jag måste alltså gå igenom samma **** som ni andra. Skeppa ner skiten till tyskland... jippie! Aldrig mer Viewpia....
Postad 13 mars 2007 - 19:08
Är det det krångligare att skicka den till Gbg än till Tyskland så länge servicetiden är densamma? Fördelen med Digitest är ju iaf att de kommer att hämta den hos dig, hade det varit en Panasonic så hade du fått lämna den på närmsta fraktkontor/serviceverkstad själv så även om Tyskland känns långt borta så behöver det ju inte betyda att det tar längre tid eller är mer jobbigt än att skicka en tv någon annanstans?
Dock håller jag med om att din far/du inte ska köpa Viewpia ngt mer

/Micke
Postad 13 mars 2007 - 22:40
Postad 13 mars 2007 - 22:47


Postad 13 mars 2007 - 23:02
Nej hade det gått lika snabbt och varit lika enkelt att kommunicera med en tysk firma som med en svensk är det för mig helt ovidkommande vart den skickas. Nu vet vi ju däremot att så inte är fallet... läser man här i tråden inser man snabbt att digitest varken verkar snabba eller särskilt kompetenta (månaders väntetid och felaktiga enheter som skeppats ut etc).
KKL ger dig som konsument rätt att häva köpet om inte avhjälpande av fel inte skett inom skälig tid och då får du tillbaka det du betalt så det kanske kan vara en fördel isf?

Mina Viewpior jag haft i min ägo lever och frodas hos mina kollegor (varav den ene betalar ut min lön varje månad så henne vill man inte blåsa


Lycka till!
Mvh
Micke
Postad 14 mars 2007 - 12:33
Min knallar på som vanligt, har en 32-tummare från BTW med gamla chippet fortfarande i, orkade alrig byta.bara min viewpia som ännu inte dött?!
1,5 år gammal drygt nu...ska dock köpa ny tv så den får åka till sommarstugan eller något sånt
Postad 14 mars 2007 - 18:20
Nej hade det gått lika snabbt och varit lika enkelt att kommunicera med en tysk firma som med en svensk är det för mig helt ovidkommande vart den skickas. Nu vet vi ju däremot att så inte är fallet... läser man här i tråden inser man snabbt att digitest varken verkar snabba eller särskilt kompetenta (månaders väntetid och felaktiga enheter som skeppats ut etc).
Med lite tur så kanske de har skärpt till sig nu? De första som använde sig av digitest var ju nöjda med servicen och snabbheten så när det väl var min tur att skicka iväg så var jag inte orolig men visst det fick jag dock ångra.
Men som sagt var de kanske är ok nu, i annat fall måste du nog tyvärr ligga på.

Postad 18 april 2007 - 09:22
Postad 18 april 2007 - 11:11

Hoppas det sker innan garantin går ut bara, kanske får man nån kompensation istället för ett reparerat objekt.
Borde vara lite skillnad på vad man får för 8995kr idag.
Postad 18 april 2007 - 13:35
Har haft min 32" sen oktober 2005 utan några som helst problem, så statistiskt borde den rasa när som helst
Hoppas det sker innan garantin går ut bara, kanske får man nån kompensation istället för ett reparerat objekt.
Borde vara lite skillnad på vad man får för 8995kr idag.
Tveksamt, jag betalade typ 11.000kr och det blev ingen kompensation eller nån särbehandling. När med skiten till tyskland och tack o hej. Skulle nästan bli förvånad om den kommer tillbaka!
Redigerat av Unregistered43614, 18 april 2007 - 13:36.
Postad 28 april 2007 - 19:59

Postad 05 maj 2007 - 00:21

Dock har ju mycket annat kul hänt på tv fronten som man blir sugen på.

