Om man inte vill ha någon extern receiver/förstärkare men ändå vill förbättra TV-ljudet är det någon som vet om det går att ansluta 2.1 datorhögtalare (typ Logitech Z4) direkt till denna TV:n?
Tack på förhand!
Sökningen pågår
Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Ljudutgångar på Panasonic TH-42PZ80
Startad av
micke_sweden
, Aug 08 2008 11:43
2 svar till detta ämne
18 relaterade trådar
Postad 08 August 2008 - 11:43
Vilka ljudutgångar finns det att ansluta en receiver till en Panasonic TH-42PZ80? Finns det både optiska och koaxial? Eller hur får man ut tv-ljudet till receivern?
Om man inte vill ha någon extern receiver/förstärkare men ändå vill förbättra TV-ljudet är det någon som vet om det går att ansluta 2.1 datorhögtalare (typ Logitech Z4) direkt till denna TV:n? Tack på förhand! Postad 08 August 2008 - 11:56
Verkar inte finnas några digitala ljudutgångar på den, precis som på PX80. PZ85 däremot har både optisk och digital coax. Däremot finns det utgång för vanlig RCA-kabel, (röd+vit). Här kan du ansluta din förstärkare för att få ut stereoljud. Det finns troligen adaptrar som gör att du kan ansluta dina datorhögtalare där, alternativt kan du ansluta dem i hörlursutgången. Men för bra resultat behöver du kanske ett par strömförstärkta datorhögtalare för att få ut mycket ljud. Jag antar att högtalarna du nämner är det för de ser rätt stora ut =) Tänk på att du behöver bara få ut ljudet direkt från tvn om du ska använda den inbyggda digitalboxen. Har du extern digitalbox kan du istället få ut ljud från den (krävs för att få ut 5.1 ljud med denna tv) Postad 08 August 2008 - 12:41
Så om jag förstår det rätt kan man inte få 5.1 ljud med den inbyggda kortläsaren för Boxer?
1 användare läser detta ämne0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar |
Trendande produkter |