Som många andra har jag en dröm om ett fint biorum. Något närme denna dröm kom jag när jag och min fru köpte hus.
Men tyvärr tillåter inte budgeten att köpa in massa trevliga, oftast dyra, prylar.
Så det får bli ett budget biorum där allting kanske inte är perfekt. Men som familjen ändå kan gå in i och uppleva lite mer än vad man gör framför TVn.
Min tanke från början var att jag river lite väggar för att göra plats för biorummet.
Bastu, dusch och lite förråd skulle…
Läs hela
Som många andra har jag en dröm om ett fint biorum. Något närme denna dröm kom jag när jag och min fru köpte hus.
Men tyvärr tillåter inte budgeten att köpa in massa trevliga, oftast dyra, prylar.
Så det får bli ett budget biorum där allting kanske inte är perfekt. Men som familjen ändå kan gå in i och uppleva lite mer än vad man gör framför TVn.
Min tanke från början var att jag river lite väggar för att göra plats för biorummet.
Bastu, dusch och lite förråd skulle få ge vika.
Smälla upp en skiljevägg på ena långsidan och vara nöjd.
Storleken på rummet var mest hur mycket utrymme jag kunde få av min fru.
Men så påpekade en vän till mig att så kunde jag inte göra. Det fanns gyllene regler på rumsstorlekar. Det var visst viktigt att höjden skulle multipliceras med någon faktor och bredden skulle vara blah blah.
Vadådå, jag vill bara att ett rum där det kan spelas högt i!
Men så började jag snöa in mig på detta forumet. Helmholtz resonator? Det måste jag ju ha. Ska ju ha ett podie för en soffa så då kan podiet lika gärna agera som det.
Sänka taket för att få ett rum där måttena ligger runt det gyllene snittet med alla formler? Ja men det fungerar bra får då kan jag lägga in spottar där.
Så just nu ligger fokuset på att tömma alla rum så jag kan riva.
Ta fram så mycket information som möjligt för att göra grundjobbet så bra som möjligt, för så lite pengar som möjligt.
Rummet kommer helt enkelt bli enligt principen most bang for the buck!
Eftersom jag går från scratch så får ni gärna komma med tips! Jag har noll kunskaper i att bygga, men har inte tummen mitt i handen så det är med viss skräckblandad förtjusning som jag ser fram emot detta projekt.
Detta är vad jag vill uppnå:
- Ett biorum där film är det primära men det skall även fungera för att spela TV spel.
- Hyffsat ljudisolerat mot övriga rum. Viktigast är såklart kortsidan som ligger vägg mot vardagsrum. På långsidan är det förråd samt garage. Övriga väggar är ytterväggar.
- 4K projektor
- Atmos
- Inte kosta skjortan. Jag har fru och 2 barn som samt ett hus som går före.
Idag har jag:
- Förstärkare Sony STR-1050DN
- Projektor Optoma HD65
- Center Argon
- Fronthögtalare Dali Concept 6
- Bakre surround Dali Concept 2
- Duk Kingpin 104" manuell
- Cerwin wega 12" subwoofer
Vad jag tänker köpa i teknikväg:
- Förstärkaren skall bytas för att få Atmos
- 4K projektor (Blir nog en viewsonic PX747-4K)
- Atmos högtalare (Eventuellt Yamaha NS-IC800)
- Philips HUE spotlights
- Ny center (har tittat på XTZ 95.33 som säljs ut nu men även Canton GLE 456.2)
Om budgeten tillåter:
- 2st Subwoofers (2st 10" runt 2-3000kr styck max)
- Nya frontar (Canton GLE 496.2 eller någon Klipsch modell)
Stäng