Postad 06 maj 2007 - 16:12
Det kanske finns nån enkel reset funktion eller säkring att byta själv.
Min 37" har snurrat i 18 månader nu och jag vill inte byta innan HDMI 1.3,
full HD och LED belysning är standard och finns till lågt pris.
Postad 10 maj 2007 - 13:07
Hur mycket ska man acceptera??
Redigerat av mr.bojangles, 10 maj 2007 - 13:50.
Postad 13 maj 2007 - 12:50
Postad 13 maj 2007 - 22:09
Då var den helt död... Nu lyser bara den numer klassiska oranga dioden... Faxade digitest och det ska bli intressant å följa detta. Som tur är har jag sparat kartongen...
Hej Min Viewpia 37" vägrar att starta. Den röda dioden lyser men TVn svarar inte på knapptryckningar även om man kopplar från TVn ett tag och sedan provar igen. Upptäckte detta idag.
TVn köptes in nov 2005 från DUSTIN.
Verkar som att det är flera som har råkat ut för detta. Nån som vet hur man nu smidigast går vidare?
Har också sparat karttongen - hoppas man slipper att ha med den att göra dock.
mvh
/Kiamal
Redigerat av Kiamal, 14 maj 2007 - 00:15.
Postad 14 maj 2007 - 13:49
Då var den helt död... Nu lyser bara den numer klassiska oranga dioden... Faxade digitest och det ska bli intressant å följa detta. Som tur är har jag sparat kartongen...
Hej Min Viewpia 37" vägrar att starta. Den röda dioden lyser men TVn svarar inte på knapptryckningar även om man kopplar från TVn ett tag och sedan provar igen. Upptäckte detta idag.
TVn köptes in nov 2005 från DUSTIN.
Verkar som att det är flera som har råkat ut för detta. Nån som vet hur man nu smidigast går vidare?
Har också sparat karttongen - hoppas man slipper att ha med den att göra dock.
mvh
/Kiamal
Då var det en till alltså.. Ja, ibland får man för att man snålar.. hahah.. Jag har faxat mitt kvitto till digitest och de har svarat att de kommer skicka någon eller något för att hämta upp den. De skulle tydligen ordna med emballage. De skriver dock att man ska packa ner tv´n, foten och "the external power adapter (without its cord)". Vad menar de med det sista? Det finns ju ingen extern adapter.
Postad 15 maj 2007 - 08:39
/K
Redigerat av Kiamal, 15 maj 2007 - 08:39.
Postad 15 maj 2007 - 10:10
Nu skrev digitest till mig och undrar om jag har originalförpackningen kvar. Skulle inte de (fraktfirman) komma förbi och packa själva? Verkar smidigast så.
/K
De fråga mig samma sak och jag svarade att jag hade kartongen kvar men inte frigoliten. De svarade inte på det utan skrev att transportfirman ombesörjde med packningen. Har dock inte hört av dem än.
Postad 15 maj 2007 - 11:29
Nu skrev digitest till mig och undrar om jag har originalförpackningen kvar. Skulle inte de (fraktfirman) komma förbi och packa själva? Verkar smidigast så.
/K
De fråga mig samma sak och jag svarade att jag hade kartongen kvar men inte frigoliten. De svarade inte på det utan skrev att transportfirman ombesörjde med packningen. Har dock inte hört av dem än.
Sk#tgrejer som håller ett och ett halvt år. Man betalade typ en månadslön för TVn eller nåt sånt... Borde man ha köpt en Sony för dubbla pengarna eller?

Fast den frågan är lätt att svara på, eftersom en Sony nu kostar mindre än vad Viewpian kostade då, går man ändå plus om man köper en Sony nu i efterhand jämfört mot att ha köpt en då.

/Kiamal
Postad 15 maj 2007 - 13:29
Nu skrev digitest till mig och undrar om jag har originalförpackningen kvar. Skulle inte de (fraktfirman) komma förbi och packa själva? Verkar smidigast så.
/K
De fråga mig samma sak och jag svarade att jag hade kartongen kvar men inte frigoliten. De svarade inte på det utan skrev att transportfirman ombesörjde med packningen. Har dock inte hört av dem än.
Sk#tgrejer som håller ett och ett halvt år. Man betalade typ en månadslön för TVn eller nåt sånt... Borde man ha köpt en Sony för dubbla pengarna eller?
Fast den frågan är lätt att svara på, eftersom en Sony nu kostar mindre än vad Viewpian kostade då, går man ändå plus om man köper en Sony nu i efterhand jämfört mot att ha köpt en då.))
/Kiamal
Nu vet vi ju inte statistiken på vad felmarginalen är, så vi behöver ju inte såga Viewpia vid fotknölarna än... Min 32" går som klockan och den dagen den lägger av skickar jag den på tippen, jag kommer inte att kunna sitta framför en 14" CRT TV under den tiden den är inne på rep, för det verkar ju i vissa fall dröja ett tag.. Eller så får den bli sovrummsTV efter en av. rep.. Men "ta i trä" den funkar fortfarande och bra dessutom...
Postad 23 maj 2007 - 20:37
Standby lampan ställer sig i orange läge, har man tur så blir den röd och går att starta.
Fundererar på om man överlever utan TV så länge ett reparationsjobb till tyskland kan ta. Får rota fram fakturan med

Föresten, någon som vet om det är 1 eller 2 års garanti?
Redigerat av gens, 23 maj 2007 - 20:39.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar